مجله سماسازان

انواع کولرهای گازی

انواع کولر گازی

در بسیاری از نقاط کشور ، ماه های گرم تابستان بدون سیستم خنک کننده خوب می تواند غیر قابل تحمل باشد ،سیستم های کولر گازی در طرح های مختلفی وجود دارد ، دامنه ای از اسپلیت مرکزی بزرگ تا دستگاه های کوچک که در کف زمین یا روی پنجره قرار می گیرند.صرف نظر از شکل ظاهری آنها ، سیستم های تهویه مطبوع دارای اجزایی با کارکرد مشابه هستند،شامل مبرد، کمپرسور، شیر انبساط و کویل اواپراتور، همه این اجزا برای انتقال حرارت از داخل خانه به بیرون کار می کنند.

اسپلیت کولر گازی

کولر گازی اسپلیت

سیستم اسپلیت که دو تکه می باشد، معمولا در خانه ها و همچنین هتل ها و … دیده می شود.

سیستم اسپلیت به دو بخش  تقسیم می شود: واحد متراکم سازی که در خارج از ساختمان قرار می گیرد و شامل کمپرسور، کندانسور، و فن کندانسور. واحد تبخیری که در داخل ساختمان قرار می گیرد و خنک کننده و توزیع هوا را کنترل می کند.واحد داخلی(پنل کولر گازی) معمولا یک جعبه مستطیلی شکل است که در بالای دیوار داخلی نصب می شود و شامل یک فن  گردشی ، شیر انبساط و کویل تبخیری است .لوله مبرد از طریق دیوار از بین واحد متراکم سازی و تبخیری می گذرد.

فضای اشغال شده کم و صدای کم: به نسبت کولر گازی پنجره ای فضای کمتر و سر و صدای کمتری دارد

ایده آل برای گرمایش و سرمایش اتاق های مجزا

کولر گازی اسپلیت به نسبت دیگر انواع سیستم های تهویه مطبوع اقتصادی تر است.

دومین منفعت کولر گازی اسپلیت این است که به شما اجازه انتخاب فضا یا اتاقی که می خواهید در آن تهویه مطبوع داشته باشید را می دهد

کولر گازی های پنجره ای

کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای از لحاظ فنی یک سیستم تهویه مطبوع واحد (یک تکه) است و شامل یک واحدی است که در پنجره قرار می گیرد یا که بواسطه یک سوراخ در دیوار خارجی قرار می گیرد. کولر گازی پنجره ای شامل همه اجزای خنک سازی از قبیل کندانسور ، اواپراتور، شیر انبساط، کمپرسور در یک اطاقک یا جعبه بهم پیوسته است..کولر گازی پنجره ای در اندازه های مختلفی برای خنک کردن فضا از یک اتاق تا یک سطح بزرگ وجود دارند.

مزایای کولر گازی پنجره ای

حمل و نقل آسان: در حالی که این دستگاه ها خیلی سنگین هستند ، نسبت به دیگر گزینه های تهویه مطبوع حرکت دادن آن به هر مکانی بطور قابل توجهی آسان تر است . شما می توانید هر زمانی که بخواهید به هر پنجره ای که کولر گازی قابل نصب باشد ، دستگاه را جابجا کنید.

بهره وری انرژی در مقایسه با دیگر گزینه ها برای انتخاب ، یک کولر گازی پنجره ای به سرعت یک فضای کوچک را  با مصرف انرژی کمتر، خنک می کند.

معایب کولر گازی پنجره ای

فقط در فضاهای کوچک بخوبی کار می کند: اگر شما به دنبال خنک کردن یک فضای بزرگ هستید ، کولر گازی پنجره ای ممکن است بهترین انتخاب برای شما نباشد. این نوع از کولر گازی ها فقط می توانند یک اتاق را در یک زمان خنک کنند ، نه کل خانه را . در هنگام خرید آن توجه داشته باشید به متر مربعی که این دستگاه می تواند خنک کند

<pنگرانی ایمنی : اگر شما در طبقه اول یک ساختمان زندگی می کنید یا پنجره به راحتی در دسترس است ، این نوع کولر می تواند به آسانی در معرض خطر سرقت باشد.

زیبایی شناسی: بکار گیری این نوع کولرها اگر شما یک اتاق با چشم انداز خوب دارید ، انتخاب خوبی برای شما نخواهد بود چون جلوی پنجره اتاق شما پوشیده خواهد شد.

کولر گازی های پرتابل

کولر گازی پرتابل

این سیستم نوع دیگری از سیستم تهویه مطبوع واحد(یک تکه) است، این نوع کولر گازی واحد در کف اتاق قرار می گیرد و گرمای خروجی با استفاده یک لوله تخلیه از طریق دیوار خارجی یا پنجره تخلیه می شود.

کولر گازی پرتابل نسبت به دیگر کولر گازی ها سر و صدای بیشتری دارد و معمولا مناسب اتاق ها با اندازه زیر 500 متر مربع است.

کولر گازی پرتابل را برای خنک کردن فضاهای موقت یا جایی که نصب یک کولر گازی پنجره ای کاربردی نباشد انتخاب خوبی است.همانند کولر گازی پنجره ای ، در کولر گازی پرتابل تمام اجزای خنک سازی در یک باکس بهم پیوسته قرار می گیرند .

بخاطراینکه کولر گازی پرتابل داخل محیط قرار می گیرد ، فن اواپراتور بطور مداوم کار می کند تا اینکه رطوبت فشرده شده که داخل دستگاه جمع می شود را تبخیر کند .

اتاق خواب ها، ادارات، گاراژها و اتاق های سرور به دلیل عدم تهویه مناسب یا گردش هوای ضعیف از دمای مطلوب گرمتر هستند ، این دقیقا جایی است که کولر گازی پرتابل می تواند کارساز باشد.آنها کوچک هستند . آنها برای خنک کردن مکان های خاص نظیر اتاق خواب، آپارتمان یا اداره جات عالی هستند.آ نها نیاز به نصب دایمی ندارند.

اسپلیت های مرکزی

سیستم تهویه مطبوع مرکزی بزرگترین نوع تهویه مطبوع مرسوم است نظیر سیستم اسپلیت ، یک سیستم مرکزی از دو واحد ساخته شده است- واحد متراکم سازی و واحد تبخیری ساخته شده که توسط لوله های مبرد به یکدیگر متصل هستند.واحد متراکم سازی بزرگ است ، واحد خارجی شامل کمپرسور، کویل های متراکم سازی  کندانسور و فن کندانسور، که بخاطر توانایی آن در خنک سازی کارآمد معمولترین نوع سیستم خنک کننده و ارجح ترین برای خانه های بزرگ می باشد.تهویه مطبوع مرکزی هوای خنک را از طریق داکت های رفت و برگشت به جریان در می آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *