مجله سماسازان

راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوای خانگی

راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوای خانگی

با توجه به تعداد بالای مدل های موجود در بازار برای دستگاه های تصفیه هوای خانگی، نیاز به اطلاعات کافی در مورد آنها خواهیم داشت تا انتخاب درستی از بین انواع مختلف داشته باشیم. مواردی از قبیل اندازه متراژ فضایی که دستگاه برای آن خریداری می شود، نوع فناوری های استفاده شده در ساخت و طراحی سیستم تصفیه هوا، امکانات مختلف به کار رفته در این دستگاه و حتی شکل کاربری از آن به معنای انواع قابل حمل، کوچک یا بزرگ از جمله مواردی هستند که باید به دقت توسط خریدار مد نظر قرار بگیرند. به همین دلیل برای تسهیل خرید دستگاه تصفیه هوای خانگی، به سراغ ارائه یک راهنمای جامع در مورد این موضوع رفته ایم.

اطلاعات بیشتر: بهترین برند دستگاه تصفیه هوا

چرا نیاز است در محل زندگی یا کار یک دستگاه تصفیه هوا داشته باشیم؟

لزوم خریداری و استفاده از یک دستگاه تصفیه هوا در دنیای امروز بیشتر شده است و نیاز است که افراد دقت بیشتری در مورد هوای اطراف خود داشته باشند. هر یک از دلایل خرید دستگاه تصفیه هوا را به صورت جداگانه در زیر مورد اشاره قرار داده ایم :

 • عطسه ها و سرفه های افراد مختلف حاضر در یک فضای بسته
 • سنگینی هوای اطراف شما
 • وجود بوها و دود در فضای بسته به دلایل مختلف مانند کشیدن سیگار و پختن غذا
 • معضل همیشگی گرد و غبار
 • بروز بیماری های مختلف و جلوگیری از شیوع آنها در بین افراد خانواده
 • آلودگی هوا

هنگام انتخاب تصفیه هوا چه نکاتی را باید در نظر داشته باشیم؟

عوامل مختلفی را می توان در هنگام خرید دستگاه های تصفیه هوا مد نظر قرار داد که هر یک تعیین کننده بخش مهمی از نیازها خریدار خواهند بود. بدون شک زمانی می توان خرید این سیستم را موثر و بهینه قلمداد کرد که دستگاه تهیه شده بتواند به صورت مستمر و در مواقع لزوم پاسخگوی خواسته های مصرف کنندگان باشد. به همین دلیل به سراغ معرفی نکات مهمی در مورد انتخاب دستگاه تصفیه هوا در بازار امروز خواهیم رفت.

مساحت فضایی که میخواهیم تصفیه کنیم چقدر است؟

موضوع اول و نکته مهمی که در ابتدا باید مورد بررسی و تحقیق توسط خریدار قرار بگیرد، شامل داده ها و اطلاعاتی در مورد وسعت فضا و اندازه متراژی است که باید دستگاه تصفیه هوا پوشش دهد. این مقدار یا به صورت متر مربع و مساحت تعیین شده و یا اینکه در یک استاندارد رایج با استفاده از واحد متر مکعب و حجم سنجیده می شود. در واقع این سیستم های تصفیه هوا باید حجمی از هوا را دریافت کرده و با انجام فیلتراسیون های مختلف بر روی آن مقدار مشخصی را تحویل شما دهند. علاقمندان باید قبل از مراجعه به بازار برای خرید دستگاه تصفیه هوا اقدام به اندازه گیری دقیق و یا آگاهی کافی از این متراژ و حجم بکنند تا به سراغ گزینه ای از مدل های مختلف بروند که توانایی انجام تصفیه مقدار هوای موجود در محل را داشته باشد. از سوی دیگر حتماً باید توان انتخاب شده برای یک دستگاه تصفیه هوا کمی بیشتر از مقدار متراژ و وسعت محل مورد نظر انتخاب شود.

توان دستگاه تصفیه هوای خانگی با استفاده از دو پارامتر مشخص به نام های تهویه در ساعت و نرخ تحویل سنجیده می شود. نرخ تحویل عبارت است از مقدار هوایی که با واحد متر مکعب در هر ساعت به فضای داخلی اتاق دمیده می شود. این واحد که به صورت اختصاری CADR نامیده می شود باید متناسب با متراژ محل نصب باشد و هرچه این مقدار در سطح بالاتری قرار بگیرد نشان دهنده توان بالای سیستم برای تصفیه هوا بوده و سرعت تامین آن نیز بیشتر خواهد شد.

واحد بعدی که از رواج بیشتری در بین متخصصین این حوزه برخوردار است، تحت عنوان تهویه در ساعت یا همان ACH شناخته می شود. این آیتم اهمیت بسیار بالایی خصوصاً در محیط های آلوده دارد و اگر بخواهیم تعریف مختصری از آن داشته باشیم باید بگوییم که تعداد دفعات تصفیه کامل هوای محل نصب در هر ساعت خواهد بود. قطعاً هر چه مقدار در ساعت دفعات بیشتری داشته باشد به معنای توان بالاتر سیستم و قابلیت های مناسب آن برای استفاده کاربران است.

موضوع بسیار مهمی که در این زمینه مطرح می شود،شکل خاصی از فریب شرکت های تولید کننده در مورد این دو آیتم می باشد. آنها معمولا نرخ تحویل را به عنوان یک پارامتر کلیدی تر مد نظر قرار می دهند که جای تردید زیادی را برای شما ایجاد خواهد کرد. تعداد برندهای بسیار کمی هستند که تهویه در ساعت را مورد اشاره قرار دهند و آن را به عنوان یک واحد کلیدی برای کاربر شرح دهند. اما قطعاً این موضوع مهم ترین بخش از راندمان دستگاه برای کاربران می باشد و باید به هنگام خرید به دقت مورد بررسی و سوال آنها قرار گیرد.

دستگاه تصفیه هوا از چه فناوری در فیلتراسیون استفاده می کند؟

استفاده از فناوری می تواند عامل بسیار تعیین کننده در انتخاب نوع دستگاه تصفیه کننده هوا باشد. قطعاً هر یک از برندهای تولید کننده تلاش می کنند تا بهترین و به روزترین تکنولوژی ها را برای این منظور انتخاب کنند. با بررسی های صورت گرفته می توان انواع مختلف این فناوری ها را در دو دسته فعال و غیر فعال قرار داد. تکنولوژی هایی که در دسته فعال قرار می گیرند معمولاً به دلیل داشتن گاز اوزون در هنگام انجام فرایند تصفیه هوا، می توانند چالش های بزرگی را برای سلامتی مصرف کنندگان به همراه داشته باشد. اما در نقطه مقابل تمامی فناوری های نوع غیر فعال یا پسیو، به صورت کامل از موضوع آزادسازی اوزون جدا هستند و به همین دلیل هم به صورت گسترده در نمونه مدل های داخل خانه مورد استفاده قرار می گیرد. چند مورد از این تکنولوژی های به روز و نوین استفاده شده در دستگاه های تصفیه هوا را مورد بررسی قرار خواهیم داد :

 • یونیزاسیون هوا

این مورد که به صورت گسترده توسط شرکت های امروزی مورد استفاده قرار می گیرد، به معنای اتصال یون منفی به ذرات معلق در هوا می باشد تا وزن آنها را بیشتر کرده و امکان جداسازی از هوا را بیش از پیش کند. این روش یک نوع تکنولوژی اکتیو محسوب می شود که باید در هنگام خرید نسبت به عدم آزادسازی اوزون آن دقت کنیم.

 • لامپ uv

اشعه ماورای بنفش یک گزینه مناسب برای از بین بردن باکتری ها و ویروس های مختلف از هوای اطراف محسوب می شود. اما به هر صورت باید مراقبت های لازم در مورد چالش های احتمالی آن نیز انجام شود. همچنین لامپ یووی تنها در زمان تابش مستقیم بر روی آلودگی امکان اثرگذاری دارد و این مورد هم یک نکته منفی در مورد آن محسوب می شود.

 • فیلترهای کاتالیستی

استفاده از دو مورد قبلی به دلیل احتمال زیان هایی در مورد سلامتی انسان تا حدودی کنار گذاشته شده است و یا اینکه با احتیاط بیشتری توسط کاربران مورد انتخاب قرار می گیرند. به همین دلیل هم استفاده از فیلترهای کاتالیستی در چند سال اخیر از رواج بیشتری برخوردار شده و استفاده از آنها برای از بین بردن ویروس ها و باکتری های مختلف و همچنین بوها به عنوان یک عامل آزاردهنده در محیط به کار می روند.

 • هپا

فیلترها نقش بسیار پررنگ و مهمی در پاکسازی هوای محیط های خانگی بر عهده دارند. این سیستم ها بدون هیچ گونه تبعات مربوط به سلامتی انسان مورد استفاده قرار می گیرند و انواع الیافی آنها یکی از بهترین گزینه ها برای تصفیه هوا خواهد بود. فیلتر هپا که از جمله نمونه مدل های الیافی در دستگاه های هواساز محسوب می شود، بازدهی به شدت بالایی داشته و می تواند بیش از ۹۹.۵ درصد از آلودگی های احتمالی در هوا را جذب کند. اما به هر صورت استفاده از این فیلترها نیازمند تعویض مکرر در دوره های زمانی خاص خواهد بود که می تواند هزینه های نسبتا بالایی را به شما تحمیل کند.

 • الکترواستاتیک

فناوری های نوع الکترواستاتیک نیاز خاصی به تعویض فیلتر و هر نوع سرویس دهی و نگهداری مشخصی نخواهند داشت اما در نقطه مقابل تنها امکان فیلتراسیون ۳۰ درصد از آلاینده های هوا را ارائه می کنند.

 • اوزون

استفاده از گاز اوزون یک عامل بسیار قوی برای از بین بردن بوها، دود و تعداد زیادی از باکتری ها و عوامل بیماری زا می باشد اما به کارگیری آن یک تهدید بالقوه بزرگ برای سلامتی انسان خصوصا در زمینه سیستم تنفسی محسوب خواهد شد.

 • کربن فعال

این تکنولوژی یکی از بهترین نوع موارد مورد استفاده در دستگاه های تصفیه هوا است که در کنار بازدهی بالای آن، هیچ اثر جنبی بر روی سلامتی انسان نیز نخواهد گذاشت. استفاده از کربن فعال سبب می شود تا تقریباً تمامی ذرات ریز و معلق موجود در هوا با اندازه های بسیار کوچک حذف شوند.

انواع فیلترهای مورد استفاده در دستگاه تصفیه هوا

فیلترها همان گونه که اشاره شد بخش مهمی از فرایند تصفیه هوا را بر عهده دارند. این قسمت های مهم که امکان جذب و حذف آلاینده های نسبتاً بزرگ را از هوا بر عهده دارند، می توانند مواردی مانند مو، گرد و غبار و پرزها را از بین ببرند. معمولاً دستگاه های تصفیه هوا به گونه ای ساخته می شوند که در مرحله اول با استفاده از یک فیلتر ابتدایی اقدام به جذب ذرات بزرگ بکنند. سپس فیلترهای مختلف مانند انواع هپا و کربن فعال وارد روند تصفیه می شوند که تاثیرات زیادی را بر روی ذرات ریزتر خواهند داشت. انواع مختلف فیلترهای استفاده شده در روند تصفیه هوا را می توان در عناوین زیر خلاصه کرد :

فیلترهای الیافی

فیلترهای الیافی یکی از رایج‌ترین و آشناترین انواع موجود در بازار هستند که کارکرد آنها نیز به آنچه در ذهن شما می‌گذرد بسیار نزدیک است. این نوع از فیلترها با توجه به ساختار الیافی خود اقدام به جذب آلاینده‌های مختلف می‌کنند و در طی یک مدت زمان معین که معمولاً در هنگام فروش ذکر می‌شود، باید تعویض شوند. از جمله مزیت‌های بزرگ نمونه‌های الیافی، انجام عملیات فیلتراسیون بدون آزادسازی گاز اوزون است. این ویژگی سبب می‌شود تا محبوبیت آنها نیز برای علاقمندان بیش از پیش شود چون نسبت به سلامتی مصرف کننده دقت بیشتری دارد. فیلترهای هپا یا نمونه‌های های هپا از معروف‌ترین اشکال فیلترهای الیافی هستند که همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، یکی از کلیدی‌ترین بخش‌های دستگاه تصفیه هوا محسوب می‌شوند.

جاذب های شیمیایی

این نوع از فیلتراسیون یک انتخاب و گزینه مناسب برای حذف آلودگی ها است اما تاثیرات منفی زیاد آنها بر روی سلامتی انسان سبب می شود که با احتیاط بسیار بیشتری توسط برندها مورد استفاده قرار بگیرد. حتی بسیاری از سازمان های حامی سلامت انسان به شدت در مورد عدم استفاده از چنین تکنولوژی هایی تاکید می کنند.

لامپ های UV

لامپ های یووی و اشعه فرابنفش به صورت ذاتی برای حذف باکتری ها و ویروس ها از هوای اطراف شما وارد عمل می شوند. این لامپ ها بر روی حذف آلاینده های اشاره شده تاثیرات مناسبی دارند اما به هر حال دارای اثرات جانبی زیادی در مورد حفظ سلامتی انسان خواهند بود. همچنین طبق استانداردهای ارائه شده برای این موضوع باید هر دو سال یک بار اقدام به تعویض لامپ مورد نظر کرد وگرنه به شدت از کارایی آن کاسته می شود.

یون سازی

یون سازی یک روش بسیار مناسب و کارآمد برای از بین بردن ذرات معلق در هوا خواهد بود. از جمله موارد منفی قابل ذکر برای این فیلترها، نوع اکتیو و فعال بودن آنها می باشد که می تواند سبب بروز مشکلات جدی در زمینه سلامتی افراد شود. چسبیدن یون های منفی به مولکول های هوا سبب آزاد شدن گازی تحت عنوان اوزون می شود که منجر به دردهای شدید در قفسه سینه و سرفه و سوزش گلو می شود. در این مورد باید به سراغ دستگاه های تصفیه هوایی رفت که تحت عنوان Ozone Free ساخته شده اند.

فیلترهای فتو کاتالیستی

در مورد فیلترهای فتوکاتالیستی باید اشاره به جذب ذراتی کرد که از اندازه های بسیار کمتری برخوردار هستند. این فیلترها از راندمان بالایی برخوردار هستند اما در مورد برخی از ذرات و جذب آنها نیز تردیدهایی وجود دارد. در واقع احتمال دارد که با توجه به تاثیرات این نوع از فیلترها بر روی ذرات مختلف، خطرات احتمالی در مورد تبدیل این ذرات به نمونه های پرریسک وجود داشته باشد و این موضوع سلامتی انسان را در معرض خطر قرار می دهد. بنابراین بهتر است که در مورد انواع مختلف فیلترهای فتو کاتالیستی تحقیقات بیشتری به عمل آید و از بی خطر بودن آنها کاملاً اطمینان حاصل کنید.

یک تصفیه هوای خوب چند مرحله فیلتراسیون دارد و به چه صورتی انجام می شود؟

تمامی دستگاه های فیلتراسیون هوا توسط بخش های مختلفی اقدام به حذف آلاینده های مختلف از اطراف شما می کنند. معمولا روند یک تصفیه هوای خوب به این صورت است که در مرحله اول فیلترهای مختلفی مانند پیش فیلتر و فیلتر هپا، ذرات گوناگون را متناسب با نوع عملکرد خود جذب کرده و حذف می کنند. همان گونه که قبلاً نیز اشاره شد فیلتر اولیه ذرات بزرگتر که با چشم قابل مشاهده است را از بین می برد و فیلتر بعدی که تحت عنوان هپا شناخته می شود، به سراغ ذرات کمتر از سه میکرون خواهد رفت.

اطلاعات بیشتر: تصفیه هوای ایستکول

گام بعدی استفاده از فیلتر کربن فعال می باشد که در دستگاه های تصفیه هوا یک عامل حیاتی محسوب می شود و عملکرد آن برای کنار گذاشتن آلاینده هایی مانند ویروس ها و باکتری ها بسیار الزامی است. بنابراین باید به این نکته اشاره کنیم که استفاده از فیلترهای الیافی به همراه فیلتر کربن اکتیو از جمله ضرورت های یک دستگاه تصفیه هوای مناسب است و خریدار باید حتماً به این نکته دقت کافی بکند.

شهر محل استفاده تصفیه هوا کجاست

در هنگام خرید یک دستگاه تصفیه هوا باید توجه کنید که شهر محل استفاده از آن در چه نقطه ای از کشور قرار دارد و آیا میزان آلودگی های هوا در آن نسبت به موقعیت های مشابه بیشتر یا کمتر است. طبیعی است که جغرافیای شهرهای آلوده مانند پایتخت ها و شهرهای صنعتی نیازمند استفاده از دستگاه های پرتوان و با قابلیت های بیشتر خواهد بود. سیستم های تصفیه هوای به کار رفته در این شهرها باید دارای فیلترهای دقیق تری باشد و جذب آلودگی ها در آنها به صورت موثرتر و با راندمان بیشتری صورت گیرد.

اهمیت وجود سنسور و تایمر در دستگاه

سنسورها و یا همان حسگرهای تشخیص آلودگی هوا می توانند آگاهی افراد از این موضوع را بسیار بیشتر کند. اطلاع رسانی موثر به کاربر سبب خواهد شد که او بتواند تنظیمات لازم و متناسب با نوع آلودگی و حجم آن انجام دهد. حتی امکان دارد که با اضافه کردن تعداد دستگاه های بیشتر تصفیه کننده هوا، شرایط را برای تنفس بهتر ارتقا دهد. از سوی دیگر در مورد بحث تایمرها در دستگاه تصفیه هوا هم باید اشاره به سهولت استفاده و همچنین راحتی کاربر بکنیم. مصرف کننده با استفاده از این قابلیت می تواند زمان های مشخصی از روز یا شب را برای فعالیت دستگاه انتخاب کرده و در این صورت سیستم مورد نظر اتومات اقدام به انجام وظیفه خود در فضا خواهد کرد.

قابلیت کنترل دستگاه بوسیله تلفن همراه

بسیاری از شرکت های تولید کننده دستگاه های تصفیه هوا اقدام به ارائه اپلیکیشن های خاصی جهت نصب بر روی دستگاه های تلفن همراه می کنند. با وجود چنین گزینه ای افراد خواهند توانست با کنترل آسان و بدون دغدغه از طریق تلفن همراه خود، تنظیمات لازم را از راه دور انجام دهند.

بازه زمانی تعویض فیلتر چقدر است

بحث تعویض فیلترها همواره یک بحران و چالش بزرگ برای مصرف کنندگان دستگاه های تصفیه هوا بوده است. علاوه بر این موضوع زحمت مربوط به تعویض این بخش ها، معمولا هزینه های خرید و تهیه این فیلترها نیز یک مشکل فزاینده برای کاربران بوده است. به همین دلیل توصیه می شود که به سراغ دستگاه ها و مدل هایی بروید که نیاز به تعویض فیلتر در آنها در دوره های زمانی بلند مدت ها با تعداد کمتری باشد. همچنین اگر نیاز شما به تعویض فیلتر وجود داشته باشد باید به راحتی و با دسترسی آسان نسبت به خرید آن اقدام کنید و این یک مزیت بزرگ برای مصرف کنندگان خواهد بود.

در مورد اینکه چه زمانی باید فیلتر دستگاه تصفیه هوا را تعویض کنید، در وهله اول باید به استانداردهای ارائه شده توسط سازنده دقت شود که می تواند یک بازه زمانی ۶ ماهه تا یک ساله باشد. اما برخی از مدل های به روز و نوین دستگاه های تصفیه هوا در سال های اخیر، چراغ های هشدار دهنده و نشانگرهای مخصوصی برای تعویض فیلتر استفاده کرده اند که دقیقاً زمان این موضوع را به اطلاع کاربر خواهند رساند.

قابل حمل بودن تصفیه هوا

بسیاری از افراد به دلیل حساسیت های خاصی که نسبت به پاک بودن هوای اطراف خود دارند و یا حتی به دلیل برخی از بیماری ها و آلرژی ها به سراغ نمونه مدل های قابل حمل دستگاه های تصفیه هوا می روند. استفاده از این دستگاه ها سبب می شود که شما در هر موقعیت مکانی که باشید به سادگی بتوانید از یک هوای پاک و بدون آلاینده ها لذت ببرید. حتماً در صورتی که این موضوع برای شما از اهمیت بالایی برخوردار باشد، به سراغ این مدل ها رفته و آنها را خریداری کنید.

مصرف برق و میزان صدای دستگاه

هر سیستم هواسازی که با استفاده از فن ها کار می کند، خواه یا ناخواه دارای سطح مشخصی از صدای دستگاه خواهد بود. با توجه به اینکه سیستم های تصفیه هوا معمولاً به صورت مداوم در مجاورت افراد و حاضرین یک اتاق قرار دارند، صدای بالای فن می تواند برای آنها کاملا آزاردهنده باشد. بنابراین باید در هنگام خرید دقت لازم در مورد محدوده صدای دستگاه صورت گیرد.

همچنین موضوع مهم بعدی برای خرید سیستم تصفیه هوا، میزان مصرف انرژی آن در مقایسه با راندمان ارائه شده خواهد بود. این موضوع علاوه بر اینکه می تواند رضایت مصرف کنندگان در مورد تامین هوای پاک را جلب کند، هزینه های تامین انرژی برای عملکرد آن را هم کاهش خواهد داد که موضوع مهمی برای کاربران محسوب می شود. مراجعه کنندگان به بازار برای خرید چنین سیستمی بهتر است به نشانگرهای سطح انرژی چسبیده شده برای دستگاه دقت کنند و به خوبی می توانند از این طریق میزان مصرف انرژی را متوجه شوند.

قیمت دستگاه متناسب با کارایی ان است

این مفهوم که تحت عنوان ارزش خرید برای دستگاه های مختلف معرفی می شود، اشاره به تناسب میان قیمت دستگاه با بازدهی آن دارد. شما باید به سراغ دستگاه تصفیه هوایی بروید که بتواند در برابر مقدار پول پرداختی شما، راندمان مورد نظر را در اختیار کاربران قرار دهد. الزاماً خریداری یک دستگاه گران قیمت نمی تواند تضمین کننده این موضوع باشد بلکه باید با مطالعه کافی در مورد خواسته ها و نیازهای خود و قابلیت های دستگاه به گزینه مورد نظر و دلخواه برسید. البته توصیه مهم دیگر در این زمینه، خرید دستگاه های ساخته شده توسط برندهای معتبر با استانداردهای لازم است که البته معمولا دارای سطح قیمتی بالایی نیز هستند.

کاربردهای دستگاه تصفیه هوا

صحبت در مورد کاربردهای یک دستگاه تصفیه هوا با توجه به توضیحات بالا کار چندان سختی نیست. تمامی افراد حاضرند برای تامین سلامتی خود هزینه های زیادی را انجام بدهند و ما به شما قول می دهیم که خرید یک دستگاه تصفیه هوا یکی از بهترین اقدامات در این زمینه محسوب می شود. با نصب و راه اندازی چنین سیستمی تقریباً تمامی آلاینده های موجود در هوای اطراف شما از بین خواهند رفت. انواع باکتری ها و ویروس ها در معرض فیلترهای متعدد قرار گرفته و توسط دستگاه حذف می شوند و امکان شیوع بیماری ها نیز به این ترتیب از بین خواهد رفت.

علاوه بر این توجه داشته باشید که کارکرد دستگاه های تصفیه هوا می تواند در زمینه حذف بوها، دود و حتی مواد شیمیایی دیگر نیز باشد. این موارد به شدت می تواند برای حاضرین یک اتاق آزاردهنده و زیان بار باشد بنابراین دستگاه تصفیه هوا امکان بهبود زندگی روزمره شما را خواهد داشت. همچنین برای افرادی که با بیماری ها و آلرژی های مختلف سر و کار دارند، استفاده از دستگاه تصفیه هوا کاملاً الزامی و ضروری است و تاثیر بسیاری در بهبود عملکرد سیستم تنفسی آنها خواهد داشت.

سوالات متداول

 • آیا فیلترهای تصفیه هوا قابل شستشو هستند و چرا؟

معمولا فیلترهای اولیه یا همون پیش  فیلترها قابلیت شستشو را دارند اما در مورد فیلترهای هپا و کربن فعال این موضوع به کل منتفی است. این دو فیلتر باید پس از اتمام مدت زمان استاندارد استفاده از آنها کنار گذاشته شوند و با نمونه های جدید تعویض گردند.

 • چه کارهایی توسط دستگاه تصفیه هوا انجام نمی شود؟

این سیستم ها باید متناسب با شرایط محل مورد نظر شما خریداری شوند و حتی گزینه های مختلفی مانند اندازه محیط تاثیر زیادی بر روی عملکرد آنها دارد. نباید انتظار داشته باشید که دستگاه تصفیه هوای شما در هر حالت اقدام به تولید هوای پاک و بدون مشکل کند. بهتر است که حتماً این اتاق مورد نظر دارای فضای بسته ای باشد و در صورت ورود هوا از بیرون عملاً دستگاه کار خاصی نخواهد کرد و بازدهی مشخصی ندارد. همچنین خرید دستگاه های ارزان قیمت و بی کیفیت هم نه تنها تاثیر مثبتی بر روی سیستم تنفسی شما نخواهد داشت بلکه حتی می تواند برای آن مضر نیز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *