مجله سماسازان

پکیج استخری یا موتورخانه (کدام بهتر است؟)

وجود آب گرم در فضای استخرها از جمله ضرورت های مهم در راه اندازی این محیط محسوب می شود. بسیاری از بخش های جانبی یک استخر مجهز مانند جکوزی، حمام و موارد مشابه دیگر، باید همراه با تامین آب گرم برای استفاده کنندگان باشد و بدون آن قطعا تجربه خوبی برای شناگران نخواهد بود. اما همواره تامین این آب گرم همراه با تجهیزات و فرآیندهایی است که باید قبل از راه اندازی به خوبی در مورد آنها تحقیق شود. اغلب افراد برای این منظور به سراغ پکیج استخری و یا موتورخانه های مختلف می روند که هر یک از آنها دارای مزیت ها و البته معایبی در عمل هستند که سماسازان در ادامه به شرح این موارد خواهد پرداخت.

پکیج استخری یا موتورخانه (کدام بهتر است؟)پکیج استخری چیست

سیستم و نوع کارکرد پکیج های گرمایشی، به عنوان یک از بهترین روش های تامین آب گرم در دنیای امروز شناخته می شود. نمونه مدل های مختلفی از این محصول در بازار دیده می شود که یکی از جذاب ترین آنها، انواع استخری می باشد. پکیج های استخری به صورت ویژه برای تولید آب گرم در ظرفیت های مختلف ساخته می شوند اما توصیه متخصصین این حوزه، استفاده از چنین دستگاهی برای استخری نهایتا با متراژ 90 متر مکعب است.

در حالت کلی با نگاه اجمالی به بازار، می توان مشاهده کرد که دو شکل کلی از این محصول وجود دارد :

 • انواع گرم کن های گازی و برقی

گردش آب در بخش های مختلف استخر موجب کاهش دمای آن شده و برای حفظ این دما و حتی افزایش آن، به سراغ گرم کن های مخصوصی به شکل دستگاه پکیج می روند. گرم کن های گازی یا برقی با استفاده از این دو حالت انرژی، دمای آب را بالا می برند و روش کار به این شکل است که آب در مسیر عبوری خود از درون پکیج گرم خواهد شد. بازدهی گرمایشی این سیستم ها به شدت بالا بوده و هزینه های جانبی بسیاری را که در گذشته برای راه اندازی موتورخانه صرف می شد، نخواهند داشت. معمولا این گرم کن ها دارای ظاهر بسیار جمع و جور و پیشرفته ای هستند که امکان نمایش دمای آب به صورت دیجیتال، وضعیت عملکرد و سایر گزینه های دیگر برای کاربر به سادگی امکان پذیر می باشد.

 • پکیج استخریانواع دیگ و مبدل های گرمایشی

پکیج های استخری دیگ دار، همان طور که از نامشان پیدا است، دارای محفظه ای برای انتقال گرمای تولید شده به آب هستند. شکل عملکردی آنها با حالت قبلی به کل متفاوت است و معمولا با استفاده از مشعل های مختلف گازی و گازوئیل سوز، حرارت را از طریق مبدل به آب انتقال داده و در کاسه استخر یا هر بخش دیگر از آن پر می کنند. مبدل های این نوع از پکیج ها به شدت باکیفیت ساخته می شوند و ساختار فنی آنها به گونه ای است که بدون اتلاف حرارت و با سرعت بالا، آب را گرم کنند. انواع دیگ دار معمولا حجم و وزن بیشتری به نمونه های قبلی پکیج دارند و البته توان خروجی آنها نیز در سطح بالاتری خواهد بود.

مزایا و معایب پکیج استخری

پکیج های استخری در تمامی گونه های مختلف خود دارای ویژگی های مثبت و منفی هستند که در زیر به برخی از آنها اشاره دقیق خواهیم داشت :

 • سیستم های تامین آب گرم استخر در شکل پکیجی خود، به صورت خاصی کوچک ساخته می شوند و تلاش سازنده برای این منظور کاملا از لحاظ ظاهری احساس می شود. حجم بدنه، قطعات و کل دستگاه در مقایسه با موتورخانه های سنتی، به شدت کمتر است و حتی امکان حمل آن به فضاهای مختلف به سادگی فراهم شده است.
 • موتورخانه ها دارای شبکه ای از لوله های متعدد برای انتقال آب از موقعیتی به موقعیت دیگر هستند. همین موضوع علاوه بر هزینه های بالای اجرایی، احتمال بروز مشکل در مسیر را افزایش می دهد. این در حالی است که پکیج ها تنها دارای یک دریچه ورود آب و یک دریچه خروج هستند و هیچ نیازی به پروسه هزینه بر لوله کشی نخواهید داشت.
 • پکیج های استخری علاوه بر قابلیت تامین آب گرم برای این فضاها، می توانند به منظور استفاده در سرویس های بهداشتی و حمام ها نیز مورد بهره برداری قرار گیرند.
 • عملکرد دستگاه های پکیج استخری به شکلی طراحی شده است که آلودگی صوتی آن برای محیط اطراف به شدت کم خواهد بود.
 • فرآیند راه اندازی پکیج های مورد نظر کاملا ساده و بدون دردسر است. نصب این دستگاه ها در مدت زمان کوتاه همراه با کمترین پیچیدگی برای افراد و متخصصین خواهد بود.
 • ساختار فنی یک پکیج در حالت کلی به شیوه ای است که با کمترین میزان مصرف انرژی بتواند همواره آب گرم را در کمترین زمان به دست استفاده کننده برساند. این دقیقا مخالف روندی است که در موتورخانه ها و خصوصا انواع سنتی آن رخ می دهد.

البته باید به این نکته هم دقت کنیم که پکیج های استخری از ظرفیت های کمتری نسبت به موتورخانه ها برخوردار هستند. آنها تنها می توانند در میزان مشخصی از متر مکعب استخر عمل کنند و نباید از استانداردهای تعریف شده سازنده در مورد آنها عبور کرد. همچنین در مقایسه با موتورخانه ها، عمر مفید کمتری دارند و این موضوع یک ضعف جدی محسوب می شود.

موتورخانه چیست؟

مفهوم موتورخانه به مجموعه ابزارها و بخش های مختلفی از یک سیستم گرماساز گفته می شود که قابلیت تامین حرارت برای بالابردن دمای آب را دارند. هر یک از این قسمت های مختلف مانند دیگ، مشعل، لوله، منبع انبساط و غیره، در ارتباط با یکدیگر هستند و هر یک وظیفه مهمی را در روند مورد نظر ایفا می کنند. موتورخانه ها به صورت جدی بزرگتر از پکیج هستند و به همین نسبت هم دارای مزیت ها و معایب مشخصی خواهند بود.

مزایا و معایب موتورخانه

شکل پیاده سازی موتورخانه های استخر به گونه ای است که معمولا تلاش می شود از بهترین قطعات و بخش های لازم در آن بهره برداری شود. تجربه بالا در پیاده سازی و مدت زمان طولانی استفاده از چنین سیستمی سبب شده است که احتمال بروز خرابی و وقفه در عملکرد آن پایین تر از پکیج باشد. این سیستم ها به صورت ذاتی دارای قدرت و توان بیشتری برای تولید حرارت هستند و البته فضای بسیار بیشتری برای راه اندازی لازم دارند. دارندگان محیط های استخری نیاز دارند که حتما بخش نسبتا بزرگی از محوطه را به چنین سیستمی اختصاص دهند.

موتورخانه ها باید دارای شبکه ای از لوله کشی دقیق و اصولی باشند تا بتوانند آب را از آن به استخر رسانده و بالعکس انتقال دهند. طبیعی است که پیاده سازی چنین شبکه ای دارای هزینه های گزافی برای پیمانکاران باشد و آنها را با مشکلات جانبی زیادی روبرو کند. این در حالی است که شکل عملکردی یک دستگاه پکیج استخری، تقریبا به شکل Plug & Play است و هیچ زحمت اضافی برای کاربر نخواهد داشت.

مقایسه پکیج استخری با موتورخانه

مقایسه پکیج استخری با موتورخانهشاید مقایسه بین دو شکل کاملا متفاوت از سیستم های گرمایشی استخر، کار چندان اصولی نباشد. هر یک از این سیستم ها دارای مزیت ها و معایب خاص خود هستند که واقعا قابل حذف از گزینه های خرید و راه اندازی مخاطب نیستند. اما به هر صورت در چند جنبه به صورت جدی می توان مقایسه را انجام داد و به انتخاب شما کمک اساسی کرد :

 • توان تولید گرما و آب گرم در یک موتورخانه به صورت قابل ملاحظه ای بیشتر از پکیج ها است. این یک واقعیت برای فضاهای بزرگتر محسوب می شود و می تواند در چنین حالتی انتخاب شما را تحت تاثیر قرار دهد.
 • هزینه خرید، نصب و راه اندازی یک سیستم پکیج استخری به مراتب کمتر از موتورخانه است. همواره عامل هزینه یک فاکتور موثر در خرید بوده است که پکیج ها در این مورد دست بالا را دارند. آنها نیاز به لوله کشی های رایج نداشته و اتصالات در آنها تقریبا حذف شده اند. اگر ظرفیت استخر به شما این اجازه را می دهد که به سراغ پکیج ها بروید، در این مورد هیچ تردیدی نداشته باشید.
 • طول عمر موتورخانه ها بیشتر از پکیج ها است و این موضوع نیز یک آیتم حیاتی برای خرید محسوب می شود. آنها می توانند تا سال های متمادی کار کنند و در برابر مفهوم استهلاک، دوام بیشتری از خود نشان دهند. راندمان آنها در طول مدت زمان مصرف، کمتر دچار نوسان می شود و خصوصا در فضاهای استخری بزرگ، یک گزینه برتر خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *