مقالات

راهنمای خرید مشعل

مشعل عنصر اصلی سیستم احتراق که شامل تهیه سوخت ، توزیع سوخت هوا و کنترل احتراق است. مشعل یک دستگاه مکانیکی است که مقدار مورد نیاز سوخت و هوا را تامین می کند و باعث ایجاد اختلاط سریع و تولید شعله می شود. میزان مخلوط هوا و سوخت به طور مستقیم بر پایداری، شکل و انتشار شعله تاثیر می گذارد.

 

مشعل گازی و گازوییلی و نحوه کارکرد

مشعل های گازی نوعی از مشعل ها هستند که بر پایه مخلوط هوا و سوخت بر اساس پیش مخلوط و نوع پاشش طبقه بندی می شوند. در حالت پیش مخلوط (premix type) ، قبل از عبور از نازل مشعل، سوخت و گاز پیش مخلوط می شوند و در حالت پخش (diffusion type) ، یک مقدار کم هوا در جریان گاز مخلوط شده و بین آنها پخش می شود. هوا و سوخت گازی به طور جداگانه در محفظه احتراق وارد می شوند. میزان مخلوط شدن هوا و سوخت، فرآیند احتراق را تعیین می کند. انواع مختلفی از مشعل در صنایع و همچنین کاربرد داخلی استفاده می شود.

مشعل های گازی بر اساس میزان فشار نیز دسته بندی می شوند. آنها هم تحت شرایط جوی و فشار بالا از 7 تا 70 کیلو پاسکال عمل می کنند و هم برای فشارهای پایین از 1 تا 4 کیلو پاسکال.

در مشعل های اتمسفریک ، هوا در محفظه احتراق تامین می شود. بخش کوچکی از هوا با سوخت بعنوان هوای اولیه مخلوط می شود و باقی هوای مورد نیاز بعنوان هوای ثانویه از پورت بالای مشعل فراهم می گردد.جرم هوا حدود 10 برابر سوخت است. بخشی از کل هوا که با سوخت مخلوط می شود و این هوا که با سوخت تامین می شود را هوای اولیه می گویندو هوای ثانویه در محفظه احتراق اضافه می گردد.

مشعل گازی

مشعل های گازوییلی نوع قدیمی تر از مشعل ها هستند. در این نوع ابتدا گازوییل توسط حرارت تبخیر می شود ، بخار سوخت با هوا مخلوط می شود و سپس می سوزد. گازوییل با نرخ آهسته تر از میزان احتراق تبخیر می شود. این فرآیند با استفاده از اسپری کننده ها برای ایجاد قطرات کوچک از گازوییل قبل از احتراق اصلاح می شوند و قطرات را می توان به راحتی تبخیر کرد. قطرات گازوییل تولید شده در محدوده 0.0002 تا 0.010 اینچ است. اندازه کوچک قطرات باعث اشتعال سریع و تشکیل سریع شعله می شود.طراحی نازل برای اینکه قطرات با نرخ یکنواخت تولید شوند نیز مهم است.

انتخاب یک مشعل خوب

پارامترهایی که برای یک انتخاب خوب باید مورد توجه قرار بگیرد نوع سوخت مشعل، ظرفیت حرارتی ، دبی سوخت و نوع کنترل هستند.

اطلاعات مربوط به بویلر و کاربرد آن را بدانیم

ظرفیت و راندمان بویلز یا مشعل مورد نیاز

فشار برگشت کوره

سوخت مورد استفاده

فشار ورودی سوخت به مشعل

 

ویژگی های مشعل های خوب :

عملکرد پایدار و مناسب در محدوده پارامترهای طراحی

آلودگی کم

سر و صدای پایین

طول عمر زیاد

ایمنی بالا

انتخاب مشعل گازی مناسب

 

محاسبه ظرفیت مشعل

نحوه محاسبه مشعل از رابطه زیر بدست می آید

Hburner: ظرفیت گرمایی مشعل

Hboiler: ظرفیت گرمایی بویلر

η: راندمان

 

مشعل های گازی را بر حسب کیلووات ، کیلوکالری بر ساعت و یا بی تی یو بر ساعت محاسبه می کنند که برای تبدیل آنها به یکدیگر به صورت زیر عمل می شود:

 

1KW=860 kcal/hr

1kcal/hr=4 Btu/hr

 

پس از محاسبه ظرفیت مشعل ، با مراجعه به کاتالوگ های شرکت های تولید کننده می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. شرکت های ایران رادیاتور و پارس مشعل از بهترین برندهای مشعل موجود در بازار ایران هستند که می توانند مناسب ترین انتخاب را در اختیار شما قرار دهند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + شانزده =