مجله سماسازان

نگهداری از کولر گازی

نگهداری از کولر آبی

در این مقاله سعی کردیم تا حد ممکن نحوه نگهداری از کولر گازی را بیان کنیم

تمیز نگه داشتن محیط بیرونی کولر گازی

یکی از آسان ترین کارهایی که شما می توانید برای نگهداری سیستم در بهترین شکل از آن مطمئن باشید این است که عاری از گرد و خاک و اجرام ریز و درشت باشد.اگر به گرد و خاک و دوده و ذرات دیگر اجازه دهید که در دستگاه جمع شوند، آنها می توانند به آسانی راهی برای ورود به قطعات اساسی دستگاه پیدا کرده و در نهایت باعث مشکلات زیادی شوند.

به سادگی بخش بیرونی را با یک پارچه مرطوب یا یک تمیز کننده شیمیایی ایمن و لطیف  پاک کنید . علاوه بر این ، مطمئن شوید که منفذهای یونیت خارجی و یونیت داخلی عاری از هرگونه گرد و خاک و آلودگی و هر چیز دیگری که می تواند دستگاه را ببندد تا باعث اشکال در عملکرد آن شود.

تمیز کردن کولر گازی

قطع کردن برق دستگاه

به طور طبیعی علاوه بر تمیز کردن بخش بیرونی دستگاه برای اطمینان از عملکرد بهینه آن نیاز به پاکسازی همه قطعات آن می باشد.قبل از تکمیل تمیز کاری اجزای داخلی دستگاه ،شما باید اطمینان حاصل کنید که تمام اجزای ان خاموش هستند.اگر این کار را انجام ندهید، به احتمال بسیار زیاد باعث آسیب زدن به دستگاه می شوید یا بدتر از آن ممکن است خودتان را برق بگیرد، در نتیجه با توجه به این موارد شما باید اطمینان حاصل کنید که برق یونیت داخلی و یونیت خارجی کاملا قطع بود و هیچ برقی در مدار وجود ندارد و بعد از خاموش شدن دستگاه این اجازه را به دستگاه بدهید تا زمانی که خنک شود (کار کردن با قطعات داخلی دستگاه درلحظه بعد از قطع شدن برق دستگاه می تواند دستگاه را در معرض آسیب پذیری قرار دهد).

فیلترهای کولر گازی، کویل ها و فن ها برای عمکرد موثر و کار آمد نیازمند نگهداری مرتب در تمام سال کاری خود دارد که نادیده گرفتن توصیه های نگهداری باعث  تنزل در بهره وری کولر گازی خواهد شد علاوه بر ان افزایش مصرف انرژی را نیز به همراه خواهد داشت.

فیلترهای کولر گازی

فیلترها نخستین خط دفاعی کولر گازی در برابر اجرامی نظیر گرد و خاک و باکتری ها که از هوا منتقل می شوند می باشند.این بدان معنی است که انها میل به جذب کثیفی دارند و به سرعت باورنکردنی مسدود می شوند.یکی از مهم ترین توصیه های نگهداری از کولر گازی که بهره وری آن را تضمین خواهد کرد تعویض یا تمیز کردن فیلترهای کولر گازی است . فیلترهای مسدود شده ، کثیف اثر بازدارندگی در گردش هوا دارد و به طور قابل ملاحظه ای بهره وری سیستم را کاهش می دهد. جریان هوا در حال عبور از فیلترها، اگر با فیلتر مسدود شده با گرد و غبار و خاک مواجه شود ، ممکن است گرد و غبار را به طور مستقیم به داخل کویل اواپراتور یونیت داخلی ببرند و ظرفیت جذب حرارتی کویل ها را کم کنند که در مواقع لزوم که حجم گرد و غبار به حدی زیاد است که با تمیز کردن فیلتر مشکل حل نمی شود  (اگر فیلترها قابل تمیز شدن نباشند و یا آسیب دیده باشند ،پارگی یا سوراخ در فیلتر،شما ممکن است نیاز به تعویض فیلترها داشته باشید ) فیلترهای مسدود شده با گرد و غبار باید تعویض گردند که این امر می تواند مصرف برق را بین 5 تا 15 درصد کاهش دهد.

شما می توانید دفترچه راهنمای کولر گازی را برای اطلاعات درباره اینکه چگونه باید فیلترها را از کولر گازی خارج کنید بررسی کنید(با توجه به مدل کولر گازی  و برند آن ممکن است متفاوت باشد)

فیلتر کولر گازی

تمیز کردن کویل و کندانسور کولر گازی

شما همچنین باید از اجزای یونیت بیرونی کولر گازی نگهداری کنید، زیرا این اجزا برای ادامه عملکرد سیستم حیاتی هستند،گردو غبار بیرونی به سرعت روی اجزای دستگاه شما جمع خواهد شد، و مانع کارکرد دستگاه می شود.اگر از اجزای یونیت خارجی نگهداری نشود می تواند از کارکرد کل سیستم جلوگیری کرده و باعث یک خسارت سنگین شود.

مطابق بخش درونی ، برای تمیز کردن بخش بیرونی مطمئن شوید که همه اجزا خاموش هستند . اطمینان حاصل کنید که فین ها خم نشده باشند اگر خم شد با شانه تنظیم به شکل اصلی و اولیه آن را برگردانید. فین ها را تمیز کرده و اجرام لابلای آن با دست بزدایید .

فضای کارکرد مطلوب کولر گازی

برای روان کار کردن دستگاه نیاز به فضای کافی دارد ،اطمینان حاصل کنید که هیچ اثاثیه بزرگ یا تابلویی اطراف کولر گازی نیست ،چون این وسایل اگر خیلی نزدیک به یونیت داخلی باشند باعث ازدیاد تجمع گرد وخاک در داخل دستگاه می شوند و مانع بهره وری سیستم خواهد شد. مطمئن شوید که حداقل تقریباٌ 120 سانتی متر(4 فوت) فضای اطراف را در هر جهت علاوه بر دیوارهای خودشان در نظر بگیرید.از قرار دادن قفسه کتاب یا عکس روی دیوار نزدیک یونیت داخلی کولر گازی خودداری کنید.پاکسازی فضا از مشکلات بعدی پیشگیری می کند و کارکرد درست دستگاه را تضمین می کند.

فضای کارکرد مطلوب کولر گازی

حفظ دمای مناسب

در یک روز گرم تابستانی مثلا 33 درجه سانتی گراد شما ممکن است وسوسه شوید دمای ترموستات کولر گازی را در20درجه تنظیم کنید تا خنک شدن اتاق بطور کامل انجام بگیرد،اما اگر دما را در 25 درجه سانتی گراد تنظیم کنید،نه تنها از فرسایش و استهلاک موتور جلوگیری می کنید ، در مصرف انرژی هم صرفه جویی کرده اید.هر درجه خنک تر یا گرمتر در زمستان می تواند در حدود 10% هزینه های جاری را اضافه کند.

همین قاعده کلی در فصل زمستان هم کاربرد دارد،اگر دمای بیرون 10 درجه سانتی گراد است و سعی کنید که دمای داخلی را بجای 25 درجه در 18 درجه تنظیم کنیدبهینه تر کار می کند و از فشار زیاد بر کمپرسور پیشگیری می کند.

بهترین دمای کارکرد کولر گازی

این نیز به دمای خارجی بستگی دارد. معمولا شما بهترین عملکرد و تاثیر را بوسیله حداکثر تفاضل دمای 8 درجه سانتی گراد بدست می آورید. بنابراین در یک روز با دمای 35 درجه سانتی گراد دمای ترموستات داخلی را در 27 درجه تنظیم کنید. اکثر افراد می خواهند دمای اتاق را از این خنک تر کنند اما سعی نکنید که فراتر از 8 درجه اختلاف بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *