مجله سماسازان

خطاهای پکیج بوتان

خطاهای پکیج بوتان

شرکت بوتان با توجه به سابقه درخشانی که دارد پکیج های خود را بر اساس تکنولوژی روز دنیا تولید کرده و برای زمانی که ممکن است مشکلی در دستگاه به وجود بیاید نیز از فناوری مربوطه استفاده نموده است. به همین منظور در مدل های دیجیتالی خود یک صفحه نمایش قرار داده و در مدل های آنالوگ نیز یک چراغ LED تعبیه نموده است تا با استفاده از این دو از عملکرد دستگاه گزارش دهد. به این ترتیب کاربر و یا تعمیرکار می تواند به راحتی از وضعیت به وجود آمده مطلع شده و بر اساس آن خیلی سریع به رفع آن بپردازد. به طور کلی خطاهای پیش آمده در پکیج های بوتان با آلارم ها و شماره های خاص در صفحه نمایشگر دیجیتال و یا به صورت قرمز چشمک زن و یا زرد چشمک زن در چراغ LED نشان داده می شوند. هر کدام از این خطاها و رنگ ها شرایط ویژه خود را دارند که در این مطلب به شرح آن ها می پردازیم.

ارور E01 در پکیج پارما و پرلاپرو نشانه چیست

وقتی خطای 01 بر روی صفحه نمایشگر مدل پرلاپرو ظاهر می شود و یا در مدل پارما به صورت چراغ قرمز چشمک زن اعلام می گردد به این معنا بوده که شعله تشکیل نشده است. زمانی که به درستی شعله تشکیل می گردد میله یونیزاسیون، یون های منفی موجود در شعله را جذب کرده و برای برد ارسال می کند. بر همین اساس برد از تشکیل شعله مطلع شده و فرمان پایداری آن را ارسال می کند. گاهی اوقات این خطا با عدم روشن شدن شمعک اشتباه گرفته می شود، در صورتی که در مدل های جدید مانند پرلاپرو اساسا شمعکی وجود نداشته و با شعله لحظه ای که توسط جرقه زن تولید می شود عمل می نماید. بنابراین وقتی با این خطا مواجه می شوید یعنی شعله تشکیل نشده و یا برد الکترونیک از تشکیل آن مطلع نگشته است. علت به وجود آمدن این خطا یکی از این موارد می باشد که ممکن است الکترود جرقه زن پکیج و یا میله یون آن خراب شده باشد. خرابی برد الکترونیک و یا خرابی شیر برقی گاز نیز از عوامل به وجود آمدن این خطا می باشد.

رفع ارور E01،E02 و E03 پکیج بوتان

برای این که خطای 01 بر طرف شود باید گزینه هایی که عامل به وجود آمدن این خطا هستند را یکی یکی بررسی نمایید. بنابراین با خرابی جرقه زن شروع کنید و هنگام جرقه زدن نگاه کنید اگر از پایین الکترود برخورد می کند نیاز به تعویض داشته و در صورت سالم بودن آن باید از گاز ورودی پکیج و فشار آن مطمئن شوید. اما زمانی که شعله تشکیل می شود ولی پایدار نیست می توان علت را در خرابی برد و یا میله یون جستجو کرد. برای میله یون در ابتدا با سمباده زدن آن و تست مجدد بررسی کنید اگر درست نشد می توانید آن را تعویض نمایید.

خطای 02 زمانی اتفاق می افتد که با بالا رفتن بیش از حد دمای آب در مدار گرمایش کلید حرارتی عمل کرده و یا کابل متصل به آن قطع شده باشد. به بیان ساده تر می توان گفت دستگاه جوش آورده و ممکن است بر اساس خرابی سنسور حد، عمل نکردن پمپ پکیج که می تواند بر اثر سوختن سیم پیچ پمپ و یا گیرپاژ آن، رخ داده باشد. به علاوه وقتی داخل رادیاتور پکیج و مدار آن رسوب جمع می شود و یا شیرهای آن بسته باشد این خطا رخ دهد. برای رفع این خطا در ابتدا باید پکیج یک بار خاموش و مجددا راه اندازی شود اگر خطا بر طرف شد نشان می دهد سنسور سالم است ولی اگر باز خطا ظاهر شد باید خرابی سنسور بررسی شود. برای از بین بردن رسوب پکیج لازم است اسید شویی شود که این کار بسیار حساس و خطرناک است و در صورت حرفه ای نبودن ممکن است به خود و یا پکیج آسیب وارد شود.

خطای 03 به علت فعال شدن کلید فشار و یا ترموستات ایمنی دود به وجود می آید و می توان گفت شایع ترین خطا است. وقتی در مجموعه فن و پرشر دود در پکیج فن دار و یا ترموستات دود در پکیج بدون فن مشکل به وجود می آید این خطا نشان داده می شود. به طور معمول وقتی دودکش و متراژ آن استاندارد نیست و یا فلنچ دودکش متناسب با لوله آن و به شکل صحیح نصب نشده باشد این مشکل پیش می آید. رفع خطای 03 با بررسی پرشر سوییچ دود پکیج، فن و برد الکترونیک میسر می شود و باید هر کدام از این موارد چک شود و در صورت خراب بودن آن ها به تعمیر و یا تعویض هر قطعه پرداخت.

ارور E04 در پکیج پارما و پرلاپرو بوتان نشانه چیست؟

خطای 04 عدم وجود فشار آب در مدار گرمایش را بیان می کند و وقتی فشار آب کم باشد و یا خود کلید حداقل فشار آب خراب شده باشد این خطا ظاهر می گردد. ممکن است با این خطا به کررات مواجه شده باشید، مخصوصا در مناطقی که فشار آب کم بوده و مدام با این مشکل روبرو هستند. در ساختمان های مرتفع و در طبقات بالا هم این مشکل می تواند زیاد به وجود آید. وقتی منبع آب کوچک بوده و یا پمپ ساختمان خراب شده باشد سبب می شود تا فشار آب پایین آمده و این مشکل بر روی عملکرد پکیج نیز تاثیر بگذارد.

نحوه رفع ارور E04 در پکیج بوتان

برای بر طرف کردن این خطا اولین کار این است که فشار مدار را با استفاده از شیر پر کن افزایش دهید. در مدل های پرلا و پرلاپرو این شیر به صورت کشویی و آبی بوده و لازم است تا سر شیر را گرفته و به طرف پایین بکشید. در ادامه باید به شکل خلاف عقربه های ساعت چرخانده تا فشار پکیج به آرامی بالا رود. فشار مناسب دستگاه باید بین 1 تا 1.5 بار باشد و این عدد توسط عقربه مانومتر پکیج نشان داده می شود. وقتی با این کار باز فشار پکیج بالا نرفت باید موارد دیگر بررسی شود از جمله این که شیر پر کن پیکج مشکل پیدا کرده و باید سالم و یا خراب بودن آن بررسی شود. در مرحله بعد مسیر شیر پر کن چک شود تا دچار گرفتگی نشده باشد و در صورت بروز آن، گرفتگی مسیر بر طرف گردد. خرابی مانومتر نیز یکی از این عوامل می تواند باشد که باعث می شود فشار را به درستی نشان ندهد و یا کار نکند. گرفتگی مسیر مانومتر نیز از دیگر علت های این خطا بوده و با بررسی و رفع آن می تواند مشکل حل شود.

ارور e06 و e07 پکیج بوتان نشانه چیست

خطای 06 و 07 هر دو مربوط به دمای آب بوده به طوری که خطای 06 خرابی سنسور دمای آب گرم مصرفی را گزارش می کند و خطای 07 خرابی سنسور دمای آب در مدار گرمایش و رادیاتورها را نشان می دهد. وقتی آب گرم مصرفی را باز می کنید و با گذشت زمان آب گرم نمی شود و یا به اندازه ای که تنظیم نموده اید گرم نمی گردد بیانگر این حالت بوده که پکیج با نشان دادن این کد خطا و یا چراغ زرد چشمک زن آن را اعلام می نماید. برای مدار گرمایش هم به این صورت است که شوفاژها به حد مطلوب گرم نمی شوند و یا با دمای تنظیم شده هماهنگ نیستند، بنابراین این خطا می تواند برای عیب یابی و رفع هر چه سریع تر آن به ما کمک نماید.

چگونه ارور e06 و e07 پکیج بوتان را برطرف کنیم

وقتی خطای 06 بر روی صفحه نمایشگر دیجیتال ظاهر شد و یا چراغ زرد شروع به چشمک زدن کرد از قطعی آب گرم مصرفی و یا سرد شدن آن خبر می دهد. به طور کلی در این حالت خرابی سنسور NTC عامل به وجود آمدن این خطا می باشد. این سنسور وظیفه دارد تا دمای آب گرم مصرفی را تنظیم نموده و بر اساس آن چه که کاربر آن را قرار داده دمای آب را نگه دارد. اما زمانی که سنسور NTC با مشکل مواجه شده و خراب می شود نمی تواند دمای آب را تشخیص دهد و در نتیجه گزارشی به برد الکترونیک نمی رسد در نتیجه برد نمی تواند فرمان مربوطه را صادر نماید. حاصل این چرخه این است که پکیج به صورت موقت کار خود را انجام می دهد اما نمی تواند دمای آب گرم مصرفی را به طور دقیق کنترل نماید و دمای آب را به طور تقریبی در محدود 50 درجه سانتی گراد نگه می دارد، بنابراین لازم است این قطعه فورا بررسی و در صورت لزوم تعویض گردد.

در خصوص خطای 07 نیز این اتفاق برای مدار گرمایش و رادیاتورها رخ می دهد و وقتی سنسور NTC مخصوص این مدار به درستی عمل نمی کند و دمای آب را تشخیص نمی دهد اطلاعات لازم به برد الکترونیک نرسیده و سبب می شود تا آب موجود در مدار گرمایش سرد شود. همین امر باعث سرد شدن رادیاتورها و در نتیجه سرد شدن کل محیط می گردد. وقتی رادیاتورها سرد می شوند و این سنسور درست عمل نمی کند، برد آن را تشخیص داده و با خطای 07 این وضعیت را گزارش می نماید. با تعویض سنسور NTC مربوط به مدار گرمایش این مشکل حل شده و خطا بر طرف می گردد.

جدول کد عیب یابی پکیج پارما و پرلا بوتان بوتان

وضعیت شوفاژعلامت مشخص شده بر روی نمایشگر دیجیتالنوع آلارموضعیت LED
آماده به کار در وضعیت تابستانی--سبز چشمک زن
وضعیت خاموش-خاموش
وجود اشکال در روشن شدن مشعلدائمیقرمز چشمک زن
عمل نمودن کلید حرارتی در اثر بالا رفتن بیش از حد دمای آب مدار گرمایش با قطعی در کابل متصل به آندائمیقرمز چشمک زن
عمل نمودن کلید فشار ترموستات ایمنی دود یا قطعی در کابل متصل به آن*موقتزرد چشمک زن
کافی نبودن فشار آب مدار گرمایشموقتزرد چشمک زن
خرابی سنسور دمای آب گرم بهداشتیدائمیزرد چشمک زن
خرابی سنسور دمای آب مدار گرمایشدائمیزرد چشمک زن
حس شدن شعله توسط حسگر قبل از ارسال فرمان از سوی برد الکترونیک به شیرگازوقتزرد چشمک زن
تنظيم الکتریکی حداقل و حداکثر دمای گرمایش--
فعال شدن کلید فشار یا ترموستات ایمنی دوددائمیقرمز چشمک زن
عدم وجود فشار آب در مدار گرمایشدائمیقرمز چشمک زن
استفاده از حسگر دمای محیط بیرون--
عملکرد دستگاه در حالت آب گرم مصرفی-سبز ثابت روشن
عملکرد دستگاه در حالت گرمایش محیط-سبز ثابت روشن
فعال شدن سیستم ضد یخ زدگی-سبز ثابت روشن
وجود شعله-سبز ثابت روشن
*این پکیج شوفاژ دیواری به نوعی کلید ایمنی دودکش مجهز است که در صورت مسدود شدن مسیر دودکش و یا بروز مشکل در مدار تخلیه دود یا مکش هوا بلافاصله دستگاه را به طور خودکار خاموش می نماید. در این حالت مشعل خاموش می گردد و بر روی نمایشگر دیجیتال علامت به حالت چشمک زن در می آید و LED در حالت زرد چشمک زن قرار میگیرد اما فن همچنان به کار خود ادامه میدهد اگر ظرف مدت ۱۰ دقیقه مشکل در مدار تخلیه دود یا مکش هوا بر طرف نگردد. سیستم قفل دستگاه فعال میشود و بر روی نمایشگر دیجیتال کد E03 ظاهر می گردد و LED در حالت قرمز چشمک زن قرار میگیرد. چنانچه این مشکل ظرف مدت ۱۰ دقیقه برطرف شود. دستگاه به طور عادی به کار خود ادامه می دهد.

در صورت مسدود شدن دودکش پکیج بوتان چه اتفاقی می افتد؟

پکیج شوفاژ دیواری بوتان به یک نوع کلید ایمنی دودکش تجهیز شده است و وقتی مسیر دودکش مسدود می شود و یا این که در مدار تخلیه دود یا مکش هوا مشکلی پیش می آید، این کلید به شکل کاملا خودکار و بلافاصله دستگاه را خاموش می نماید. وقتی این اتفاق رخ می دهد در ابتدا مشعل خاموش شده و بر روی نمایشگر دیجیتال علامت زنگ به حالت چشمک زن نشان داده می شود و در مدل آنالوگ چراغ LED به حالت زرد چشمک زن در می آید. لازم به ذکر است که در این شرایط فن هم چنان به کار خود ادامه داده و متوقف نمی شود. اگر بعد از گذشت 10 دقیقه مشکل پیش آمده در مدار تخلیه دود و یا مکش هوا بر طرف نشود، سیستم قفل پکیج فعال می شود و با فعال شدن آن علامت خطای 03 به همراه علامت زنگ بر روی صفحه نمایش ظاهر شده و چراغ LED نیز به حالت قرمز چشمک زن نشان داده می شود. دقت کنید اگر این مشکل در مدت زمان 10 دقیقه ای بر طرف شود، دستگاه به حالت عادی خود برگشته و به فعالیت خود ادامه می دهد.

حالت سبز چشمک زن در پکیج بوتان نشانه چیست؟

وقتی چراغ قرمز و زرد به حالت روشن و چشمک زن در می آیند بیانگر خطا و به وجود آمدن مشکل است ولی در مورد چراغ سبز و حالت چشمک زدن آن چه مورد ممکن است به وجود آمده باشد؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت وقتی چراغ سبز روشن است و چشمک می زند بر اساس میزان فاصله بین چشمک ها وضعیت فرق می کند. اگر به شکل سبز چشمک زن 1 الی 5 ثانیه باشد نشان می دهد دستگاه آماده به کار است ولی تقاضایی برای فعال کردن آن وجود ندارد و شعله ای تشکیل نشده است تا دستگاه روشن شود. برای حالت سبز چشمک زن 0.5 ثانیه 0.5 ثانیه ممکن است در یکی از این وضعیت ها باشد از جمله این که در حالت زمستانه، حالت انتظار، گیرپاژ پمپ، پرشر دود و مجموعه فن، اشکال در کلید حداقل فشار آب و یا قفل کردن  NTC روی یک مقاومت کاذب قرار گرفته باشد.

حالت سبز ثابت روشن نشانه چه حالتی است؟

وقتی چراغ سبز روشن می شود و ثابت می ماند نشان می دهد که دستگاه به طور منظم کار می کند و شعله تشکیل شده است. در واقع می توان گفت پکیج در حالت ایده آل قرار دارد و بدون هیچ مشکلی به کارکرد خود ادامه می دهد. لازم به ذکر است وقتی دستگاه در حالت آب گرم مصرفی و یا در حالت گرمایش محیط است این وضعیت با چراغ سبز ثابت نشان داده می شود. به علاوه وقتی دستگاه فعال بوده و شعله تشکیل شده است و سیستم ضد یخ زدگی نیز فعال شده باشد، باز این چراغ سبز به صورت ثابت روشن می باشد.

راهنمای کد عیابی پکیج بیتا بوتان

اولویتنوع اشکالوضعیت چراغ قرمزوضعیت چراغ سبزوضعیت دستگاه
1فعال شدن کلید حرارتی مبدل و یا قطع ارتباط آن با برد0.5 ثانیه روشن-
0.5 ثانیه خاموش
خاموشقفل دائم
2کم بودن فشار آب مدار گرمایش
-تبدیل قفل موقت اولویت 7 پس از 10 دقیقه
ثابت روشنخاموشقفل دائم
3خطای کلید ایمنی فشار دودکش
-تبدیل قفل موقت اولویت 6 پس از 10 دقیقه
ثابت روشنخاموشقفل دائم
4عدم تشکیل شعله طی پروسه جرقه زنیثابت روشنخاموشقفل دائم
5اشکال در سنسور حرارتی مدار گرمایش0.2 ثانیه روشن -
0.2 ثانیه خاموش
خاموشقفل موقت
6وصل بودن کلید ایمنی فشار دودکش قبل از روشن شدن فن یا غیر فعال شدن آن درحین عملکردخاموش0.5 ثانیه روشن-
0.5 ثانیه خاموش
قفل موقت
7فعال شدن کلید حداقل فشار آبخاموش0.5 ثانیه روشن-
0.5 ثانیه خاموش
قفل موقت
8پارازیت شعله0.5 ثانیه روشن-
0.5 ثانیه خاموش
خاموشقفل موقت
9اشکال در سنسور حرارتی آب گرم مصرفیثابت روشنثابت روشنقفل موقت

راهنمای کد عیب یابی پکیج پارما

راهنمای کد عیب یابی پکیج پرلا پرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *