مجله سماسازان

کولر آبی یا کولر گازی ؟

کولر آبی یا کولر گازی ؟ کدام یک را انتخاب کنیم؟

در این مطلب قصد داریم به دو سیستم محبوب سرمایشی یعنی کولر آبی و کولر گازی نگاهی بیاندازیم و آن‌ها را بررسی کنیم. هنگامی که صحبت انواع سیستم‌های سرمایشی باشد، دو گزینه نهایی با نام کولر آبی و کولر گازی به چشم می‌خورند. چندین عامل وجود دارد که افراد باید قبل انتخاب کولر آبی یا کولر گازی یا اسپلیت در نظر بگیرند. اگرچه سیستم‌های سرمایشی ممکن است در ابتدا همگی شبیه هم به نظر برسند، ولی درعمل بسیار متفاوت هستند. عواملی که در هنگام خرید بین کولر آبی یا کولر گازی باید در نظر بگیریم، عبارتند از:

  • اندازه خانه شما
  • ظرفیت سرمایشی کولر
  • نوع آب و هوای منطقه شما
  • هزینه‌های نصب
  • هزینه‌های تعمیر و نگهداری.

کولر گازی

کولر گازی که با نام کولر اسپیلت نیز در دنیا شناخته می‌شود در گروه سیستم‌های air condition قرار دارد، از یک گاز مبرد داخل کمپرسور در سیستم سرمایشی خود استفاده می‌کند. اگر به طور مداوم پنجره‌ها یا درها را باز می‌گذارید یا اینکه کسی در خانواده شما هست که عاشق هوای آزاد و بازکردن پنجره‌هاست، کولر گازی خوب کار نمی‌کند و نمی‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

نصب کولر گازی شامل سیم‌کشی،لوله کشی،سوراخ کاری و …و می باشد که نیازمند استفاده از متخصصین این کار است و اگر نصب آن به درستی انجام نشود این احتمال وجود دارد که باعث خرابی و منجر به تعمیرات شود . باید این مسئله را در نظر داشته باشید که نصب کولرگازی غیر استاندارد با لوله کشی طولانی علاوه براینکه هزینه بیشتری خواهد داشت ، عملکرد کولررا نیز کاهش خواهد آورد.

در ادامه این بخش، خلاصه‌ای از مزایا و معایب مهم کولر گازی ذکر شده است که می‌توانید از آن‌ها برای انتخاب کولر گازی یا آبی استفاده کنید.

مزایای کولر گازی

– کولرهای گازی در هر اقلیمی توانایی کارکرد دارند علل الخصوص اگر درمحیط مرطوب زندگی می‌کنید، بهترین گزینه برای شما هستند.

– کولرهای گازی، قدرت خنک‌کنندگی بسیار بالایی دارند و در هوای بسیار گرم یکی از بهترین گزینه‌های سرمایشی محسوب می‌شوند.

– کولرهای گازی جدید دارای امکانات بسیار زیادی از جمله تنظیم زمان روشن و خاموش‌شدن، انواع سرعت فن، انواع شرایط تنظیم دما و سایر موارد مرتبط هستند که کار با کولر گازی را بسیار راحت می‌کند و طیف وسیعی از امکانات سرمایشی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

معایب کولر گازی

– هزینه کار کولر گازی معمولاً  بالاتر از کولر آبی است که یکی از مهمترین معیارهای مقایسه در زمان انتخاب کولر آبی یا کولر گازی است،البته با ورود تکنولوژی های جدیدتر و ساخت کمپرسور های مختلف واستفاده از انواع گاز های مبرد و سیستم اینورتر بخش عظیمی از آن بر طرف شده است.

– یونیت خارجی یا همان کمپرسور کولر گازی باید خارج از خانه قرار گیرد ودر صورتی که کمپرسور در چشم باشد، می‌تواند در ظاهر و دکوراسیون محیط خانه تأثیرگذار باشد. با این وجود کمپرسورها اغلب می‌توانند پنهان شوند یا در جایی دور از چشم نصب شوند.

– هزینه‌های نصب و تعمیر و نگهداری کولرهای گازیمعمولا بالا است و در صورت خرابی به زمان و هزینه بیشتری احتیاج است .

کولرهای آبی

کولرهای آبی از مکانیزم تبخیر آب و یک فن دمنده بزرگ برای ایجاد هوای خنک استفاده می‌کنند. برای کارکرد بهتر کولرهای آبی، باید پنجره یا در باز باشد تا هوا جریان داشته باشد. به عنوان مثال، کل حجم اتاق باید در 2 دقیقه عوض شود (یعنی 30 بار تغییر هوا در ساعت).ضمنا در طول زمستان، کانال‌های کولر بر روی پشت‌بام باید روکش داشته باشند و هواکش‌ها بسته شوند تا از هدررفت گرما جلوگیری شود.

در زیر برخی مزایا و معایب کولر های آبی معرفی می گردد.

مزایای کولر آبی

خرید کولر آبی هزینه اولیه پائینی نسبت به کولرهای گازی دارند که در زمان خرید فاکتور مهمی بشمار میرود.

– کولر های آبی در اکثر موارد هزینه نصب و تعمیرات کمتری در مقایسه با کولر گازی دارا می باشند.

– کولر آبی یک سیستم خنک‌سازی هوای بسیار مقرون به صرفه است.

– کولر آبی جریان ثابتی از هوای خنک را در خانه تأمین می‌کند

معایب کولر آبی

– رطوبت را در محیط کارش افزایش می‌دهد.

– هنگامی که رطوبت در بیرون وجود داشته باشد، کارایی کمتری دارد.

– معمولاً نیازمند تعمیر و نگهداری بیشتری نسبت به کولرهای گازی هستند.

– در مناطق دارای محدودیت‌های آبی یا ساختمان‌های بسیار بلند، به دلیل مصرف بالای آب مشکلاتی را به همراه دارد.

نتیجه گیری:

انتخاب یک سیستم سرمایشی مناسب برای یک محیط بستگی به عوامل مختلفی دارد که امیدواریم در این مطلب توانسته باشیم راهنمایی مناسبی جهت خرید بهترین کولر آبی یا کولر گازی به شما کرده باشیم،ضمنا درصورت نیاز به مشاوره تلفنی با شماره تلفن های 5-88846273-021 و 09031882223 با ما در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *