مجله سماسازان

راهنمای خرید هیتر تابشی

راهنمای خرید هیتر تابشی

استفاده از هیترهای تابشی با توجه به نیاز کسب و کارها و صنایع به این دستگاه هر روز روند رو به رشدی نشان می دهد. خصوصا اگر دقت به این نکته کنیم که معمولا در این دستگاه ها، گرمایش از سقف انجام می شود و میزان حجم اشغال شده توسط این سیستم در فضای محیط تقریبا به صفر رسیده است، بیشتر پی به اهمیت آنها برای کارفرمایان و صاحبان صنایع می رسیم. اما بحث کلیدی در این باره مربوط به انتخاب بهترین هیتر تابشی است. در واقع هر گزینه ای در بازار نسبتا آشفته این دستگاه ها در کشور، به عنوان یک خرید بالقوه نخواهد بود بلکه باید عوامل متعددی را مدنظر داشت. برندهای بسیاری اقدام به تولید این سیستم های گرمایشی کرده اند و واقعا نیاز به یک راهنمای خرید هیتر تابشی به شدت احساس می شود. راهنمای مورد نظر می تواند اغلب نیازهای مشتری در مورد اطلاعات لازم برای خرید را تامین کند و او را به سمت یک خرید هوشمندانه و به صرفه سوق دهد. بنابراین اولویت اول را به شناخت خواسته های کاربران و سپس آگاهی از ویژگی های دستگاه ها قرار می دهیم و راهنمای زیر را به توصیه شرکت سماسازان در اختیار شما قرار می دهیم.

اطلاعات بیشتر در خصوص: قیمت هیتر

هیتر تابشی گرمایش یکنواخت و مطلوبی ایجاد می‌کند. چون سیستم گرمایش تابشی گرما را به‌صورت امواج مادون‌قرمز انتشار می‌دهد. این نوع هیتر، به خاطر گرمایش تابشی از سقف، فضای مفیدی را اشغال نمی‌کند.

راهنمای خرید هیتر تابشی

اطلاعات بیشتر در خصوص: قیمت هیتر تابشی

هیتر تابشی چیست؟

سیستم گرمایش تابشی به‌نوعی شبیه‌سازی گرمایش تابشی خورشید است. در سیستم گرمایشی تابشی، انرژی برق یا گاز توسط المنت یا محفظه احتراق به گرما تبدیل می‌شود. و به محیط موردنظر تابانیده می‌شود. چون معمولاً هیترهای تابشی در سقف ساختمان نصب می‌شوند. به گرمایش تابشی از سقف نیز معروف هستند. انواع هيتر تابشي شامل دو نوع است. هیتر تابشی گازی و هیتر تابشی برقی که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

هیتر تابشی الکتریکی

هيتر تابشي برقي با استفاده از یک المنت، نیروی برق را به گرما تبدیل می‌کند. و پنلهای تابنده پشت المنت، گرمای تولیدشده را به داخل فضای موردنظر هدایت می‌کنند. هیتر تابشی برقی کاربردهای متعددی دارد. و برای فضاهای مختلفی مناسب است. ازجمله:

  • هیتر تابشی برقی صنعتی ؛ که برای محیط‌های صنعتی، کارگاهی، تجاری و… مناسب است. مانند کارخانه‌ها، رستوران‌ها، گلخانه‌ها، باغ‌ها و…
  • هیتر تابشی برقی خانگی ؛ جهت گرمایش خانگی و محیط‌های اداری مناسب است.

اطلاعات بیشتر در خصوص: قیمت هیتر برقی

‎هیتر تابشی با سوخت گاز

در هيتر تابشي گازي سوختن گاز (گاز شهری و یا گاز مایع) داخل لوله آتشخوار، گرما تولید می‌کند. که پنلهای انعکاسی بازتابنده در پشت و کنار لوله آتشخوار، گرما را به سمت پایین منعکس می‌نماید. چون بازتاب گرما به شکل امواج مادون‌قرمز است، به‌راحتی به محیط اطراف ساطع‌شده و آن را گرم می‌کند.

هیتر تابشی چتری

هیتر تابشی چتری برای محیط‌های باز مناسب است. البته در فضاهای بسته نیز می‌توان از آن استفاده کرد. ازجمله: باغ رستوران‌ها، آلاچیق‌ها، نمایشگاه‌ها و… از مشخصه‌های بارز این نوع هیتر ، هدایت گرما به سطوح موردنظر است. همچنین فضای کمتری اشغال می‌کند.

راهنمای خرید هیتر تابشی

بهترین هیتر تابشی را چگونه انتخاب کنیم

انتخاب دستگاه هیتر تابشی بر مبنای دقت در ویژگی های متعددی از این دستگاه انجام می شود. آگاهی از این آیتم ها می تواند به هنگام خریداری چنین سیستمی بهترین گزینه ممکن را در اختیار مشتری قرار دهد و او را در مسیر یک خرید بهینه قرار دهد. خرید یک دستگاه گرمایشی با مشخصات هیتر تابشی، نیازمند رعایت برخی از قواعد است که در زیر به آنها اشاره خواهد شد :

 • راندمان بالای گرمایشی : مراجعه به بازار و مشاهده انواع هیترهای تابشی، ممکن است موجب سردرگمی و تردید در مورد خرید هر یک از آنها شود. اما یک راه حل ساده و قابل دسترس در اختیار مشتری قرار دارد و آن عبارت است از دقت در راندمان و بازدهی دستگاه مورد نظر. به عبارت بهتر، هیتر تابشی زمانی یک گزینه بهتر نسبت به سایر لوازم گرمایشی است که در مورد راندمان قابلیت های بسیار بالاتری داشته باشند. برخی از این دستگاه ها توانسته اند با بهبود شرایط احتراق و همچنین حذف برخی از بخش ها مانند دودکش، به مقداری بیش از 95 درصد در این زمینه برسند. در هنگام خرید باید مقدار بازدهی را از طریق مشاهده اطلاعات موجود در دفترچه راهنما و یا سوال از فروشندگان مطلع شد و حتما نسبت به آن حساسیت های لازم را داشت. بهترین هیتر تابشي، دستگاهی است که در مورد این آیتم بالاترین مقدار را داشته باشد.
 • مصرف بهینه : یکی از مهمترین فاکتورهای مطرح خصوصا برای مشتریان و صاحبان صنایع، میزان مصرف انرژی در دستگاه هیتر است. هر چه این میزان در برابر تولید گرمایی مشخص کمتر باشد، میزان تمایل به خرید نیز به صورت بدیهی بیشتر خواهد بود. با توجه به اینکه در سال های اخیر، زندگی بشر با بحران های متعددی از قبیل کمبود و گرانی سوخت روبرو بوده است، بنابراین می توان به اهمیت کاهش مصرف سوخت پی برد. سازندگان و برندهای تولیدکننده دستگاه های هیتر تابشی نیز با آگاهی نسبت به این موضوع، تمام تلاش خود را در زمینه بهبود و ارتقای این ویژگی به کار گرفته اند.
 • اتلاف کمتر انرژی : به کارگیری بخش های مختلفی در سازوکار تولید و انتقال گرمای هیترها سبب شده است به نسبت کارایی آنها، اتلاف گرما نیز مقادیر متفاوتی داشته باشد. به طور مثال اگر دودکش در مسیر خروج گازهای سمی تولید شده در یک وسیله گرمایشی وجود داشته باشد، میزان زیادی از گرما از این طریق تلف خواهد شد. اما در هیترهای تابشی دقیقا از این موضوع برای بهبود راندمان بهره گرفته شده است. این دستگاه با استفاده از حرارت گازهای تولید شده حاصل از احتراق، آن را با واسطه ای به هوای اطراف پرتاب می کند. بدین ترتیب اتلاف انرژی از طریق دودکش رخ نداده و روند انتقال گرما به شدت بهبود خواهد یافت. در دیگر بخش های سخت افزاری و حتی بدنه دستگاه نیز می تواند چنین موضوعی رخ دهد که با انتخاب آلیاژهای خاص و همچنین عایق بندی آنها، مراقبت بیشتری از موضوع اتلاف گرما انجام می شود.
 • سرعت انتقال گرما : باز هم آیتمی مربوط به راندمان که سبب می شود مدت زمان بسیار کمتری برای گرم کردن یک فضای مشخص صرف شود. انتقال گرما در هیترهای تابشی سرعت بسیار بالاتری نسبت به سایر لوازم گرمایشی دارد و به همین جهت نیز از آنها به عنوان گرماتاب در فضاهای باز و آزاد نیز استفاده می شود. بهترین هیتر تابشی، نوعی است که در آن سرعت مورد نظر بیشترین مقدار ممکن باشد.
 • تناسب با محیط : انتخاب یک گزینه با مشخصات فنی سطح بالا، تنها زمانی می تواند به عنوان بهترین هیتر تابشی برای یک خریدار محسوب شود که تناسب با فضای محل نصب و راه اندازی آن داشته باشد. حتما باید این دستگاه دارای توان حرارتی لازم برای تامین گرمای آنجا را داشته و بتواند بدون اشغال فضای زیاد، پاسخگوی نیازهای کاربر باشد. همچنین با توجه به نوع عملکرد آنها، وجود یا عدم وجود تهویه در محیط و حتی بر روی سیستم، از جمله مواردی است که باید در هنگام خرید به آنها توجه شود. همان طور که اشاره شد، لزوما گرانترین و یا سطح بالاترین دستگاه، برای کاربر مفید نخواهد بود.
 • برند : نام ها همیشه نقش پر رنگی در خرید لوازم مختلف داشته اند. شنیدن یک نام آشنا و با بازخورد مثبت، همواره خریدار را ترغیب به استفاده از آن می کند. بنابراین بهتر است در هنگام انتخاب گزینه ای از میان خیل گسترده هیترهای تابشی بازار، نیم نگاهی به نظرات کاربران قبلی و رضایت آنها از برند موردنظر داشته باشیم. برندهای قدیمی تر که مدت زمان بیشتری را در بازار فعالیت کرده و با مشتریان در ارتباط بوده اند، نیازهای این قشر را بهتر می شناسند و معمولا دستگاه های بهینه تری را وارد بازار می کنند.
 • نوع هیتر تابشی : این دستگاه ها انواع مختلفی دارند که هر یک در قالب دسته بندی مشخصی می گنجند. یکی از رایج ترین تقسیم بندی های صورت گرفته برای هیترهای تابشی، مبنی بر نوع سوخت مصرفی آنها است. در واقع مشتری باید با توجه به ترجیح خود در مورد تامین سوخت و همچنین ملاحظات دیگر مانند هزینه و قیمت، دست به انتخاب از میان آنها بزند. ترجیح دستگاه های هیتر برقی به انواع گازی می تواند دلیلی مانند عدم دسترسی به گاز و یا عدم وجود تهویه مناسب در فضای نصب باشد.
 • ایمنی استفاده از هیتر تابشی : امنیت استفاده از یک دستگاه گرمایشی، اصل اول در یک کاربری استاندارد و پربازده است. توان بالای دستگاه  زمانی می تواند برای کاربر دلنشین و قابل قبول باشد که به همان اندازه بتواند از بروز مشکلات و تهدیدات احتمالی جلوگیری کند. بدون شک می توان گفت که یکی از امن ترین حالت های تامین گرما برای محیط، استفاده از هیترهای تابشی است. در صورتی که سوخت فسیلی از ساختار آن حذف شده و از برق برای چنین دستگاهی استفاده شود، به بالاترین سطح استاندارد در زمینه ایمنی می رسد. نصب صحیح این دستگاه و رعایت استاندارد در زمینه حفظ فاصله ها و به کارگیری ترموستات حرارتی و دمایی برای این دستگاه می تواند به شدت مفید باشد. بهترین هیتر تابشی، دستگاهی است که تحت استانداردهای لازم برای ساخت چنین سیستم هایی باشد و کاربر در هنگام خرید بتواند از وجود استاندارد برای این دستگاه اطمینان لازم را حاصل کند.
 • هزینه های خرید : ارزان خریدن و یا گران خریدن را نباید به عنوان مبنای یک خرید خوب و ایده آل توصیف کرد. بلکه راه حل اصلی این است که هزینه خرید این نوع هیتر زمانی می تواند برای مشتری به صرفه تلقی شود که همراه با تامین نیازهای اصلی و اساسی او باشد و همچنین هزینه های سربار بعدی مانند مصرف سوخت بالا و یا فرآیند نگهداری دشواری نداشته باشد.
 • گارانتی و ضمانت : لوازم گرمایشی همواره به عنوان ابزاری که به صورت مداوم در حال استفاده هستند؛ در معرض خرابی ها و بروز چالش های متعدد می باشند. از مهمترین ایده ها برای اطمینان از سرویس مداوم و بدون مشکل این سیستم ها، خریداری هیتر تابشی قدرتمندی است که علاوه بر توان لازم، دارای گارانتی ها و خدمات پس از فروش مناسبی نیز باشند.

بهترین هیتر تابشیقیمت گرمایش از سقف با استفاده از هیتر تابشی

نصب و راه اندازی هیترهای تابشی در فضاهای صنعتی و کارگاهی به صورتی است که معمولا نیاز به قرارگیری در محلی است که فضای کمتری اشغال کند و بتواند در تابش گرما، مقدار محیط بیشتری را پوشش دهد. یکی از بهترین موقعیت های اشاره شده مربوط به بخش سقف است و با نصب در چنین حالتی، می توان علاوه بر حذف فضای اشغال شده، راندمان انتقال گرما را نیز به بالاترین حد ممکن رساند.

قیمت هیترهای تابشی سقفی در مقایسه با نمونه های دیگر تفاوت آنچنانی ندارد و تنها موضوع مطرح شده این است که باید امکان نصب به سقف توسط کاربر برای این دستگاه پیش بینی شود و تجهیزات و امکانات لازم برای این منظور تدارک دیده شود. اغلب فاکتورهای موثر بر مفهوم قیمت در این دستگاه ها، متمرکز بر روی توان و بازدهی سیستم است که توسط کاربر و نیازهای او انتخاب می شود.

آیا با استفاده از هیتر تابشی فضای باز را میتوان گرم نمود؟

یکی از بهترین و خاص ترین کاربردهای هیتر تابشی، امکان استفاده از آن در فضاهای آزاد و باز است. یک قابلیت کم نظیر که از قبل از این دستگاه ها، به هیچ عنوان حالت سیستماتیک و منسجم نداشت. بخش های مختلفی از فضاهای باز خصوصا در کافه ها و رستوران ها، آلاچیق های اتراق و موارد مشابه، با بهره گیری از قابلیت های این هیترها به خوبی گرم شده و در فصول سرد سال نیز امکان لذت بردن از چنین فضاهایی وجود خواهد داشت. این موضوع خصوصا در سال های اخیر محبوبیت بسیار زیادی در بین رستوران داران و صاحبان کسب و کار داشته است و می توان از آن به عنوان یک تغییر یا توسعه کاربری برای هیترهای تابشی نام برد. دستگاه هایی که قبل از این تنها در محیط های صنعتی کاربرد داشتند و اکنون راه برای استفاده از آنها در فضاهای عمومی و تفرجگاه ها نیز فراهم شده است. از سوی دیگر ویژگی منحصربفرد هیترهای تابشی برای تاباندن گرما در یک زاویه مشخص برای گرم کردن بخش خاصی از فضا، دیگر قابلیتی است که به هیچ عنوان در سایر لوازم گرمایشی وجود ندارد. بنابراین امروزه عمده ترین مشتریان و علاقه مندان به این سیستم ها را کسب و کارهایی مرتبط با عموم مردم و فضاهای آزاد تشکیل می دهد.

هیتر تابشی ارزان از میان برندهای موجود

خرید ارزان را نباید به عنوان یک خرید بی کیفیت تلقی کرد. همواره خرید یک دستگاه خصوصا از نوع گرمایشی، در صورتی که بتواند پاسخگوی نیازهای کاربر بوده و هزینه های او را کاهش دهد، به عنوان خریدی به صرفه و ارزان خواهد بود. ارزان بودن به معنای هزینه های کمتر برای خرید، به کارگیری و نگهداری هیتر تابشی خواهد بود. بهترین هیتر تابشی از این لحاظ را می توان نمونه هایی دانست که در وهله اول راندمان بالا داشته باشند و بیشترین گرما را برای محیط شما به همراه داشته باشند. این در حالی است که علاوه بر تامین گرما در این سطح، انرژی به صرفه و به میزان مناسب را مصرف کنند. از سوی دیگر با داشتن امکانات مربوط به خدمات پس از فروش، هزینه های نگهداری آن در طول مدت زمان کاربری (که ممکن است بسیار طولانی باشد) حذف شده و یا بسیار پایین تر آید.

برندهای مختلف موجود در بازار بر روی این سه آیتم تاکید بسیاری داشته اند اما برخی به دلیل اعتبار نام و همچنین کیفیت مواد خام تشکیل دهنده و قطعات با کیفیت، قیمت های بالاتری را به خود اختصاص داده اند. انتخاب از میان این تنوع بالا، تنها به بسته به خواسته ای دارد که باید از کاربر رفع شود. در واقع این نوع هیتر چه با قیمت پایین و ارزان و چه با قیمت بالا و گران، باید در این راستا خریداری شود و ترجیحات بعدی به عنوان گزینه هایی است که خریدار می تواند در مورد آنها تصمیم گیری کند. به طور مثال در مورد داشتن سیستم تهویه بر روی هیتر و سایر موارد این چنین، باید به اولویت های مشتری رجوع کرد.

راهنمای خرید هیتر تابشی رستوران

رستوران ها را باید به عنوان جدیدترین مشتریان هیترهای تابشی نامید. صنف پرطرفدار و خوشمزه ای که تلاش اصلی آنها برای رضایت مشتری از غذا و محیط خواهد بود. در مورد بهینه بود شرایط محیطی خصوصا در فصول سرد سال، زمانی که مشتری فضای بیرون را ترجیح داده باشد، باید وسیله گرمایشی مانند هیترهای تابشی برای چنین ایده ای فراهم شود.

محل قرارگیری و نصب این دستگاه در بخش های باز از رستوران ها و کافه ها، می تواند به تناسب ویژگی هایی از محیط متفاوت باشد. وجود تهویه لازم به همراه مسقف بودن یا نبودن محل از جمله آیتم هایی است که بسیار تاثیرگذار می باشند.

هیترهای متنوعی مانند انواع سرامیکی، لوله ای، چتری از جمله مدل های مختلفی هستند که امروزه توسط سازندگان به بازار ارائه شده است و صاحبان رستوران و کافه ها می توانند متناسب با شرایط محیطی خود، دست به انتخاب از این میان بزنند. هیترهای تابشی سرامیکی معمولا در بخش سقف و ارتفاع بالا نصب می شوند. هیترهای لوله ای را همراه با فن برای پرتاب گرما استفاده می کنند و در نمونه های چتری که یکی از بهترین ایده های اجرا شده در این زمینه است، معمولا بالای هر میز و به صورت اختصاصی برای هر یک جداگانه نصب شده و کاملا فضای آن میز را گرم می کند.

راهنمای خرید هیتر تابشی

نتیجه‌گیری

هيتر تابشي یک سیستم گرمایشی مناسب برای فضاهای باز است. که سیستم گرمایش تابشی در فضاهای باز و محیط‌های بزرگ، بیشترین بازدهی گرمایشی را دارد. استفاده از نوع گازی و یا نوع برقی صنعتی این هیتر هیچ فضای مفیدی را اشغال نمی‌کند. بازدهی گرمایشی بالا و عدم اشغال فضا، این هیتر را به سیستم گرمایشی مناسبی تبدیل کرده است.

گرمایش از سقف برای هر کسب و کاری یک مزیت بزرگ محسوب می شود. خصوصا اگر این کار مربوط به مواردی مانند مشاغل فعال در فضای باز مانند کافه ها و رستوران ها و حتی روف گاردن ها باشد. بهترین هیتر تابشی قابل انتخاب برای این فضاها که امروزه علاوه بر صنایع، مشتریان اصلی ما هستند، مربوط به برندهایی است که ایده های جذابی را برای راه اندازی و ساخت آنها به کار گرفته اند. برندهایی که توان حرارتی را با به کارگیری بهترین قطعات و مواد اولیه به شدت بالا برده اند و طراحی درستی در زمینه انتقال گرما داشته اند. در این بخش راهنمای خرید هیتر تابشی برای تمامی مشاغل استفاده کننده از این محصولات ارائه شد و سماسازان با توجه به اعتبار خود در فروش چنین سیستم های خاص گرمایشی، توصیه هایی جذاب برای علاقه مندان خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *