مجله سماسازان

بهترین فیلتر استخر

بهترین فیلتر استخر

تمیزی و نظافت استخر یکی از عوامل مهم برای ماندگاری و استفاده مجدد از آن می باشد. به همین دلیل تجهیزات و روش های مختلفی برای پاک سازی استخر وجود دارد که فیلتر تصفیه استخری یکی از این موارد است. به طور طبیعی با استفاده نمودن از استخر و شنا مقداری آلودگی به آب آن منتقل می گردد که همین امر سبب می شود تا به مرور گذشت زمان آب استخر کدر شده و رنگ و بوی آن تغییر نماید. در خصوص استخرهای روباز وجود برگ و گرد و غبار نیز به آن اضافه می شود که همگی باعث می شوند تا آب کثیف استخر حس ناخوشایندی را منتقل کرده و کسی تمایل به استفاده از آن را نداشته باشد. به همین منظور یک فیلتر تصفیه استخری می تواند به خوبی کمک کند تا استخر از این آلودگی ها پاک شده و با یک فضای تمیز و دلنشین اوقات فراغت خوبی را برای شناگران رقم بزند.

با توجه به اهمیت فیلتر استخری و نقش مهم آن برای تمیزی و نظافت آب و حتی خود استخر، شرکت های فعال در این زمینه به فکر تولید محصولات مختلف افتاده اند تا بتوانند نیاز این بازار را تامین نمایند. بنابراین فیلترهای استخری مختلف در اندازه و ابعاد متفاوت از برندهای گوناگون در بازار موجود بوده که ممکن است خریدار در بین این همه تنوع محصول دچار سردرگمی شود. برای این که یک مشتری بتواند خریدی هوشمندانه و به صرفه ای را داشته باشد لازم است اطلاعاتی در خصوص این محصولات به دست آورد. بنابراین ما در این مطلب بهترین فیلترهای استخری را معرفی می نماییم تا مثل همیشه در کنار مشتریان باشیم.

بهترین نوع فیلتر استخری

فیلتراسیون و تصفیه آب یک فرآیند فیزیکی است که آلودگی ها و ناخالصی های موجود در آب را از آن جدا کرده و یک اقدام مهم و اساسی برای اصلاح کیفیت آب می باشد. برای این که بدانیم کدام نوع فیلتر بهتر می باشد لازم است در خصوص هر یک اطلاعات داشته باشیم تا با نحوه عملکرد آن ها آشنا شده و بدانیم برای شرایط استخر ما کدام بهتر است. به همین منظور فیلترهای استخری که به سه دسته شنی، دیاتومه و کارتریجی تقسیم می شوند را در این بخش توضیح داده تا به بهترین مدل دست پیدا کنیم.

فیلتر کارتریجیفیلتر دیاتومه ایفیلتر شنی
معایبمزایامعایبمزایامعایبمزایا
هزینه بالاتر تعویض کارتریج ها نسبت به فیلترشنیدارای شیرتخلیه جهت نگهداری آسانتمیزی و شفافیت بالاتر نسبت به انواع فیلترهاهزینه نگهداری و سرویس بیشتر نسبت به فیلترهای دیگردارای شیرتخلیه جهت نگهداری آسانهزینه بالاتر تعویض کارتریج ها نسبت به فیلترشنی
عدم قابلیت حذف ذرات کوچکتر از 15 میکرونوزن کم، قدرت جذب بالای آب،اشغال فضای کمتر نسبت به سایر انواع فیلترها
افت فشار بیشتر فیلتر شنی نسبت به فیلترهای کارتریجیسرعت جریان آب بالاتر در مقایسه با فیلتر شنیمقاومت بالا در برابر خوردگی و تغییرات آب و هوایی
شیرهای چندحالته دیاتومه را میتوان روی آن نصب کردعبورآب بالا به دلیل داشتن کارتریج بزرگ
فیلتر دیاتومه جهت سرویس از وسط باز می شودقدرت بالای تصفیه آب
صرفه جویی در انرژی و مصرف آب
بالا بودن راندمان هیدرولیکی و سطح بیشتر تماس آب نسبت به انواع فیلترها
عملکرد بهتر در سرعت پائین آب

مزایا و معایب فیلتر شنی

فیلترهای شنی که متداول ترین نوع فیلتر استخری هستند با استفاده از شن عملیات تصفیه را انجام می دهند. در واقع با پر کردن مخزن فیلتر از شن با سایزهای مختلف، زمانی که آب از آن عبور می کند ذرات معلق از آن جدا شده و موجب تمیزی آب می گردد. امروزه در کنار شن از سیلیس به عنوان عامل اصلی تصفیه استفاده می شود تا عملکرد دستگاه بهبود یابد. هم چنین از شن فرآوری شده که با استفاده از تکنولوژی نانو از نوعی پلیمر مخصوص ساخته می می شود بهره می برند، زیرا هم تصفیه بهتری را انجام می دهد وهم نسبت به شن معمولی عمر بالاتری را دارد. وزن زیاد فیلترهای شنی به علت حجم زیاد استفاده از شن و ماسه داخل آن بوده و در بین فیلترهای استخری بیشترین وزن را دارد.

جنس بدنه این فیلترها از نوع فلز، فایبرگلاس و یا مواد کامپوزیتی می باشد و در صورتی که از فلزساخته شود، قابلیت تحمل فشارهای بالا را داشته ولی احتمال زنگ زدگی و ورود زنگ آب به استخر وجود دارد. البته این روزها با استفاده از رنگ های آپوکسی مرغوب این مشکل حل شده و از زنگ زدگی آن جلوگیری می نماید. در فیلترهای شنی با جنس بدنه فایبرگلاس یا کامپوزیتی این مشکل وجود نداشته اما در مورد فشار کار، دمای آب و حجم شن نسبت به نوع فلز محدودیت وجود دارد. برای حل این موضوع نیز پیشنهاد می شود چند فیلتر به شکل موازی برای استخرهایی با ظرفیت بالا بسته شود.

مزایا و معایب فیلتر دیاتومه

نام فیلتر دیاتومه برگرفته از خاک مخصوصی به نام دیاتومه است که این خاک فسیل باقی مانده از گیاهان میکروسکوپی دریایی با پوسته سیلیسی می باشد. از آن جا که این خاک به عنوان یک صافی طبیعی و عاری از مواد شیمیایی بوده، می تواند در تصفیه و سلامت آب بسیار موثر باشد. فیلترهای دیاتومه ذرات ریز بین 10 تا 20 میکرون را به راحتی جذب کرده و قابلیت استفاده در استخرهای خصوصی و عمومی را دارند.

برای قرار دادن خاک دیاتومه در درون فیلتر به طور مستقیم آن را وارد مخزن نمی کنند بلکه از طریق استرینر یا موگیر داخل پمپ تصفیه ریخته می شود. بر روی فیلتر یک گیج تعبیه شده است تا فشار داخل مخزن را نشان دهد و هر گاه فشار روی گیج بالاتر از حد معمول باشد لازم است تا فیلتر شسته شود که به این فرایند بک واش می گویند و بعد از هر بار شستشوی فیلتر لازم است مجددا با خاک دیاتومه شارژ گردد. شایان ذکر است که شدت جریان آب عبوری از این فیلتر بیشتر از مدل شنی است و راندمان این نوع فیلتر بالا بوده و عملیات تصفیه آب را به شکل بهینه انجام می دهد. بنابراین از لحاظ تمیزی و شفافیت آب عملکرد فیلتر دیاتومه از سایر مدل ها بهتر بوده اما لازم است برای مراقبت و نگهداری از آن هزینه بیشتری صرف شود. بنابراین به هنگام خرید باید بین تصفیه بهتر آب و هزینه سرویس و نگهداری کمتر یکی را انتخاب نمایید.

مزایا و معایب فیلتر کارتریجی

فیلترهای کارتریجی یک صفحه فیلتر استوانه ای شکل تعبیه شده است که کارتریج ها در آن قرار می گیرند و به همین علت تمیز کردن و جا به جایی آن ها بسیار آسان بوده و به سرعت انجام می شود. استفاده از کارتریج در فیلتر باعث می شود تا قابلیت جذب ذرات 2 تا 7 میکرون را داشته باشد و به خوبی آب را تصفیه نماید. این نوع فیلتر را می توان در جکوزی و استخر خانگی، استخرهای درمانی و استخرهای بی پایان استفاده کرد. میزان شفافیت اب تصفیه شده توسط این فیلتر بالا بوده و در کنار سبکی که دارد می تواند به خوبی در فیلتراسیون استخر به کار گرفته شود.

این فیلترها برای شستشو نیاز به بک واش نداشته و در مقایسه با فیلترهای دیگر افت فشار کمتری را دارند. برای تعیین زمان شستشوی فیلتر کافی است به میزان فشار موجود در آن توجه شود و برای شستشو به دو روش می توان آن را انجام داد. یک روش استفاده از نازل بر روی شلنگ کشاورزی است تا با فشار آب شسته شود و روش دیگر استفاده از مواد مخصوص شیمیایی برای تمیزی کارتریج است که بعد از اسپری کردن به آن به مدت 15 دقیقه صبر کرده و سپس با فشار آب شسته می شود. لازم به ذکر است که یکی از ویژگی های مهم این نوع فیلتر مقاومت بالای آن در برابر نور خورشید است که برای استخرهای رو باز می تواند گزینه ایده آلی محسوب شود. هم چنین فیلترهای کارتریجی در کنار مزایای عالی که دارند نسبت به مدل شنی قیمت بالاتری داشته و وقتی نیاز است تا کارتریج ها تعویض شوند هزینه نگهداشت بالا می رود.

بهترین برند فیلتر تصفیه استخری

برای انتخاب بهترین فیلتر تصفیه استخر لازم است تا در ابتدا ظرفیت یا حجم آب درون کاسه استخر یا جکوزی مشخص باشد تا به تناسب آن ابعاد و اندازه فیلتر تعیین گردد. به علاوه حداکثر میزان فشار کاری قابل تحمل فیلتر که بر اساس نوع فیلتر متفاوت است مشخص گردد. متناسب بودن هد و دپی پمپ تصفیه و هم چنین افت فشار جریان آب عبوری از فیلتر از دیگر مواردی است که باید به آن ها توجه کرد.

اکنون که با موارد فنی که باید به آن دقت کرد و انواع مختلف فیلترهای استخری آشنا شدید می توانیم چند برند معتبر و فعال در این زمینه را معرفی نماییم تا بتوانید نوع فیلتر مورد نیاز خود را از بین این برندها انتخاب و خریداری نمایید.

فیلتر استخری ایمکس

برند ایمکس ساخت کشور استرالیا بوده و از کیفیت و راندمان بالایی برخوردار است. این شرکت با توجه به متریال عالی که به کار می برد و هم چنین استانداردهای بین المللی برای تولید محصولات خود اجرا می نماید، توانسته رتبه خوبی را در بازار کسب نماید. فیلترهای ایمکس به گونه ای طراحی شده اند که برای هر نوع استخری قابل استفاده باشند. فیلترهای این برند در دو مدل شنی و کارتریجی با شیوه های نوین و پیشرفته طراحی و تولید می شوند. فایبرگلاس به کار گرفته برای ساخت بدنه این فیلترها از بهترین نوع بوده که باعث می شود مقاومت بالا در برابر خوردگی، سایش و حتی در برابر اشعه UV و عمر مفید بالایی را داشته باشند. شن و سیلیس این فیلترها به گونه ای هستند که عمل فیلتراسیون را با قدرت جذب بالا حتی با گرفتن کوچکترین ذرات انجام می دهد. از ویژگی های شاخص محصولات این برند کاربری آسان، فیلتراسیون بالا، قابلیت عملکرد در دماهای بالا و عمر طولانی با پاک سازی بی نظیر آب است. برند ایمکس فیلترهای خود را با ابعاد و حجم بالا نیز تولید می نماید تا علاوه بر استفاده در استخرهای خانگی در استخرهای بزرگ و عمومی نیز برای عمل فیلتراسیون پر قدرت استفاده شود.
فیلتر استخری ایمکس

اطلاعات بیشتر در خصوص: فیلتر استخر ایمکس

فیلتر استخری بهین آب

شرکت بهین آب با بیش از 18 سال سابقه درخشان در زمینه تولید انواع محصولات گندزدایی آب و کلرزن نمکی و فیلتر شنی توانسته محصولات با کیفیت خوبی را ارئه دهد. بدنه فیلترهای این شرکت از جنس فایبرگلاس تقویت شده با پلی استرزین می باشد تا مقاومت آن را در برابر زنگ زدگی و خوردگی و سایش چندین برابر افزایش دهد. نازل آب پخش کن این فیلتر از نوع تمام استیل و ضد زنگ بوده که علاوه بر افزایش مقاومت آن عمر دستگاه و راندمان کاری آن را افزایش می دهد. این دستگاه قابلیت کار در دمای بالا را داشته و به علت ظرفیت بیشتر سیلیس به کار رفته می تواند تا 30 درصد بهره وری فیلتراسیون را افزایش دهد. این محصول با افتخار ساخت ایران بوده و 36 ماه گارانتی برای شیر شش راهه و 12 ماه گارانتی برای بدنه دارد. شن به کار رفته در مخزن فیلتر در رنج درشت 20 کیلوگرم و در رنج ریز 60 کیلوگرم می باشد تا هر گونه ذرات ریز معلق در آب را به دام بیاندازد و آب زلالی را وارد استخر نماید.
فیلتر استخر بهین آب

اطلاعات بیشتر در خصوص: فیلتر استخر بهین آب

فیلتر استخری هایواتر

هایواتر یکی از برندهای فعال در این زمینه است که توانسته در مدت کوتاه محصولات با کیفیتی را تولید کرده و با استقبال خوبی از سمت خریداران روبرو شود. این برند با شناخت و مطالعه بازار توانسته فیلترهای استخری مختلفی را طراحی و تولید نماید و به این صورت هر نوع نیاز بازار را تامین نماید. فیلترهای هایواتر در مدل های شنی و کارتریجی وجود دارند که می توانند به خوبی آب استخر شما را از آلودگی ها پاک کرده و نظافت آن را به درستی انجام دهند. در فیلتر شنی هایواتر آب کثیف استخر توسط پمپ وارد فیلتر شده و بعد از عبور از مخزن فیلتر و انجام عمل مناسب فیلتراسیون آب تمیز شده از طریق شیر کنترل و سیستم لوله کشی مجدد به استخر باز می گردد. تمامی مراحل در این دستگاه به صورت اتوماتیک و پیوسته انجام می گیرد و برای پاک سازی خود فیلتر لازم است از بک واش طراحی شده استفاده گردد. فیلترهای کارتریجی این برند با استفاده از کارتریج های تعبیه شده عملیات پاک سازی آب را در بهترین کیفیت و راندمان بالا انجام می دهند به طوری که شستشو و تعویض کارتریج ها به راحتی قابل انجام است.لازم به ذکر است که فیلترهای هایواتر برای انواع مختلف استخر مناسب بوده و استفاده و نگهداری از آن ها بسیار آسان و راحت می باشد. هم چنین در کنار قیمت مقرون به صرفه ای که دارد عمر طولانی داشته و موجب شده است که طرفداران زیادی را داشته باشد.

اطلاعات بیشتر در خصوص: فیلتر استخر هایواتر

سوالات متداول

فیلتر شنی یا کارتریجی کدام یک بهتر است؟

فیلتر کارتریجی در مقایسه با فیلتر شنی سبک تر بوده و راندمان بیشتر داشته و آب شفاف تری را ارائه می دهد که بیشتر در استخرهای درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. فیلترهای شنی قیمت مناسب تری دارند و به همین دلیل با توجه به عملکرد خوب و قابل قبولی که دارند طرفداران بیشتری دارد.

کدام نوع فیلتر از نظر تاثیرگذاری بهترین است؟

هر سه نوع فیلترها با توجه به ویژگی هایی که دارند در مورد کاربردی خود بهترین تاثیر را می گذارند و باید شرایط و ویژگی های استخر و کاربرد آن مشخص باشد تا به تناسب آن فیلتر هماهنگ با آن انتخاب گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *