مقالات

نحوه کار رادیاتورهای پنلی

رادیاتور چگونه کار می کند

رادیاتور پنلی چیست؟ رادیاتور پنلی یک سطح ساخته شده از ورقه های فولاد برای انتقال انرژی تابشی و همرفتی به فضای داخلی است که دلیل نامگذاری رادیاتور پنلی ریشه نام انگلیسی (panel radiators) این رادیاتور می باشد.

برخی از برندهای رادیاتور پنلی

انواع برندهای رادیاتور پنلی

برند رادیاتور پنلی ایساتیس

رادیاتور پنلی ایساتیس توسط ماشین آلات تمام رباتیک ساخت شرکت LEAS ایتالیا در شرکت ایساتیس شهر یزد تولید می گردد و به دلیل قیمت مناسب ، کیفیت عالی ساخت و بازده حرارتی بالا ، طراحی زیبا  و مدت زمان گارانتی بالا (15 سال گارانتی شرکت ایساتیس) یکی از بهترین برندهای موجود در بازار ایران می باشد.

برند رادیاتور پنلی آتروبان

طراحی دکوراتیو این محصول و ظاهر لوکس وزیبای آن و آبگیری رادیاتور بصورت افقی و عمودی به دلیل ساختار پنل و 7 سال ضمانت شرکت آتروبان

رادیاتورهای ترکیه ای و آلمانی

به دلیل رشد روز افزون تولید فولاد در کشور و بخاطر اینکه  کشور ما منبع غنی از فولاد در منطقه می باشد واردات این محصول به دلیل بالا رفتن هزینه تمام شده این محصول صرفه اقتصادی نداشته و در اغلب موراد رادیاتورهایی که تحت عنوان رادیاتور ترکیه ای یا آلمانی فروخته می شود غیر واقعی بوده و ریسک خرید این محصولات را بالا می برد

رادیاتورها  یکی از قدیمی ترین و موثرترین راههای گرمایش یک خانه محسوب می شود، که هنوز در ساختمانهای مدرن امروزی در سرتاسر جهان  استفاده می شوند ،رادیاتورها به دلیل سادگی و توانایی آنها برای گرم کردن یک فضای یکنواخت و راحت، مطلوب هستندبه منظور استفاده بیشتر از سیستم گرمایش رادیاتور خود، یا اینکه تصمیم بگیرید که آیا رادیاتور گزینه مناسب برای شما است یا نه، مهم است که بدانیم رادیاتورها چگونه کار می کنند.

اساس کارکرد رادیاتورها

رادیاتورها وسایل خیلی ساده ای هستند و فهمیدن اساس کار آنها زیاد سخت نیست.رادیاتور گرما را از آب بیرون کشیده و از این گرما برای گرم کردن محیط اطراف استفاده می کنند.با انجام این کار می توانند بطور موثر برای گرم کردن یک اتاق استفاده شوند.

نحوه انتقال حرارت در رادیاتور؟

اگر تا به حال به رادیاتور نگاه کردید متوجه خواهید شد که اکثر آنها به شدت پیچیده شده اند، انها یک دسته چین های دارند که از یک فلز مانند چدن ساخته شده اند. این چین ها یا شکن ها برای افزایش سطح رادیاتورها طراحی شده اند بطوری که فلز با هوا تماس بیشتری پیدا کند.

رادیاتورها از فلز ساخته شده اند زیرا فلز یک رسانای گرمای  خوبی است آب گرم از ابتدا تا انتهای  رادیاتور حرکت می کند و فین های خارجی (کنوکتورها) به طور طبیعی در طول زمان حرارت می یابند، بطوریکه فین ها یا کنوکتور ها حرارتشان بالا رفته و باعث گرم شدن محیط می شوند.

آیا گردش هوا در رادیاتورها بطور طبیعی اتفاق می افتد؟

برای رادیاتورغیر معمول است که هر نوع دمنده ای داشته باشدزیرا واقعا به آن نیاز نیست، همانطور که هوای اطراف رادیاتور گرم می شود و بالا می رود و دور می شود و هوای خنک جدید جایگزین آن می شود، جریان چرخشی هوا  در اطراف رادیاتور شکل می گیرد که باعث می شود تمام هوای اتاق به آرامی گرم شود.

چگونگی عملکرد رادیاتور آب گرم

هر رادیاتور در یک سیستم آب گرم دارای ورودی و خروجی است.ورودی جایی است که آب داغ وارد می شود و خروجی جایی است که آب داغ خارج می شود. در طی عملکرد سیستم، آب در پکیج یا یک گرم کننده  گرم شده .آب در پکیج خیلی داغ شده ولی به جوش نمی رسد.

پس از رسیدن آب به درجه حرارت مورد نظراز طریق پکیج یا گرم کننده پمپ می شود و به سمت رادیاتورها حرکت می کند.همانطور که آب از میان هر رادیاتور عبور می کند بخشی از گرمای خود را از دست می دهد، سرانجام آب برای گرم شدن موثر یک رادیاتور خیلی سرد شده و بار دیگر آب برای گرم شدن به  پکیج بر می گردد، برای گرم کردن یک خانه ، این چرخه هر زمانی که نیاز به افزایش دما باشد اتفاق میفتد.هیتر و پمپ هر کدام به نوعی به ترموستات متصل هستند که تشخیص می دهند که چه زمانی باید کار کنند.این تضمین می کند که هیتر و پمپ تنها زمانی که گرما برای گرم نمودن خانه لازم باشد کار می کنند.

هماهنگ سازی سیستم رادیاتور

بر خلاف دیگر سیستم های گرمایشی ،جایی که توازن یا بالانس درست در طراحی اصلی واحد ساخته شده است، به منظور دستبابی به سطح خوب گرمای خروجی رادیاتورها باید بالانس شوند.این تعادل با کنترل سرعت آب گرم در جریان در هر رادیاتور برقرار می گردد، اگر آب آهسته تر از طریق هر رادیاتور جریان یابد گرمای بیشتری بیرون می دهد و اگر آب سریعتر در رادیاتور جریان یابد گرمای کمتری بیرون می دهد.

رادیاتورهایی که عملکرد خوبی دارند باید از یک طرف به طرف دیگر10 در جه سلسیوس گرما از دست بدهند قبل از اینکه به رادیاتور بعدی در خانه برسند، تست این فرایند بسیار ساده است، فقط یک دماسنج را در محل ورودی آب رادیاتور قرار داده و موقعی که آب در جریان است ببینید که دمای آب چقدر است؟و سپس بگذارید دماسنج را در محل خروج آب بگذارید و ببینید دمای آب خروجی چقدر است.اگر افت دمایی بیش از 10 درجه سلسیوس داشته باشد آب خیلی کند در رادیاتورها حرکت کرده و گرمای زیادی را آزاد می کند،راه حل این است که شیر رادیاتور  را کمی بیشتر باز کنید تا جریان آب به رادیاتور سریعتر شود، اگر کافی نیست ، آب خیلی سریع در جریان است و نیاز است که شیر ورودی آب کمی بسته شود.

؟هماهنگ کردن سیستم برای دستیابی به سطح دمایی ایده ال و بهینه در خانه حیاتی است، اگر یک رادیاتور گرمای زیادی بیرون بدهد و رادیاتور دیگر اینگونه نباشد، شما در نهیات با فضای سرد و گرم در خانه مواجه می شوید.برای هماهنگی تمام رادیاتور ها وقت بگذارید تا بیشترین بهره وری را از سیستم رادیاتور داشته باشید.

تمیز نگه داشتن رادیاتور

رادیاتورها برای حداکثر عملکرد باید تمیز نگه داشته شوند. از آنجایی که حرارت از آب در رادیاتور به هوای بیرونی انتقال می یابد ، حیاتی است که انتقال حرارت بی وقفه اتفاق بیفتد. هر گرد و خاک و چرکی که روی فین ها(کنوکتورها) یا پنل های رادیاتور جمع شود بعنوان یک عایق یا پیشگیری کننده از انتقال حرارت از داخل رادیاتور به هوای بیرون می باشد.

برای پیشگیری از انباشته شدن چرک و گرد و خاک بر روی رادیاتورها  با ید آنها را هر هفته تمیز کنید ، می توانید بیشتر وقت ها با آب ساده یا با یک محلول آب و صابون رقیق در زمانی که جسم یا چرک به سختی به رادیاتور چسبیده است آنها را تمیز کنید.

یک رادیاتور تمیز بسیار کارآمدتر از یک رادیاتور دارای چرک و آلودگی می باشد و وقت صرف شده برای تمیز نگه داشتن رادیاتور در واقع صرفه جویی در هزینه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × چهار =