مجله سماسازان

بهترین کولر گازی برای مناطق معتدل؟

چه کولر گازی مخصوص مناطق معتدل است

شاید در مورد اینکه کولر گازی برای مناطق معتدل بهترین گزینه باشد، مربوط به این چالش است که معمولا کولرهای دیگر مانند آبی هیچ عملکرد مثبتی در مناطق مرطوب ندارند. موضوعی که به شدت برای کاربران در بخش هایی از کشور مانند شمال ایران آزاردهنده بوده است و آنها را به سمت سیستم های گازی سوق داده است. بهترین کولر گازی برای شمال را می توان در بین نمونه مدل های متعدد از برندهای گوناگون بازار جستجو کرد و در نهایت قطعا نوعی از سیستم ها انتخاب خواهند شد که بتوانند در مقابل میزان رطوبت بالا مقاومت مناسبی داشته باشند و عملکرد خوبی در این شرایط از خود نشان دهند. بهترین کولر گازی برای شمال را در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد و ویژگی های خاص این محصول را ذکر می کنیم.

بهترین کولر گازی برای مناطق معتدلویژگی های کولر گازی مناطق معتدل

کولرهای گازی مناسب برای آب و هوای مناطق معتدل خصوصا شمال کشور، باید دارای ویژگی های خاصی باشند تا امکان نصب، راه اندازی و همچنین بهره برداری موثر از آنها برای کاربران وجود داشته باشد. بدون شک این دستگاه باید دارای قابلیتی از قبیل زیر باشد :

  • توان موتور و کمپرسور : معمولا سیستم های سرمایشی مورد استفاده برای چنین مناطقی باید دارای توانی بیش از حالت معمولی و عادی باشند. این کمپرسورها قدرت بالایی دارند و در مقایسه با انواع دیگر در مناطق خشک یا حاره ای، در سطح ظرفیتی بیشتری قرار خواهند داشت.
  • نوع گاز : گاز استفاده شده در ساختار ایجاد سرما برای هوای محیط، باید از نوع مبرد R410a باشد. این نوع گاز که از آخرین نسخه های ارائه شده برای سیستم های سرمایشی است، علاوه بر ایجاد راندمان بالا برای جذب گرما، کاملا در برابر محیط زیست مسئولیت پذیر هستند و هیچ تخریبی ایجاد نمی کنند.
  • جریان باد : علاوه بر قدرت و توان کمپرسور، باید اشاره به توان پرتاب نیز بکنیم. این موضوع از آن جهت دارای اهمیت است که جریان هوا در محیط مرطوب به دلیل سنگینی جو، کار به مراتب دشوارتری است و دستگاه کولر گازی با پرتاب شدیدتر و دورتر باد سرد خواهد توانست بر این چالش غلبه کرده و سرعت ایجاد هوای مطبوع را بالاتر ببرد.
  • اینورتردار : این بخش از یک سیستم سرمایشی گازی برای کاهش میزان مصرف مورد توجه قرار می گیرد. رسیدن دمای محیط به یک نقطه تعیین شده از سوی کاربر سبب می شود که دستگاه های اینورتردار، اقدام به کاهش دور موتور کنند و از خاموش کردن کامل خودداری نمایند. به این ترتیب صرفه جویی های معناداری در زمینه میزان مصرف انرژی خصوصا در هنگام استارت دوباره صورت خواهد گرفت.
  • نوع کمپرسور : قطعا این بخش یکی از مهمترین اولویت ها در انتخاب دستگاه کولر گازی خواهد بود. با توجه به راندمان بالاتر انواع اسکرال و روتاری، بدون شک انتخاب این مدل ها در مقایسه با انواع پیستونی ارجحیت دارد و باید مورد توجه کاربران قرار گیرد. خصوصا اگر به سراغ نمونه مدل های پرتوان می روید، حتما باید در این زمینه آگاهی لازم را داشته باشید و از مشورت متخصصین سماسازان برای انتخاب بهترین گزینه استفاده نمایید.

چه کلاس آب و هوایی مناسب مناطق مرطوب است

آشنایی در مورد کلاس های آب و هوایی از جمله مهمترین آگاهی های لازم برای یک خریدار سیستم های سرمایشی محسوب می شود. خصوصا اگر شما یک هموطن ساکن در شمال کشور باشید، قطعا باید بدانید که با توجه به شرایط خاص آب و هوایی این اقلیم، نمی توانید هر مدل را با قابلیت های عادی برای این موضوع انتخاب نمایید. در منابع رسمی و با توجه به داده های متداول کسب شده از مناطق مختلف کشور، می توان این کلاس ها را در سه دسته بندی اصلی جاگذاری نمود :

  • دسته T1 : کاربران ساکن در مناطق معتدل را می توان نوع T1 نامید. این منطقه آب و هوایی در یک سطح دمایی متوسط نه چندان گرم و سرد دارد و هیچ زمانی هوای آن به بیشتر از 45 درجه سانتی گراد نخواهد رسید. بنابراین باید کولر انتخاب شده برای آن نیز همین ویژگی را داشته باشد.
  • دسته T2 : مناطق سرد همراه با دمای هوای بیشینه 35 درجه سانتی گراد را نوع T2 می نامند. این جغرافیای جذاب کشور که اغلب در بخش غربی استقرار دارد، نیازمند دستگاه های کولر گازی در کلاس خود می باشند.
  • دسته T3 : نهایتا باید به مناطق بسیار گرم یا حاره ای اشاره کنیم که در دسته T3 قرار گرفته اند. این شهرها و استان های کشور در بیشترین حالت به دمای 60 درجه سانتی گراد هم می رسند و کولرهای گازی مستقر در آنها هم از همین نوع خواهند بود و قدرت عملکرد در چنین شرایطی را دارند.

چه نوع کمپرسوری برای مناطق معتدل بهتر است

همان طور که در خطوط بالا مورد اشاره قرار گرفت، نیاز به توان بالایی از موتور و بخش کمپرسور یک دستگاه کولر گازی برای مناطق معتدل و مرطوب خواهیم داشت. به همین دلیل هم معمولا کمپرسورهایی همراه با قدرت بالا و میزان مصرف انرژی بهینه از جمله بهترین گزینه های بازار می باشند. برای همین منظور باید به سراغ انواع مدل های دارای کمپرسورهای روتاری و اسکرال بروید که علیرغم قیمت های بالاتر، هزینه های جانبی بسیار کمتری برای شما به همراه دارند و می توانند با یک عملکرد مناسب، هوای مطبوع را در گرمترین روزهای سال برای شما تامین کنند.

بهترین برند کولر گازی برای شمال ایران

برندهای متعددی در بازار کشور به عنوان کولرهای گازی مناسب برای مناطق معتدل و شمال ایران وجود دارد. هر یک از این دستگاه ها کاملا متناسب با شرایط جغرافیایی و اقلیم این بخش از کشور ساخته شده اند و یا برای این منظور در نظر گرفته می شوند. اولویت های خود را در زمینه خرید چنین سیستمی همواره مدنظر داشته باشید. اگر در مورد قیمت و هزینه های خرید تردید دارید، احتمالا بیشتر باید جستجو کنید و در میان سیستم های میان رده و برندهای داخلی به دنبال گزینه مناسب خود باشید. دستگاه های خارجی از کیفیت و توان بالاتری برخوردار هستند اما چالش های هزینه در مورد آنها می تواند بسیاری از اولویت های ذهنی شما را دگرگون کند.

بهترین کولر گازی برای مناطق معتدل، همان معتبرترین برند تولید کننده در کنار متناسب ترین آنها از لحاظ ویژگی های فنی خواهد بود. دستگاهی که تامین هوای خنک و مطبوع در روزهای سرد و هوای گرم در روزهای سرد را برای کاربر آسان کند. چالش های نگهداری و تعمیر، هزینه های جانبی مانند انرژی و همچنین موارد مشابه دیگر را به صورت غیرواقعی نداشته باشد. بهترین کولر گازی برای شمال کشور نیز همین آیتم ها را باید به صورت جدی تر دارا باشد و علت این موضوع میزان رطوبت بسیار بالایی است که می تواند برای دستگاه اختلال زا باشد. بنابراین با استفاده از اطلاعات متخصصین سماسازان، به سراغ گزینه ای مطمئن بروید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *