مجله سماسازان

لوازم و تجهیزات مورد نیاز استخر

تجهیزات-مورد-نیاز-استخر

تجهیزات استخر کدامند؟ این سوال اغلب برای کسانی پیش می‌آید که به دنبال ساخت استخر هستند، اما نمی‌دانند چه لوازم و تجهیزاتی را باید برای استخر تهیه کنند. حتی برخی از افراد که کارشان ساخت استخر است، ممکن است به طور کامل با تمامی تجهیزات ساخت استخر آشنایی نداشته باشند زیرا این تجهیزات بسیار زیاد هستند و انواع متفاوتی نیز دارند و برای کاربردهای مختلف از تصفیه تا گرمایش استخرها و حتی تفریحات آبی به کار می‌روند. به طور مثال برای خرید برخی از لوازم باید عمق، طول و عرض استخر را در نظر بگیرید و با معیارهای کیفی اقدام به خرید نکنید. در این مطلب از سایت سماسازان با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را درباره تجهیزات استخر در اختیار شما قرار دهیم.

تجهیزات-استخر-

انواع کاربردهای تجهیزات استخر

تجهیزات استخر در کاربردهای مختلفی مثل تمیزکاری آب استخر، تمیزی کاشی‌ها، سرد بودن و یا گرم بودن آب تاثیرگذار باشند. اما در برخی از استخرها نیازی به استفاده از همه این تجهیزات نیست و استفاده از آن‌ها ضرورتی ندارد. به طور مثال در استخرهای عمومی استفاده از اکثر لوازم استخر ضروری است، زیرا افراد برای تفریح و سرگرمی به آنجا مراجعه می‌کنند، بنابراین انتظار دارند که همه چیز کامل باشد. اما در استخرهای خصوصی که اغلب در ویلاها و یا حیاط خانه‌ها ساخته می‌شود، نیازی به استفاده از همه این لوازم نیست و یا برای مثال تجهیزات مورد استفاده در استخرهای آب سرد با آب گرم متفاوت هستند. در ادامه مطلب برخی از مهمترین تجهیزات استخر را به شما معرفی می‌کنیم و توضیح مختصری را درباره آن‌ها ارائه می‌دهیم.

پمپ آب

یکی از مهمترین لوازم استخر که در اکثر استخرها استفاده می‌شود، پمپ آب است که وظیفه چرخش و انتقال آب به استخر را دارد. همچنین پمپ‌ها در تصفیه آب نیز به سایر تجهیزات مرتبط کمک می‌کنند. این فرآیند به این صورت انجام می‌شود که پمپ آب استخر را به درون لوله‌ها کشیده و با استفاده از فیلترهایی که درون لوله‌ها قرار گرفته است، آب را تصفیه کرده و آن را دوباره به درون استخر بر می‌گرداند. این کار برای تمیزی آب استخر و رضایت شناگران انجام می‌شود.

تجهیزات-استخر-1

فیلتر شنی

یکی دیگر از تجهیزات استخر که بسیار کاربردی است و در هر استخری استفاده می‌شود، فیلتر شنی است. این نوع فیلتر انواع مختلفی دارد که قدرت فیلترسیون متفاوتی دارند. فیلترهای شنی برای زلال و شفاف کردن آب، درون استخر استفاده می‌شوند. معمولا در استخرهای خصوصی که کف استخر طرح و یا نقشی کار شده است، بیشتر از این فیلترها استفاده می‌شود تا کف استخر کاملا شفاف دیده شود.

فیلتر کارتریج

استفاده از این وسیله در هر استخری ضروری است و نقش بسیار مهمی در عملکرد استخر دارد. اگر آب استخر را در مدت کوتاهی عوض نکنید و یا شناگران زیادی در آن مشغول به شنا باشند، ذراتی در رو و زیر آب به وجود می‌آید که به سادگی قابل مشاهده هستند. این فیلتر ذرات را جذب کرده و آب استخر را تمیز نگه می‌دارد. فیلتر کارتریج بر روی لوله‌های مکش استخر نصب می‌شود و با کمک آن‌ها ذرات را جذب می‌کند.

تجهیزات-استخر-2

مبدل حرارتی

همانطور که از نام این وسیله پیداست، عملکرد آن تنظیم درجه حرارت آب از طریق انتقال حرارت است. مبدل حرارتی اغلب با هدف گرم کردن آب استخر شروع به کار می‌کند. این دستگاه دارای دو مدار است که یک از آن‌ها وظیفه گرم کردن آب استخر را دارد و دیگری وظیفه کنترل حرارت بویلر را دارد. این مبدل زمانی که آب استخر از دمای تعیین شده سردتر می‌شود، شروع به کار می‌کند.

سختی‌گیر آب

آب هر منطقه، شهر و استان با دیگر مکان‌ها فرق می‌کند و هر منطقه از سختی آب متفاوتی برخوردار است. همانطور که می‌دانید آب‌هایی که سختی زیادی دارند برای مصارف عمومی استفاده نمی‌شوند و برای مصرف موردنظر باید سختی آن‌ها گرفته شود. این کار با دستگاه سختی گیر آب انجام می‌شود که املاح اضافی آب را گرفته و سختی آب را به حد استاندارد و مطلوب برای مصارفی مثل شنا و آب‌تنی می‌رساند. به طور کلی استفاده از سختی گیر آب چه در استخرهایی با سختی آب کم و چه در استخرهایی با سختی آب زیاد، مفید است، زیرا با دریافت رسوبات باعث بهبود عملکرد کلی دیگر تجهیزات استخر نیز می‌شود.

پمپ تزریق کلر

همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم برای جلوگیری از ورود آلودگی به آب از پمپ و فیلترهایی برای استخر استفاده می‌شود. اما استفاده از این تجهیزات به تنهایی کافی نبوده و برای اینکه بهترین کیفیت را ارائه کند، لازم است از موادی جهت ضد عفونی کردن آب استخر استفاده شود.

تجهیزات-استخر-4

شاید با ضد عفونی کننده کلر آشنایی داشته باشید و قطعا این ماده را در زمان خوردن آب لوله کشی دیده‌اید. همه ما با کلر داخل آب آشنایی داریم و می‌دانیم که برای تمیز کردن آب از این ماده استفاده می‌شود. این ماده در آب استخرها نیز استفاده می‌شود تا از کثیفی آب جلوگیری شود. این ماده با استفاده از دستگاه پمپ تزریق کلر وارد استخر می‌شود و می‌توان گفت که مقدار آن بسیار زیاد است، زیرا در استخرهای بزرگ و متوسط شناگران زیادی در طول روز وارد و خارج استخر می‌شوند.

تزریق کلر به استخر باعث از بین رفتن میکروب‌های میکروارگانیسم، جلبک‌های کف استخر، حشرات موجود در آب و هر نوع عامل بیماری زا می‌شود. قدرت این دستگاه بستگی به نوع آن و حجم کلی استخر شما دارد.

دستگاه اُزن زَن

یکی دیگر از تجهیزات ضدعفونی استخر دستگاه ازن زن است. این دستگاه جایگزین دستگاه پمپ تزریق کلر است و از آن نیز می‌توان در تمیز کردن استخر استفاده کرد. باید بدانید که ماده کلر در کنار تمیزی که به آب استخر می‌دهد، عوارضی نیز برای شناگران دارد که از جمله این عوارض می‌توان به حساسیت، ایجاد سوزش، قرمزی چشم و یا بروز برخی مشکلات در پوست اشاره کرد. برای از بین بردن این عوارض می‌توان از دستگاه اُزن زَن استفاده کرد که عوارض بسیار کمتری از دستگاه پمپ تزریق کلر دارد، اما هزینه نگهداری ازآن کمی بیشتر است.

تجهیزات-استخر-3

استرینر

این قطعه نیز نقش مهمی در استخرها دارد و اغلب در قسمت مکشی پمپ‌ها نصب می‌شود. به این قطعه صافی یا موگیر استخر نیز گفته می‌شود که وظیفه آن بسیار شبیه به فیلتر است. این قطعه در مقیاس بزرگ‌تری از فیلتر کار می‌کند و اغلب خاک، مو، پلاستیک و فلزات کوچک و ریز را جمع‌آوری می‌کند. این قطعه اغلب همراه با پمپ است و اگر نباشد، بهتر است آن را قبل از رسیدن آب به پمپ قرار دهید تا اکثر آشغال‌های کف و روی استخر را بگیرد.

اسکیمر

این قطعه در اکثر استخرهای بزرگ و متوسط استفاده می‌شود. اسکیمرها بر روی ورودی‌های آب به استخر نصب می‌شوند و فشار آب را کنترل می‌کنند. اسکیمرها وظیفه جمع‌آوری آشغال‌هایی مانند برگ، مو، پلاستیک‌ها و موارد دیگر از روی سطح آب را دارند. این قطعه حدودا در 10 سانتی متری لبه استخرها نصب می‌شود تا بر روی آب کنترل داشته باشد.

جاروی استخری

یکی از جالب‌ترین تجهیزات استخر که کاربردهای بسیار زیادی هم دارد، جاروی استخری است که آشغال‌ها، کثیفی‌ها، جلبگ‌ها و دیگر موارد کف و دیوارهای استخر را تمیز می‌کند. همانطور که از نام این دستگاه می‌توان حدس زد، یک دستگاه ضد آب است و می‌تواند زمانی که استخر از آب پر است هم آن را تمیز کند. جاروی استخری دو نوع دارد که یکی از آن‌ها به صورت خودکار آشغال‌ها را تمیز می‌کند و دیگری به صورت دستی هدایت می‌شود. این دستگاه زمانی که پر می‌شود به روی آب می‌آید یا چراغ‌هایش روشن می‌شود.

تجهیزات-استخر-5

تخته دایو

تخته دایو یکی از قطعاتی است که وجود آن در استخرها کاملا اختیاری است. از این تخته بیشتر به عنوان یک وسیله سرگرمی استفاده می‌شود یا شناگران ماهر برای شیرجه حرفه‌ای از آن استفاده می‌کنند. اغلب این تخته‌ها در طول‌های 5/1 متری، 2 متری و 5/2 متری در بازار وجود دارند.

دستگیره محافظ

اگر به استخرهای عمومی رفته باشید، دیده‌اید که تا عمق 2 یا 3 متری در کنار استخر دستگیره‌هایی نصب شده است که از غرق شدن افراد در آب پرعمق جلوگیری کند. این دستگیره‌ها معمولا در استخرهای عمومی قرار داده می‌شوند و در استخرهای خصوصی استفاده کمتری دارند.

نردبان

همانطور که می‌دانید وجود نردبان در هر استخری ضروری است. وجود نردبان در استخرها می‌تواند کار شناگران را در وارد شدن به داخل استخر یا خروج از آن آسان‌تر کند و بدون وجود این وسیله، ورود و خروج از استخرهای پرعمق واقعا دشوار است.

تجهیزات-استخر-6

سخن پایانی

در این مطلب از سایت سما سازان با شما کاربران گرامی همراه بودیم و اطلاعات زیادی را درباره انواع تجهیزات استخر در اختیارتان قرار دادیم. اگر قصد ساخت یک استخر را دارید، در ابتدا باید لوازمی که در آن استفاده می‌شود را به خوبی بشناسید تا آن‌ها را با بهترین کیفیت تهیه کنید. همچنین باید لوازم درستی را برای استخر خود انتخاب کنید که با ابعاد و حجم استخر شما همخوانی داشته باشد تا بعدا با مشکل روبه رو نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *