مجله سماسازان

تفاوت پکیج دیواری و زمینی

تفاوت پکیج دیواری و زمینی

استفاده از پکیج ها به عنوان سیستم های گرمایشی، در ساخت و ساز ها و زندگی امروزی بشر و بخصوص در کشور ما به شدت توسعه یافته است. تفاوت پکیج دیواری و زمینی نیز در نوع استفاده از این دو دستگاه نهفته است و هر کدام از آنها کارایی خود را در محیط و فضای مربوط به خود نشان خواهند داد. نمی‌توان به صراحت و تنها با ذکر برخی از تمایز ها میان این دو، رای به برتری یکی از این دو حالت داد اما سوال مهم اینجاست که پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

مطالعه بیشتر: پکیج چیست

تقریبا می‌توان ادعا کرد که امروزه هرساختمانی که در گوشه و کنار این کشور ساخته می شود، از پکیج ها به عنوان یک گرم کننده محیط و آب مصرفی استفاده می کنند و تنها تفاوت پکیج زمینی و دیواری، مربوط به انتخاب مصرف کنندگان از میان برند های متنوع و مختلف موجود در بازار است. این برند ها هستند که تعیین می کنند، چه ویژگی های فنی در دستگاه های پکیج به کار رفته شود تا بتواند کلیه نیازها یا بخشی از آنها را برای کاربر تامین کنند. طبیعی است که کاربران نیز متناسب با هزینه پرداختی خود برای خرید چنین دستگاهی، می‌توانند از قابلیت ها و امکانات متناسب با آن استفاده کنند.

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی

اما تمایز میان پکیج های مختلف، تنها محدود به قابلیت های فنی آنها نیست بلکه گاه ماهیت اصلی آنها به عنوان پکیج دیواری یا زمینی برای کاربر فرق خواهد کرد. در واقع کاربران و مصرف کنندگان این دستگاه ها می توانند با توجه به برخی از آیتم های موجود در فضای ساختمانی خود از میان این دو گزینه انتخاب بهینه داشته باشند. با ذکر ویژگی های مختلف هر یک از این دستگاه ها و وجود تفاوت های اساسی در ساختار تولید آنها، میتوان راهبرد و استراتژی مهندسین و افراد متخصص را در مورد بهره برداری از هر یک از پکیج های دیواری و زمینی مشخص کرد. در ادامه برخی از این نقاط تمایز روشن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ظرفیت حرارتی پکیج زمینی و دیواری چه تفاوتی دارد

برای درک بهتر تفاوت پکیج زمینی و دیواری ابتدا مقایسه‌ای بین این دو نوع پکیج انجام داده‌ایم. پکیج زمینی توان حرارتی بالاتری نسبت به پکیج دیواری دارد. به همین خاطر، پکیج‌های زمینی، سیستم گرمایشی مقرون‌به‌صرفه تر برای ساختمان‌های متراژ بالاست. که برای فضاهای بزرگ و ساختمان‌های 2-3 طبقه مناسب‌تر است. مانند ساختمان‌های بزرگ با متراژ بالا، ویلاها و…

اما پکیج های دیواری را معمولا برای محیط هایی مانند آپارتمانهای کوچک و یا با متراژ متوسط و همچنین راه اندازی در فضاهای تجاری و کسب و کارها مدنظر قرار می دهند. در واقع به بیان بهتر، در صورتی که بخواهید محیطی را با اندازه زیربنای متوسط و تنها با استفاده از یک دستگاه گرم کرده و آب مصرفی آن را تامین کنید، پکیج دیواری گزینه مناسب تر و منصفانه تری است. اما اگر بخواهید کلیه فضای مربوط به به چند واحد آپارتمانی و یا یک فضای بزرگ کسب و کار را در مورد تامین گرمایش آن پوشش دهید، قطعاً استفاده از پکیج های زمینی با توجه به ظرفیت حرارتی بالا و همچنین قدرت بیشتر در تامین این هوای گرم، گزینه کاملاً برتری خواهد بود هر چند که مجبور باشید هزینه های بیشتری را برای خرید و استقرار آن پرداخت کنید.
تفاوت پکیج دیواری و زمینی

از نظر افت فشار آب پکیج دیواری و زمینی چه فرقی دارند

میتوان بحث افت فشار آب را به عنوان یکی از اساسی ترین چالش های مربوط به تامین آب گرم در ساختمان های مسکونی قلمداد کرد. این موضوع علاوه بر ارتباط با الگوهای غلط مصرفی و کاهش ذخایر آب کشور، دلیل دیگری از جمله مربوط به سیستم های گرمایشی مانند پکیج ها دارد. اکثراً پکیج‌های زمینی دارای مخزن مخصوص ذخیره آب کوئلی می‌باشند.  اما به جز در موارد محدود پکیج‌های دیواری فاقد مخزن هستند. به همین دلیل معمولاً در زمان بروز مشکلی در مورد فشار آب، پکیج های زمینی قدرت و امکان استفاده از ذخایر خود برای اصلاح این کاستی را دارند و اما پکیج های دیواری در بسیاری از موارد، بیشترین این اقدامی که در این جهت انجام می دهند، مربوط به امکان ادامه فعالیت و خاموش نشدن تا یک حداقل فشار آب تعیین شده است.

محل نصب پکیج دیواری و زمینی چه فرقی دارد

توضیح در مورد محل نصب پکیج های دیواری و زمینی، چنین متفاوت از ذهنیت افراد نسبت به این دستگاهها است. پکیج های دیواری معمولا در مدل های جدید و اخیر ارائه شده توسط برند ها، دارای امکان اتصال و راه اندازی در بخش بیرون از فضای ساختمان مانند بالکن ها را دارند. در واقع این دستگاه ها را می توان به سادگی در این این بخش های ساختمان نصب کرد تا هم از لحاظ صدای تولید شده آن، جلوگیری های لازم به عمل آمده باشد و هم اینکه ایمنی بسیار بالایی را از بعد خروج گازهای سمی و دود های حاصل از اشتعال به وجود خواهد آورد.

نصب پکیج زمینی در بیرون از ساختمان مجاز نیست. مانند بالکن. چون دارای فن بوده و در معرض باد بودن عملکرد فن را مختل می‌کند و همچنین ممکن است سبب بروز چالش هایی در زمینه عملکرد دستگاه پکیج زمینی بشود.

میزان صدای کدام پکیج بیشتر است؟

آنچه در حقیقت به عنوان صدای پکیج ها در میان کاربران شناخته می شود، ایرادات فنی و بعضاً صداهای طبیعی است که ناشی از عملکرد داخلی دستگاه میباشد. بنابراین تعمیم بحث صدای پکیج و مقایسه آن در دو حالت دیواری و زمینی، کار چندان منطقی نیست. اصولاً هر پکیج با سرویس به موقع و استفاده دقیق از امکانات آن، باید در کم صدا ترین حالت ممکن عمل کند. اما در یک مقایسه عملی در بین سیستم های دیواری و زمینی، با توجه به اینکه پکیج های دیواری امکان نصب در فضای خارج از اتاق را دارند، احتمالاً در این وضعیت صدای کمتری را تولید خواهند کرد. از سوی دیگر توجه به به توان بالای پکیج های زمینی نشان می دهد که معمولا این عملکرد پرتوان و قدرتمند سبب تولید صدای بیشتری خواهد شد.

از لحاظ اندازه و ابعاد

پکیج های دیواری کمترین فضا را اشغال می‌کنند. و ازآنجایی‌که بر دیوار نصب می‌گردد، کمترین فضای مفید را می‌گیرد. اما پکیج‌های زمینی نسبتاً ابعاد بزرگ‌تری دارند و فضای بیشتری را می‌گیرد. همچنین دقت در این موضوع بسیار ضروری است که برای استفاده از پکیج های زمینی باید برخی از ملاحظات اولیه در هنگام ساخت ساختمان و بنا را انجام دهیم تا این امکان برای ساکنین وجود داشته باشد.
تفاوت پکیج دیواری و زمینی

نتیجه‌گیری؛ تفاوت پکیج زمینی و دیواری

با توجه به تفاوت پکیج زمینی و دیواری که به صورت اقتصاد در این نوشته و آنها اشاره شد، می‌توان گفت که خریداری هر یک از این دستگاه ها نیازمند شناسایی محیط و آگاهی از خواسته های کاربران است.

چنانچه فضای ساختمان شما بزرگ است و یا اینکه قصد دارید برای چند واحد یک پکیج بخرید، پکیج زمینی گزینه مناسبی برای ساختمان شما می‌باشد و اگر برای آپارتمان کوچکی می‌خواهید پکیج بخرید، پکیج دیواری گزینه مناسب‌تری است. در واقع تفاوت پکیج دیواری و زمینی، موضوعی این نیست که به توان تنها با تکیه بر آن دست به انتخاب زد و پاسخ سوال ” دیواری بهتر است یا زمینی؟” را داد. این انتخاب، یک ترجیح کاملا شخصی و البته مبتنی بر اصول مهندسی برای تامین گرمایش فضاهای مختلف است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *