مجله سماسازان

زنت چیست و چگونه کار می کند

زنت

زنت چیست و چگونه کار می‌کند؟ زنت دستگاهی است که شاید نام آن را کمتر از دستگاه‌های مشابه دیگر و همتایان آن شنیده باشید. دستگاه زنت یک دستگاه تهویه هوا و ایجاد سرما و گرما است که در مکان‌های مختلفی استفاده می‌شود. این دستگاه در هر فصلی قابل استفاده است و عملکرد اصلی آن تأمین نیازهای سرمایشی است ولی امکان عملکرد به عنوان بخاری را نیز دارد. در حقیقت اگر به تجهیزات گرمایشی متصل شود، می‌تواند جای بخاری را نیز در فصول سرد پر کند. در ادامه این مطلب از سایت سما سازان با ما همراه باشید تا درک بهتری را از اینکه زنت چیست پیدا کنید.

زنت-چیست-1

زنت چیست

زنت دستگاه تهویه هوا با عملکرد تبخیری است که نام آن برگرفته از سه کلمه زمستان، نیمه و تابستانه است. این دستگاه ابعاد بزرگی دارد و اغلب در بام خانه‌ها و یا حیاط مکان‌ها صنعتی نصب می‌شود. این دستگاه از زمان اختراع تا به امروز تغییرات زیادی را به خود دیده است و ویژگی‌های زیادی به آن افزوده شده که باعث بهبود عملکرد آن شده است. از آنجائیکه سیستم کار زنت به صورت تبخیری است، استفاده از آن در مکان‌های مرطوب و شرجی استفاده بسیار کمی دارند، زیرا کار اصلی این دستگاه تولید رطوبت است.

به طور مثال در مناطق شمالی کشور که رطوبت بسیار زیاد است استفاده از این دستگاه بسیار محدود است و بنابراین در مناطق جنوبی کشور که هوا گرم و خشک است، استفاده بیشتری دارد. برای اینکه درک بهتری از اینکه زنت چیست داشته باشید باید با عملکرد این دستگاه آشنا شوید که در ادامه مطلب تشریح شده است.

زنت چگونه کار می‌کند

دستگاه زنت عملکرد مشابهی با کولرهای آبی و ایرواشرها دارد و ابعاد و ساختار آن‌ها نیز تقریبا مشابه یکدیگر است. در این دستگاه سلولزها یا پوشال‌هایی وجود دارد که در ایرواشرها و کولرهای آبی نیز استفاده می‌شود. زنت از طریق فن مکنده، هوا را به داخل دستگاه می‌کشد و با سلولزهایی که با قطرات آب خیس شده‌اند، آن را خنک کرده و سپس به محیط موردنظر می‌دمد. تنظیم سرمایش یا گرمایش این دستگاه به شما بستگی دارد و می‌توانید آن را در این دو حالت قرار دهید. حالت دیگری نیز وجود دارد که فقط برای تهویه هوا از آن استفاده می‌شود و عملکرد سرمایشی گرمایشی آن غیرفعال است.

زنت-چیست-2

در حالت گرمایش همین روند تکرار می‌شود، هوا وارد دستگاه شده و از سلولزهایی که با قطرات آب داغ پر شده است، عبور می‌کند و سپس آن را به محوطه می‌فرستد. توجه کنید که این دستگاه‌ها برای اینکه قادر به گرم کردن آب باشند، نیاز به کویل آب گرم دارند که بهتر است در هر دستگاه تهویه هوای دو حالته وجود داشته باشد. سلولزهایی که درون دستگاه‌های زنت استفاده می‌شوند، موجب از بین رفتن حساسیت‌های تنفسی شده که با پوشال‌‌های کولر آبی به وجود می‌آمدند و از مواد غیرحساسیت‌زا تشکیل شده‌اند. در ادامه مطلب زنت چیست با ما همراه باشید تا اجزای اصلی تشکیل‌دهنده زنت را به شما معرفی کنیم.

اجزای تشکیل دهنده زنت چیست

اجزای تشکیل دهنده دستگاه زنت عبارتند از:

 • دریچه‌های ورودی و خروجی
 • موتور هواکش و هواده
 • سلولزها
 • سیستم فیلتر هوا
 • فن و موتور الکتریکی داخلی
 • دمپر
 • کویل‌های آب گرم
 • پمپ و لوله‌های آب
 • سیستم تولید رطوبت
 • بدنه استیل که در برابر زنگ زدگی مقاوم است

اغلب این قطعات در همه دستگاه‌های زنت استاندارد وجود دارند و در صورت عدم وجود یکی از آن‌ها ممکن است در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد شود. در برخی از دستگاه‌های زنت هم امکانات دیگری وجود دارند که یکی از آن‌ها کنترلر دما است که به شکل مانیتور کوچک بر روی زنت نصب شده و می‌تواند در تنظیم دمای خروجی دستگاه نقش داشته باشد.

آشنایی با انواع زنت

با پیشرفت علم انواع مختلفی از این دستگاه به بازار آمده است که امکانات و ویژگی‌هایی که در آن‌ها وجود دارند با یکدیگر فرق می‌کنند. برای اینکه شناخت بهتری از این دستگاه‌های تهویه کاربردی داشته باشید به شما پیشنهاد می‌کنیم که با مدل‌های مختلف این دستگاه آشنا شوید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. باید بدانید که قدرت و حجم هوادهی یا دبی هر کدام از این دستگاه‌ها با یکدیگر متفاوت است و قبل از انتخاب باید ابعاد محوطه‌ای را که قصد استفاده زنت در آن مکان را دارید را در نظر بگیرید و در غیراینصورت با مشکل عدم تهویه و سرمایش و گرمایش مناسب محیط مواجه می‌شوید. در ادامه شما را با انواع مختلفی زنت آشنا می‌کنیم.

زنت آپارتمانی

این نوع زنت یکی از پرکاربردترین زنت‌های موجود در بازار است و به دلیل کاربرد برای کاربران خانگی، طرفداران زیادی نیز دارد. این دستگاه در تابستان آپارتمان را خنک نگه می‌دارد و در زمستان نیز گرمای بسیار خوبی را برای خانه فراهم می‌کند. این نوع زنت از زنت‌های صنعتی ضعیف‌تر است و قدرت کمتری نیز دارد. زنت آپارتمانی معمولا بر روی بام قرار داده می‌شود و کانال‌ها و لوله‌های آن در هر واحد نصب می‌شوند. بر روی این دستگاه در زمان نصب یک لوله رفت و برگشتی آب گرم و سرد نصب می‌شود تا آب را به دستگاه برساند.

زنت-چیست-3

زنت صنعتی

یکی دیگر از دستگاه‌های زنت که در کارخانه‌ها و محیط‌های صنعتی کاربرد دارد، زنت صنعتی است. این نوع دستگاه زنت بسیار پیشرفته هستند و قدرت زیادی دارند. دلیل قدرت زیاد آن‌ها این است که باید محیط‌های بزرگی را خنک و یا گرم کنند و همین امر باعث قرار دادن موتور و فن قدرتمندی به درون آن‌ها شده است. این دستگاه‌ها معمولا در حیاط، بام و یا زیر زمین‌ها نصب می‌شوند. زنت صنعتی هم می‌تواند به صورت مستقیم و بدون نصب کانال کار کند و هم می‌تواند با نصب کردن کانال کار کند. اما عملکرد آن در حالت بدون کانال بهتر است زیرا هوا را به صورت مستقیم وارد و خارج می‌کند و اتلاف ناشی از انتقال در کانال را ندارد.

مقایسه زنت، ایرواشر و کولر آبی

عملکرد و قطعاتی که درون این دستگاه‌های تهویه استفاده می‌شوند، شباهت زیادی به یکدیگر دارند. به طور مثال می‌توان گفت که هر سه دتسگاه از یک نوع عایق برای نگهداشتن آب استفاده می‌کنند تا هوا را خنک کنند. در زنت و ایرواشر از سلولز استفاده می‌شود و در کولر آبی از پوشال استفاده می‌شود. در دستگاه زنت و کولر، آبی که به عایق تزریق می‌شود به صورت قطره‌ای بوده، اما در ایرواشرها آب به سمت هوایی که وارد شده است، اسپری می‌شود. سلولزهایی که در ایرواشر و زنت استفاده می‌شوند، برای افراد حساسیت ایجاد نمی‌کند، اما پوشالی که در کولرها استفاده می‌شود، در برخی افراد حساسیت ایجاد می‌کند و دوام کمتری هم دارد.

زنت-چیست-4

مزایا و معایب زنت چیست

دستگاه زنت نیز مثل دیگر سیستم‌های تهویه هوا و تولید سرما و گرما مزایا و معایبی دارد که دانستن آن‌ها برای درک بهتر از عملکرد این دستگاه به شما کمک می‌کند. این موارد عبارتند از:

مزایا

 • این دستگاه می‌تواند هم گرما تولید کند و هم سرما
 • در صورت که از دستگاه زنت استفاده کنید از رادیاتور و لوله کشی بی‌نیاز خواهید بود
 • در صورتی که در فصل زمستان به رطوبت نیاز داشته باشید، زنت آن را فراهم می‌کند
 • دستگاه زنت در مقایسه با رادیاتور، محوطه را در زمان کمتری گرم می‌کند
 • این دستگاه در صورتی که فیلتر هوا نباشد نیز ذرات معلق را با استفاده از سلولزها جذب می‌کند
 • هزینه نگهداری از زنت در مقایسه با دیگر سیستم‌های تهویه هوا کمتر است
 • سلولزهایی که درون این دستگاه وجود دارد، از ایجاد حساسیت‌های تنفسی جلوگیری می‌کند
 • این دستگاه‌ها فضای کمی را نسبت به دیگر سیستم‌های تهویه هوا اشغال می‌کنند
 • نصب و راه‌اندازی این دستگاه‌ها بسیار ساده است و در زمان کم انجام می‌شود
 • دستگاه زنت نسبت به دیگر سیستم‌های تهویه هوا برق کمتری را مصرف می‌کند

معایب

 • استفاده از این دستگاه برای مناطق شرجی و مرطوب به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود
 • سرمایی که از این دستگاه خارج می‌شود، قابل تنظیم نبوده و بسیار محدود است
 • سلولزهای این دستگاه همیشه باید مرطوب باشند و همین امر باعث شده تا آب زیادی مصرف شود

زنت-چیست-5

سخن پایانی

در این مطلب از سایت سما سازان با شما همراه بودیم و توضیحاتی را درباره اینکه زنت چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است، بیان کردیم. همانطور که گفتیم دستگاه زنت انواع مختلفی دارد و اگر قصد خرید این دستگاه را دارید، بهتر است با یک مشاور صحبت کنید تا شما را در انتخاب دستگاه زنت متناسب با حجم هوای مدنظر شما راهنمایی کند. در این اوضاع اقتصادی که قیمت‌ها در هر لحظه تغییر می‌کند بهتر است که یک انتخاب درست داشته باشید تا مجبور به تعویض دستگاه خریداری‌شده نشوید. توجه کنید که این دستگاه نیاز به رسیدگی دارد و بهتر است که در مدت زمان‌های مشخص بررسی شود تا عملکرد آن دچار اختلال نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *