مجله سماسازان

معرفی کولر آبی هوشمند

لوازم کولر آبی هوشمند

معرفی

کولر آبی هوشمند از انواع کولرهای آبی است که در آن از سیستم‌های به روز و تکنولوژی‌های هوشمند مثل کلید هوشمند و سیستم آبرسانی و تخلیه آب هوشمند استفاده می‌شود و تفاوت اصلی آن با کولرهای آبی معمولی در کاربرد همین سیستم‌های هوشمند است. از آنجائیکه این کولر آبی، نسل جدید کولر آبی به شمار می‌رود، به طور معمول از بدنه پلیمری و پد سلولزی استفاده می کنند. در کولر آبی هوشمند از پدهای خنک‌کننده پوشالی خبری نیست.

اگر بخواهیم یک دسته‌بندی کلی از انواع نسل‌های کولر آبی داشته باشیم، باید گفت که اولین نسل کولرهای آبی، کولر آبی سنتی با بدنه فلزی و پد خنک‌کننده پوشالی بودند و سپس کولرهای بدنه پلیمری با پد سلولزی به عنوان نسخه ارتقایافته کولرهای آبی قدیمی راهی بازار شدند و هم اکنون نسل سوم کولرهای آبی یعنی کولر آبی هوشمند وارد بازار شده است که همان کولر پلیمری نسل دوم به همراه تجهیزات هوشمند است.

در این مطلب نگاهی به مهمترین ویژگی‌ها و مزایای کولر آبی هوشمند خواهیم داشت و شما را با این نسل جدید از کولرهای آبی آشنا خواهیم کرد.

نحوه عملکرد و کاربردهای کولر آبی هوشمند

کولر آبی هوشمند مانند سایر کولرهای آبی از نوع کولر تبخیری است که از طریق تبخیر قطرات آب، گرمای هوا را جذب می‌کند و فن آن که می‌تواند به صورت سانتریفیوژ یا محوری باشد، هوای خنک را به محیط می‌دمد.

این نوع کولر مانند سایر انواع کولرهای آبی مناسب آب و هوای خشک و نیمه‌خشک است و برای کار در محیط مرطوب مناسب نیست. البته از آنجائیکه اکثر نواحی کشور ایران را اقلیم خشک و نیمه‌خشک تشکیل می‌دهد، این نوع کولر آبی در کشور ما بسیار کاربردی است.

از کولر آبی هوشمند مانند انواع کولرهای آبی می‌توان در کاربردهایی نظیر خنک‌کاری منازل و مراکز اداری و تجاری و کارخانجات صنعتی و مراکز خدمات عمومی مثل بانک‌ها، مساجد، بیمارستان‌ها و غیره استفاده کرد.

مزایای کولر آبی هوشمند

کولر آبی هوشمند دارای دو مجموعه کلی از مزایا نسبت به کولرهای سنتی است که مربوط به استفاده از مواد جدید در ساخت بدنه و پدهای خنک‌کاری آن و همچنین کاربرد سیستم‌های هوشمند برای کنترل عملکرد آن است. با توجه به این موارد، مزایای اصلی کولرهای هوشمند عبارتند از:

  • کاربرد پدهای سلولزی که باعث افزایش قدرت جذب آب و افزایش توان خنک‌کاری کولر می‌شوند
  • دارای ترموستات دیجیتال و ریموت کنترل هوشمند هستند که باعث می‌شود تنظیم دمای محیط و تنظیم زمان خاموش و روشن‌کردن این کولر امکانپذیر باشد
  • دارای سیستم آبرسانی مدرن هستند که باعث یکنواختی توزیع آب بر روی پدهای سلولزی می‌شود و راندمان خنک‌کاری را افزایش می‌دهد
  • به دلیل بهسازی عملکرد و راندمان بالا، دارای کمترین میزان مصرف برق در میان کولرهای آبی هستند
  • دارای سنسور تشخیص اتوماتیک میزان آب در مخزن کولر هستند که سطح آب را پایش می‌کند و به شناور فرمان قطع آب ورودی را می‌دهد
  • دارای شناورهای جدید الکترونیکی هستند که قابلیت کنترل آب ورودی با اتصال به سنسور را دارند
  • دارای سیستم تخلیه اتوماتیک آب قدیمی و جایگزینی آب جدید هستند که از طریق شیر تخلیه برقی و فرمان‌پذیر انجام می‌شود و زمان تغییر آب بر روی کولرهای جدید قابل تنظیم است
  • به دلیل بهبود مواد بدنه و پدهای خنک‌کاری و افزایش راندمان، طول عمر قطعات بالا رفته است و دارای حداقل نیاز به تعمیر و نگهداری هستند.

یک نمونه از کولر های هوشمند تولید شده،مدل پالا در شرکت انرژی می باشد که تمامی ویژگی های ذکر شده در بالا را دارد.

نتیجه‌گیری

در این مطلب شما را با کولر آبی هوشمند آشنا کردیم که نسل جدید کولرهای آبی است. کولر آبی هوشمند به دلیل کاربرد مواد جدید در ساخت بدنه و پدهای خنک‌کاری دارای راندمان بالاتری نسبت به کولرهای آبی سنتی است و از طرف دیگر به دلیل کاربرد تجهیزات هوشمند مثل شناور اتوماتیک و ریموت کنترل هوشمند و سیستم تخلیه آب، دارای عملکرد بهینه و ساده‌تری نسبت به کولرهای آبی سنتی است و به دلیل وجود این مزایا، به یک گزینه بسیار مطلوب برای جایگزینی با کولرهای آبی قدیمی تبدیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *