مجله سماسازان

روش نصب کولر گازی

روش نصب کولر گازی

کولر گازی اسپلیت جایگزین مقرون به صرفه تری برای سیستم های تهویه مطبوع مرکزی می باشند، بر خلاف سیستم های تهویه مطبوع مرکزی نیازی به داکت کشی ندارندو نصب آن هم نسبتا آسان می باشد.به هر حال رعایت نکات لازم در هنگام نصب به افزایش طول عمر دستگاه کمک می کند ، و در دراز مدت از هزینه های غیر ضروری تعمیرات و سرویس آن جلوگیری می کند.

تصمیم گیری در زمینه محل نصب یونیت داخلی (پنل)و خارجی(کمپرسور) کولر گازی می تواند سردرگم کننده باشد.

فاکتورهای نصب کولر گازی

محل نصب یونیت داخلی(پنل کولر گازی)

فاصله از کف را در نظر بگیرید .ایده آل ترین حالت این است ، شما پنل کولر گازی را  در ارتفاع 2.10 متر تا 2.40 متر از کف نصب کنید.اگر شما آن را بالاتر نصب کنید ، بیشتر هوای خنک برای خنک کردن گرمای سقف استفاده خواهد شد که بر فرایند خنک کنندگی بخش های دیگر اتاق هم اثر می گذارد.

پنل کولر گازی (یونیت داخلی) باید در مرکز اتاق نصب شود به نحوی که گردش هوا به همه قسمت های اتاق برسد

در دسترس بودن: به یاد داشته باشید که باید به دستگاه برای تمیز کردن فیلتر هوا دسترسی داشته باشید

دور بودن از موانع: اطمینان حاصل کنید که نصب کولر گازی در یک محل بدون مانع باشد.پنل را در محل های از دیوار که نزدیک به مبلمان یا وسایل نصب شده روی دیوار است نصب نکنید . هر گونه مانع در جریان هوا یا گردش آن ممکن است بر بازده خنک کنندگی اثرگذار باشد.

فاصله ایمن بین کولر گازی و وسایل الکتریکی و الکترونیک نظیر رادیو، تلفن،آنتن ، سیستم های امنیتی منازل تقریبا 90 سانتی متر می باشد . بازخورد الکتریکی از این دستگاه ها ممکن است بر بهره وری عملیاتی کولر گازی تاثیر بگذارد.

محل نصب پنل کولر گازی

محل نصب یونیت خارجی کولر گازی

به دنبال یک فضای باز باشید: یونیت خارجی کولر گازی هوای گرم آزاد می کند و بنابراین باید در یک فضای بیرونی باز از خانه یا محل کار نصب شود که می تواند در تراس یا پشت بام نصب  شود و همینطور بهتر است که یونیت خارجی در مکان سایه دار قرار بگیرد تا از تابش مستقیم آفتاب و باران محافظت کند.

بعضی از کمپرسورها سنگین هستند و ممکن است موقع کار کردن کمی لرزش داشته باشند . باید دستگاه روی سطح محکم و استوار نصب کنید . اگر کمپرسور در یک سطح صاف و محکم نصب نشده باشد لرزش ناشی از کارکرد کمپرسور منجر به شکستن لوله مسی و نشت خنک کننده و خسارت به کمپرسور و کندانسور می شود ،علاوه بر این ارتعاش کمپرسور (یونیت خارجی) می تواند برای شما و همسایگانتان به دلیل سر و صدای بیش از حد مزاحمت ایجاد کند، اطمینان حاصل کنید که از بست  های فلزی،زاویه مناسب،پیچ و مهره برای نگه داشتن ایمن دستگاه استفاده شده است.

محل بدون مانع را انتخاب کنید : بخاطر خروج هوای گرم از کمپرسور ، یونیت خارجی باید در یک محل با فضای کافی در اطراف و جلو باشد.

محل نصب کمپرسور کولر گازی

فاصله درست بین یونیت داخلی و یونیت خارجی

فاصله درست بین یونیت داخلی و یونیت خارجی نقش خیلی مهمی را در سرمایش بازی می کند.خنک کننده در دمای خیلی پایین داخل لوله های مسی بین یونیت داخلی و خارجی جریان می یابد. همیشه مقداری از اثر خنک کنندگی ،موقعی که گاز مبرد بین یونیت ها جریان می یابد از دست می رود .از این رو برای کاهش این از دست دادن اثر خنک کنندگی ، فاصله بین یونیت ها را در حداقل ترین حالت ممکن نگه دارید .حداکثر فاصله مجاز یا بین یونیت داخلی و یونیت خارجی 15 متر می باشد.

فاصله بین کمپرسور و پنل کولر گازی

شما چه فکر می کنید؟

 1. مهدی گفت:

  سلام با تشکر از این مقاله چون به من خیلی کمک کرد تا با نحوه نصب کولر گازی اشنا بشوم لطفا برای نصب کولر ابی هم اقدام بفرمایید.

  1. sammindasaz گفت:

   سلام، با عرض احترام
   متشکرم از اینکه این مقاله را پسندید ، سعی مان بر این است که حتما این کار را انجام دهیم

 2. حاجی پور گفت:

  سلام علیکم
  راهنمایی شما بسیار راهگشا بود.
  سپاس، موید باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *