مجله سماسازان

راهنمای خرید مشعل

بهترین مشعل

مشعل عنصر اصلی سیستم احتراق است که اقدامات مهمی همچون تهیه سوخت ، توزیع سوخت هوا و کنترل احتراق را برعهده دارد. این دستگاه مکانیکی مقدار مورد نیاز سوخت و هوا را تامین می کند و باعث ایجاد اختلاط سریع و تولید شعله می شود. پس برای مشاهده بهترین عملکرد سیستم گرمایشی، تهیه بهترین مشعل در بازار ضرورت دارد. در واقع بعد از طراحی تجهیزات موتورخانه، نوبت انتحاب ظرفیت مشعل می رسد که در صورت کسب موفقیت در این راه، سیستم موتورخانه حرارتی بی دردسر و با کیفیت را تجربه خواهید کرد. در راهنمای خرید مشعل صنعتی نیاز است به عوامل مختلفی توجه داشته باشید و براساس پارمترهای اثرگذار تصمیم بگیرید. زیرا میزان مخلوط هوا و سوخت به طور مستقیم بر پایداری، شکل و انتشار شعله تاثیر می گذارد.

هر چه عملکرد و راندمان مشعل بهتر باشد، سیستم احتراق کیفیت بهتری دارد.

بهترین مشعل در بازار بهترین برند مشعل در بازار

برای خرید بهترین مشعل باید با برندهای معتبر و شناخته شده موجود در بازار آشنایی کامل بدست آورید. امروزه برندهای مختلفی در زمینه تولید این ابزار مهم تجهیزاتی فعالیت دارند که انتخاب از میان آن ها کمی سخت است، اما بسیار مهم است مشعل انتخابی کمترین نوسان و بهترین عملکرد را داشته باشد. در ادامه با لیست بهترین مارک مشعل صنعتی در بازار آشنا می شوید تا حین خرید دغدغه کمتری داشته باشید:

اولین برند مطرح، ایران رادیاتور

برند ایران رادیاتور یکی از بهترین و معتبرترین برندهای بازار است که فعالیت چشمگیری در زمینه تولید انواع مشعل و دیگر تجهیزات گرمایشی دارد. این تولیدکننده توانسته به خوبی میان رقبا پیش قدم باشد و حتی محصولات باکیفیت خود را به دیگر کشورها صادر کند. مشعل های ایران رادیاتور به سه شکل گازوئیل سوز، گازسوز و دوگانه سوز طراحی می شوند که هر کدام بنا به شرایط خاصی قابل اجرا هستند. اما به طور کلی، مدل های ایران رادیاتور با حداکثر راندمان کاری تولید می شوند و این برند مشعل های خود را تحت لیسانس شرکت درایزلر آلمان ارائه می دهد.

پارس مشعل:

از دیگر برندهای مطرح برای خرید مشعل صنعتی می توان به برند پارس مشعل اشاره کرد که محصولات خود را تحت لیسانس برند اوئرتلی تولید می کند. این برند در ابتدای کار، به صورت مونتاژ فعالیت خود را آغاز کرد که امروزه به عنوان برند تخصصی شناخته می شود و به طور حرفه ای تجهیزات و زیرساخت های گرمایشی را ارائه می دهد.

شوفاژ کار

یکی از معروف ترین برندهای حرفه ای در زمینه تولید تجهیزات گرمایشی، شوفاژکار است که محصولات خود را براساس فناوری روز دنیا تولید می کند و تمامی استانداردهای مهم جهانی برای تولید مشعل در نظر می گیرد. شما می توانید مدل دلخواه خود را میان مدل های مختلف این برند خریداری کنید و به خوبی صرفه جویی در مصرف انرژی را تجربه کنید.

گرم ایران

اگر به بازار رفته باشید، مطمئنا تعاریف برند گرم ایران را شنیده اید. این برند با تولیدکنندگان مشهور خارجی همکاری دارد و به طور گسترده در زمینه تولید مشعل های گازسوز، مازوت سوز، دوگانه سوز و سه گازسوز فعالیت می کند. شما می توانید به راحتی مدل دلخواه تان را میان سبد خرید گرم ایران انتخاب کنید و از عملکرد آن لذت ببرید.

راهنمای خرید مشعل صنعتیراهنمای خرید مشعل صنعتی در ایران

عملکرد مشعل ها به گونه ای است که با مصرف سوخت و ترکیب آن با هوا، انرژی حرارتی لازم را تولید می کند. بهره مندی از مشعل دارای راندمان کاری بالا تاثیر مستقیم روی بویلر و سیستم مرکزی می گذارد. در انتخاب این ابزار باید به نوع سوخت مصرفی توجه کنید و حتما ظرفیت دیگ را در نظر بگیرید. همچنین آشنایی با مدل های مختلف کمک می کند از میان برندهای معتبر خرید اطمینانی را تجربه کنید:

آشنایی با انواع مشعل: مشعل های به دو دسته اتمسفریک و دمنده تقسیم می شوند که مدل های اتمسفریک دارای ظرفیت های حدود 150000 هستند و به مشعل های بی صدا به فروش می روند. مشعل های دمنده نیز با بهره مندی از فن، سوخت و هوا را مخلوط می کنند و شعله مورد نیاز را در اختیار سیستم حرارتی قرار می دهند. معمولا مشعل های فن دار مصرف بیشتری دارند.

توجه به دستگاه انتخابی برای نصب: بعد از انتخاب نوع مشعل، نوبت به دستگاهی که قرار است مشعل را روی نصب کنید می رسد. برای دستگاه هایی همچون دیگ چدنی، فولادی، کوره های رنگی و … مشعل مناسبی مورد نیاز است. برای مثال، ظرفیت مشعل مناسب برای دیگ های چدنی را براساس ظرفیت بویلر انتخاب می کنند.

دقت به اندازه شعله: شعله مشعل نباید با دیگ برخوردی داشته باشد. زیرا انتخاب احتراق مناسب موجب افزایش راندمان سیستم می شود و در صورت بیشتر بودن اکسیژن مازاد مشکلات مختلفی رخ می دهد.

انتخاب ظرفیت: برای مشخص کردن ظرفیت مشعل حتما به ارتفاع از سطح دریا و راندمان مشعل توجه نشان دهید.

بهترین مشعل گازی را چگونه انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بهترین مشعل در بازار، ابتدا باید به نحوه کارکرد دیگ آبگرم توجه کنید. این ابزار به عنوان قلب سیستم های گرمایشی گرما و شعله مورد نیاز برای پکیج گرمایشی و هیترها را تولید می کند که به دلیل کامل نبودن راندمان بهتر است 20 درصد بیشتر برای خرید در نظر بگیرید. در راهنمای خرید، انتخاب ظرفیت براساس پارامترهای مختلفی محاسبه می شود که در موارد زیر بیان می کنیم:

  • متراژ ساختمان
  • نوع ضخامت دیوارها
  • نوع پنجره ها و پوشش ها
  • موقعیت جغرافیایی
  • تعداد سرویس های داخل ساختمان
  • فاصله موتورخانه تا ساختمان

بهترین مشعلبهترین شیر برقی مشعل گازی

شیر برقی ابزاری است که با کمک نیروی الکتریکی، جریان سیال را کنترل می کند. نحوه کارکرد این شیر به گونه ای است که از سه بخش سیم پیچ، قاب و سنبه سلونوئید تشکیل می شود. هنگام اتصال برق به سیم پیچ، قاب به دلیل جنس فولادی، خاصیت مغناطیسی از خودش نشان می دهد که با جذب سنبه به حرکت در می آید. پس با نصب این شیر برای بهترین مشعل گازی بی صدا از عبور سوخت به نازل، هنگام خاموش بودن مشعل جلوگیری کنید.

مشعل گازی و گازوییلی و نحوه کارکرد

مشعل های گازی نوعی از مشعل ها هستند که بر پایه مخلوط هوا و سوخت بر اساس پیش مخلوط و نوع پاشش طبقه بندی می شوند. در حالت پیش مخلوط (premix type) ، قبل از عبور از نازل مشعل، سوخت و گاز پیش مخلوط می شوند و در حالت پخش (diffusion type) ، یک مقدار کم هوا در جریان گاز مخلوط شده و بین آنها پخش می شود. هوا و سوخت گازی به طور جداگانه در محفظه احتراق وارد می شوند. میزان مخلوط شدن هوا و سوخت، فرآیند احتراق را تعیین می کند. انواع مختلفی از مشعل در صنایع و همچنین کاربرد داخلی استفاده می شود.

مشعل های گازی بر اساس میزان فشار نیز دسته بندی می شوند. آنها هم تحت شرایط جوی و فشار بالا از 7 تا 70 کیلو پاسکال عمل می کنند و هم برای فشارهای پایین از 1 تا 4 کیلو پاسکال.

در مشعل های اتمسفریک ، هوا در محفظه احتراق تامین می شود. بخش کوچکی از هوا با سوخت بعنوان هوای اولیه مخلوط می شود و باقی هوای مورد نیاز بعنوان هوای ثانویه از پورت بالای مشعل فراهم می گردد.جرم هوا حدود 10 برابر سوخت است. بخشی از کل هوا که با سوخت مخلوط می شود و این هوا که با سوخت تامین می شود را هوای اولیه می گویندو هوای ثانویه در محفظه احتراق اضافه می گردد.

 

مشعل های گازوییلی نوع قدیمی تر از مشعل ها هستند. در این نوع ابتدا گازوییل توسط حرارت تبخیر می شود ، بخار سوخت با هوا مخلوط می شود و سپس می سوزد. گازوییل با نرخ آهسته تر از میزان احتراق تبخیر می شود. این فرآیند با استفاده از اسپری کننده ها برای ایجاد قطرات کوچک از گازوییل قبل از احتراق اصلاح می شوند و قطرات را می توان به راحتی تبخیر کرد. قطرات گازوییل تولید شده در محدوده 0.0002 تا 0.010 اینچ است. اندازه کوچک قطرات باعث اشتعال سریع و تشکیل سریع شعله می شود.طراحی نازل برای اینکه قطرات با نرخ یکنواخت تولید شوند نیز مهم است.

انتخاب یک مشعل خوب

پارامترهایی که برای یک انتخاب خوب باید مورد توجه قرار بگیرد نوع سوخت مشعل، ظرفیت حرارتی ، دبی سوخت و نوع کنترل هستند.

اطلاعات مربوط به بویلر و کاربرد آن را بدانیم

ظرفیت و راندمان بویلز یا مشعل مورد نیاز

فشار برگشت کوره

سوخت مورد استفاده

فشار ورودی سوخت به مشعل

ویژگی های مشعل های خوب :

عملکرد پایدار و مناسب در محدوده پارامترهای طراحی

آلودگی کم

سر و صدای پایین

طول عمر زیاد

ایمنی بالا

محاسبه ظرفیت مشعل

نحوه محاسبه مشعل از رابطه زیر بدست می آید

Hburner: ظرفیت گرمایی مشعل

Hboiler: ظرفیت گرمایی بویلر

η: راندمان

مشعل های گازی را بر حسب کیلووات ، کیلوکالری بر ساعت و یا بی تی یو بر ساعت محاسبه می کنند که برای تبدیل آنها به یکدیگر به صورت زیر عمل می شود:

1KW=860 kcal/hr

1kcal/hr=4 Btu/hr

پس از محاسبه ظرفیت مشعل ، با مراجعه به کاتالوگ های شرکت های تولید کننده می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. شرکت های ایران رادیاتور و پارس مشعل از بهترین برندهای مشعل موجود در بازار ایران هستند که می توانند مناسب ترین انتخاب را در اختیار شما قرار دهند.

 نحوه محاسبه مصرف گاز مشعل

برای بررسی هزینه های مصرف انرژی لازم است مصرف گاز مشعل محاسبه شود. میزان مصرف هر کدام از مشعل ها با توجه به مدل و ظرفیت حرارتی آن ها مشخص می شود. از آنجا که ارزش حرارتی گاز طبیعی برابر 8200 کیلوکلری بر متر مربع است با تقسیم ظرفیت به میزان انرژی حرارتی، حداکثر مصرف گاز بدست می آید. عدد بدست آمده میزان مصرف گاز بر حسب یک ساعت را مشخص می کند.

بهترین مشعل گازوئیلی را چگونه انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بهترین مشعل گازوئیلی مانند مدل های گازی باید برندهای شناخته شده را پیدا کنید و با مدل های مختلف با ظرفیت های متنوع آشنا شوید. برندی که سابقه چندین ساله دارد و مورد انتخاب خیلی هاست، بی تردید گزینه مناسبی را برای حذف مشتریان تولید می کند و برای کسب رضایت آن ها از ارائه بهترین خدمات پس از فروش دریغ نخواهد کرد.

این مشعل برای تولید حرارت از سوخت گازوئیلی استفاده می کند که با داشتن الکتروموتور از مرکز هوای لازم برای احتراق وارد آن می شود. همچنین سوخت مصرف با عبور از فیلتر توسط شیر برقی قابل کنترل است. با تغییر حالت گازوئیل به صورت پودری داخل احتراق صورت می گیرد.

در راهنمای خرید مشعل صنعتی به این نتیجه می رسیم که عملکرد سیستم گرمایشی تاحدود زیادی به نوع مشعل بستگی دارد و درصورت انتخاب صحیح راندمان سیستم بالا می رود. معمولا بهترین مشعل در بازار توسط برندهای معروف تولید می شود و مورد توجه خیلی ها قرار دارد. پس توجه به این نکته تاحدود زیادی خرید را برای شما راحت تر می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *