مجله سماسازان

لوازم و تجهیزات مورد نیاز جکوزی

تجهیزات-موردنیاز-جکوزی

تجهیزات جکوزی کدامند؟ در جواب این سوال باید بگوییم که تجهیزات جکوزی بسیار زیاد هستند و از آن‌ها در قسمت‌های مختلف جکوزی استفاده می‌شود. انواع مختلف این تجهیزات در بازار موجود هستند و شما به سادگی می‌توانید با مراجعه به هر فروشگاه‌های معتبر تأسیساتی آن‌ها را خریداری کنید. شما باید با در نظر گرفتن عملکرد، ابعاد و حجم جکوزی، تجهیزات موردنظر خود را خریداری کنید. پس اگر اطلاعات زیادی در این زمینه ندارید، بهتر است که با یک متخصص به فروشگاه مراجعه کنید تا تجهیزات جکوزی مناسب را خریداری کنید. همچنین به شما توصیه می‌کنیم در ادامه این مطلب از سایت سماسازان با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره تجهیزات جکوزی به دست بیاورید.

تجهیزات-جکوزی-1

تجهیزات جکوزی

همانطور که اشاره شد تجهیزات جکوزی متنوع هستند و هر کسی قادر به تأمین و نصب آن‌ها نیست. برخی افراد متخصص هستند که در این کار حرفه‌ای هستند و می‌دانند که جکوزی چطور باید ساخته شود و به چه تجهیزاتی نیاز دارد. به شما پیشنهاد می‌کنیم که ساخت و نصب تجهیزات جکوزی را به افراد حرفه‌ای بسپارید تا مشکلی در ساخت و عملکرد آن ایجاد نشود. جکوزی به طور کلی دو نوع دارد که یکی از آن‌ها خصوصی و دیگر عمومی است و لوازمی که در آن‌ها استفاده می‌شود با یکدیگر متفاوت هستند.

در جکوزی‌های عمومی افراد معمولا بیشتر از 7 دقیقه در محل می‌مانند، بنابراین آب باید بسیار تمیز شود. برای تمیز کردن آب جکوزی قطعاتی و وسایلی وجود دارد که این کار را به آسانی انجام می‌دهند.

تجهیزات-جکوزی-2

پمپ جکوزی

این وسیله یکی از ارکان اصلی جکوزی است و عملکرد کلی جکوزی به پمپ آن بستگی دارد. اگر پمپ نباشد آبی وارد و خارج نمی‌شود و آب جکوزی مانند آب استخر ساکن می‌ماند. در جکوزی‌ها برای اینکه آب جریان داشته باشد از پمپ جکوزی استفاده می‌کنند که قدرت بسیار زیادی نیز دارد و می‌تواند آب را به سرعت خارج و وارد کند. پمپ به طور همزمان اجزای دیگر را نیز به کار وا می‌دارد تا همه چیز در حالت استاندارد قرار بگیرد. به طور مثال زمانی که آب خارج می‌شود، آب برگشتی باید گرم شود، تصفیه شود، سختی آب گرفته شود و سپس به جکوزی برگردد. همه این موارد در کمتر از چند دقیقه انجام می‌شود. به طور معمول در اکثر جکوزی‌ها از هر فواره بین 49 تا 63 لیتر آب خارج می‌شود.

تجهیزات-جکوزی-3

با یک محاسبه ساده می‌توان گفت که با بزرگ‌تر شدن قطر لوله و بیشتر شدن قدرت پمپ، مقدار آبی که از لوله خارج می‌شود بیشتر است. بنابراین باید حواستان باشد که از چه نوع پمپی در جکوزی استفاده می‌کنید. یکی از راه‌های مقایسه بازه پمپ، محاسبه ظرفیت آبدهی پمپ نسبت به توان مصرفی است. با انجام این نوع محاسبات می‌توانید یک پمپ مناسب را انتخاب کنید.

نانو جت

نانو جت‌ها از دیگر تجهیزاتی هستند که در جکوزی‌ها به کار می‌روند. این نوع جت‌ها آب را به صورت سوزنی و یا نقطه به نقطه از خود خارج می‌کنند و اگر بدن خود را در مقابل آن‌ها قرار دهید، حس آرامش و ماساژ را دریافت می‌کنید. این جت‌ها در مدل‌های 40 تایی، 150 تایی، و 300 تایی قابل نصب بر روی هر نوع جکوزی هستند. استفاده از این جت‌‌ها کاملا اختیاری است و هم در جکوزی‌های عمومی و هم در جکوزی‌های خصوصی قابل نصب هستند. در نظر داشته باشید که در صورت نصب این جت‌ها، دیگر قادر به نصب کردن جت دیگری نخواهید بود، تمام فضای جکوزی اشغال می‌شود.

بلوئر یا حباب ساز

در برخی از جکوزی‌ها یک پمپ هوا نصب می‌شود که به آن بلوئر می‌گویند، با استفاده از این پمپ حباب‌هایی ایجاد می‌شود که با فشار آب به روی آب هدایت می‌شوند. از این حباب‌ها دارای اکالیپتوس هستند که ریه‌های شما را باز می‌کنند تا هوا خیلی آسان وارد و خارج شود. این وسیله هم در جکوزی‌های عمومی و هم در جکوزی‌های خصوصی استفاده می‌شود.

توربو جت یا ایر جت

این وسیله یکی از مهم‌ترین تجهیزات جکوزی است که می‌تواند آب را خروشان کند. توربو جت اغلب در دیواره‌هایی جکوزی نصب می‌شود و با قدرتی که دارد آب را به سمت مرکز جکوزی هدایت می‌کند. در اطراف جکوزی معمولا بیشتر از 4 توربو جت قرار می‌دهند تا آب به سرعت وارد و خارج شود. این توربو جت‌ها قابل تنظیم هستند و شما در هر زمانی می‌توانید آن‌ها را از حالت توربو خارج کنید.

واتر جت

واتر جت یکی دیگر از تجهیزات جکوزی است که وجود آن در هر جکوزی الزامی است. واتر جت‌ها معمولا در کف جکوزی نصب می‌شود و آب را از پایین به بالا پمپاژ می‌کند. پمپاژ کردن آب با هر فشاری ممکن است و شما بسته به علاقه و نیاز خود می‌توانید فشار واتر جت‌ها را کم و زیاد کنید. واتر جت‌ها هم در جکوزی‌های عمومی و هم خصوصی استفاده می‌شوند.

جت نازل

یکی دیگر از انواع جت‌هایی که در جکوزی‌ها استفاده می‌شود و خاصیت درمانی و ماساژ نیز دارد، جت نازل است. شما قبل از اینکه تصمیم به ساخت استخر بگیرید، باید به سازنده بگویید که قصد دارید از جت نازل استفاده کنید تا فضایی برای قرار گیری آن‌ها ایجاد کند. معمولا بسته به ظرفیت جکوزی، برای هر نفر باید 1 یا 2 جت نازل با فشار آب استاندارد قرار داده شود تا خواص درمانی آن حفظ شود.

تجهیزات-جکوزی-4

منبع نور

در برخی از جکوزی‌ها برای زیباسازی می‌توان از نور استفاده کرد. این نورها به صورت لامپ‌های ال ای دی در درون جکوزی قرار می‌گیرند و زیبایی منحصر به فردی را به آن می‌دهند. استفاده از نور می‌تواند حس آرامش را نیز منتقل کند. لامپ‌های ال ای دی اغلب در جکوزی‌های خصوصی استفاده می‌شوند که نمای زیبایی را فراهم کند و کمتر در جکوزی عمومی از نور استفاده می‌شود.

فیلتر آب

یکی دیگر از قطعاتی که وجود آن در جکوزی‌ها بسیار مهم است، فیلتر آب است. قرار دادن فیلتر آب در هر جکوزی بسیار مهم است و کاربرد مهمی را در عملکرد جکوزی دارد. فیلترهای آب اغلب در داخل لوله‌ها و درون مکش پمپ جایگذاری می‌شوند و زمانی که آب از فیلتر رد می‌شود آن را تمیز می‌کند. باید بدانید که برای استخر و جکوزی از یک فیلتر آب استفاده می‌شود و به همین دلیل بهتر است که در کوتاه مدت بررسی‌های را بر روی این قطعه انجام دهید.

مبدل جکوزی

مبدل جکوزی نیز مانند مبل استخر وظیفه گرم کردن آب را دارد. این مبدل زمانی به کار می‌افتند که آب استخر به سمت پمپ حرکت می‌کند و بعد از اینکه توسط فیلتر آب تصفیه شد، آن را گرم می‌کند و دوباره به سمت جکوزی می‌فرستد. این وسیله در همه‌ی جکوزی‌ها وجود دارد و استفاده از آن ضروری است. این تجهیزات زمانی که آب از حد تعیین شده سردتر می‌شود، به کار می‌افتند.

پمپ تزریق کلر

برای اینکه بتوانید آب جکوزی خود را به خوبی تمیز نگه دارید، نیاز به پمپ تزریق کلر دارید. باید بدانید که در آب جکوزی به دلیل گرمای زیاد آب، از کلر کمی استفاده می‌شود، اما همین مقدار کم نیز برای بدن انسان مضر است. به طور کلی کلر باعث از بین رفتن میکروب‌های میکرو ارگانیسم، جلبک‌های کف جکوزی، حشرات موجود در آب و هر نوع عامل بیماری زا می‌شود، اما برای انسان نیز می‌تواند باعث ایجاد حساسیت، ایجاد سوزش، قرمزی چشم و یا بروز برخی مشکلات در پوست شود و بنابراین باید از پمپ استاندارد تزریق کلر استفاده شود که مقدار مناسبی از این ماده را به آب جکوزی تزریق کند.

دستگاه اُزن زَن

به طور کلی این دستگاه کمی ناشناخته است، اما بزودی با عملکرد خوبی که دارد جایگزین دستگاه پمپ تزریق کلر می‌شود. همانطور که گفتیم کلر آب جکوزی را تمیز می‌کند، اما عوارضی نیز دارد. شما به سادگی می‌توانید با استفاده از دستگاه ازن زن بجای پمپ تزریق کلر آب جکوزی را تمیز کنید و هیچ چیزی هم شما را اذیت نمی‌کند. البته توجه داشته باشید که قیمت این دستگاه کمی بیشتر از پمپ تزریق کلر است.

تجهیزات-جکوزی-5

تخلیه کن

فضای جکوزی بسیار کوچک‌تر از استخر است و شما به آسانی می‌توانید آب آن را عوض کنید. برای اینکه آب جکوزی خیلی سریع پر و خالی شود، می‌توان یک تخلیه کن در کف جکوزی قرار داد که با استفاده از آن آب جکوزی را خالی کرد. معمولا تخلیه کن‌ها به یک لوله متصل هستند که آن لوله به پمپ وصل است، از این رو سرعت تخلیه آب بسیار زیاد می‌شود.

سخن پایانی

در این مطلب از وبلاگ سما سازان انواع تجهیزات جکوزی را به شما کاربران گرامی معرفی کردیم. همانطور که اشاره شد، اگر قصد ساخت جکوزی را دارید بهتر است این کار را به یک فرد و یا گروه حرفه‌ای بسپارید تا جکوزی را به بهترین شکل ممکن تحویل بگیرید. جکوزی محل آرامش بخشی است و داشتن آن در خانه می‌تواند به آرامش روزمره شما کمک زیادی کند. برای اینکه یک جکوزی داشته باشید، باید بدانید که چه تجهیزاتی نیاز دارید و گروه سماسازان می‌تواند به شما در مشاوره و خرید تجهیزات جکوزی کمک کند.

شما چه فکر می کنید؟

 1. علیرضا مهدیزاده گفت:

  با سلام .
  یه استخر بچه‌گانه فایبرگلاس با ظرفیت پانصد لیتر آب روی تراس داریم.
  می‌خوام اون رو تبدیل به جکوزی کنم
  مبلغ مجموع تجهیزات لازم اون چقدر میشه؟
  با ساده نرین حالت ممکن
  با سپاس

  1. m habibpour گفت:

   وقت بخیر
   با این شماره تماس بگیرید 02177630011
   آقای رحیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *