مجله سماسازان

کولر آبی بدون تسمه و مزایا آن

کولر بدون تسمه

آشنایی با کولر آبی بدون تسمه

کولر آبی بدون تسمه یکی ساده‌ترین و محبوب‌ترین کولرهای آبی موجود در بازار است. به این کولرها، کولر با فن آکسیال هم می‌گویند. آکسیال به معنای محوری است و دلیل این نامگذاری این است که این کولرها بر خلاف کولرهای آبی سنتی که از پولی و تسمه استفاده می‌کنند، از سیستم رانش مستقیم استفاده می‌کنند.

اگر می‌خواهید روش تقریبی کار کولر آبی بدون تسمه را بدانید، کافیست در یک روز گرم تابستانی یک دستمال مربوط را جلوی پنکه بگیرید تا سیستم کار این نوع کولر را درک کنید.

در کولر آبی بدون تسمه هم مانند کولرهای سنتی، هوا گرمای خود را با آب مبادله می‌کند و خنک می‌شود و سپس هوای خنک به درون منزل یا محیط کار دمیده می‌شود. به دلیل کاربردهای بالای کولر آبی بدون تسمه در این مطلب قصد داریم شما را با این نوع کولر و مزایای آن آشنا کنیم.

تفاوت بین کولر آبی تسمه‌دار و بدون تسمه

دو نوع گسترده از کولر آبی در بازار موجود است که عبارتند از تسمه‌‌دار و بدون تسمه و هر دو هم معمولا با عنوان سیستم‌های خنک‌کاری دومرحله‌ای شناخته می‌شوند. کولرهای آبی بدون تسمه به عنوان کولر آبی فن آکسیال هم شناخته می‌شود و کولرهای آبی تسمه‌دار هم از نوع کولر آبی فن سانتریفیوژ شناخته می‌شوند.

تفاوت فن آکسیال و سانتریفیوژ در جهت هوای ورودی و خروجی به کولر است. در کولر فن آکسیال هوا از ورودی کولر به آن وارد می‌شود و در همان جهت مستقیم یا محوری (آکسیال) از کولر خارج می‌شود. در کولرهای با فن سانتریفیوژ که با پولی و تسمه کار می‌کنند، هوایی که از سمت ورودی به کولر وارد می‌شود، در جهت عمود بر جهت ورودی، از کولر خارج می‌شود.

مکانیزم عملکرد کولر آبی بدون تسمه

این دستگاه‌ها برای کاهش دمای هوا تا 20 درجه سانتیگراد در خانه یا محل کار و در روزهای بسیار گرم و خشک از ویژگی طبیعی تبخیر آب استفاده می‌کنند. هوای گرم از محیط بیرون وارد پد سلولزی می‌شود، که هوا در آن گیر می‌افتد. سپس همچنانکه آب بر سرتاسر پد چکه می‌کند مولکول‌های هوا به دلیل تبخیر خنک می‌شوند. هوای مرطوب (اما خنک) توسط فن محوری با فشار وارد فضاهای صنعتی و مسکونی می‌شود.

مزایای کولر آبی بدون تسمه

  • مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه‌حل برای مدیریت دمای هوا در میان انواع کولرهای آبی و گازی است.
  • کارکرد آن بسیار کم هزینه بوده و به ندرت نیازمند تعمیر و نگهداری است.
  • اغلب در اندازه خانگی قابل حمل بوده و به راحتی می‌توانید آن را به جایی که بخواهید منتقل کنید.
  • راه‌اندازی و نصب آن آسان است.
  • سیستم خنک‌کننده قدرتمندی در هوای خشک و نیمه‌خشک است.

کاربردهای کولر آبی بدون تسمه

برای ساختمان‌ها و مراکز تجاری و صنعتی که سیستم خنک‌کننده مرکزی ندارند، کولر آبی بدون تسمه می‌تواند روشی بسیار مقرون‌به‌صرفه و در دسترس برای کاهش دمای هوا باشد.

از آنجا که در کولر آبی بدون تسمه میزان خنکی حاصل به سطح رطوبت منطقه بستگی دارد، لذا شرجی بودن هوا مانع جذب رطوبت شده و اثر خنک‌کنندگی آن را کاهش می‌دهد. بهترین عملکرد این دستگاه در مناطقی است که رطوبت هوا زیاد نبوده و میزان رطوبت هوا برای جذب نم به اندازه کافی کم باشد.

از این دستگاه می‌توان به صورت داخلی یا خارجی استفاده کرد. بزرگترین سیستم کولر آبی در اطراف مسجد پیامبر در مدینه (عربستان صعودی) نصب شده است. در مساحتی به اندازه 15 هکتار، کولر ها تا 50،000لیتر رطوبت در هر ساعت منتشر می‌کنند و این سیستم مانند یک کولر آبی 34،000 کیلوواتی در هوای بیابانی عمل کرده و دمای این منطقه را تا 10 درجه سانتیگراد کاهش می‌دهند.

از کولر‌های آبی می‌توان به عنوان یک سیستم جمع‌وجور خنک‌کننده خانگی هم استفاده کرد. همچنین می‌توان از آنها به همراه سیستم تهویه هوای معمولی استفاده کرد. اما از سیستم‌های ایرکاندیشن و کولرهای آبی بدون تسمه نباید به طور همزمان استفاده کرد. چرا که ایرکاندیشن‌های رطوبت هوا را کاهش داده در حالیکه کولرهای آبی هوا را مرطوب می‌کنند.

نتیجه‌گیری

در این مطلب سعی کردیم شما را نحوه عملکرد کولر آبی بدون تسمه آشنا کنیم. سپس مقایسه‌ای میان این نوع کولر آبی با کولرهای آبی سنتی تسمه‌دار انجام دادیم. در بخش بعدی مزایای کولر آبی بدون تسمه و در انتهای مطلب هم کاربردهای گسترده این سیستم را شرح دادیم. امیدواریم با خواندن این مطلب آشنایی مناسبی با کولر آبی بدون تسمه و مزایای آن پیدا کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *