مجله سماسازان

روشن کردن پکیج به چه صورتی انجام می شود

روشن کردن پکیج

راه اندازی و نصب پکیج همراه با دستورالعمل ها و استاندارد هایی است که باید توسط کاربر رعایت شود تا هیچ چالشی را در دفعات بعدی آن متوجه استفاده کنندگان نکند. روشن کردن پکیج را می توان اولین مرحله این اصول شناخته شده برای کاربری از دستگاه مورد نظر دانست. این موضوع علی رغم شکل ساده آن، نیاز به رعایت جوانب مختلفی دارد که حتی در فصول مختلف سال نیز  باید کاملاً منطبق بر قوانین  درج شده در دفترچه باشد. شایان ذکر است که هر یک از برندهای تولید کننده دستگاه های پکیج، شیوه های مختلف و متفاوتی را برای این منظور در نظر گرفته اند. شرکت های بوتان و ایران رادیاتور به عنوان اصلی ترین تولیدکنندگان محصولات گرمایشی در کشور نیز همین روند را برای خریداران خود تعریف کرده اند، که در ادامه به آن ها به صورت تفصیلی خواهیم پرداخت.

مورد دیگر اشاره به بروز مشکلاتی در این زمینه برای کاربران می باشد. راه اندازی پکیج با فرایند روشن کردن آن آغاز شده و احتمالاً در ادامه با برخی از چالش های رایج روبرو شود که البته تحت عنوان خطاهای تعریف شده توسط کاربران و تعمیرکاران قابل رفع خواهد بود. برای سهولت از بین بردن این چالش ها بهتر است که نسبت به تنظیمات مختلف موجود در بخش های کنترلی پکیج، آگاهی های لازم را به دست آوریم. طریقه روشن کردن پکیج دیواری تنها بخشی از یک پروسه نسبتاً پیچیده برای استفاده صحیح از این دستگاه کارآمد است.

برای این منظور بهتر است با برخی از نکات مهم در این مورد آشنا شوید :

 • بهتر قبل از آغاز روند روشن کردن شوفاژ پکیج، حتماً نسبت به کنترل سخت افزاری این دستگاه اقدام کنید و هرگونه آسیب های ظاهری و فنی را با متخصصین آن در جریان بگذارید. این متخصصین توسط خود برندهای تولید کننده به محل اعزام شده و مشکلات موجود را به صورت کاملا علمی و دقیق مورد ارزیابی قرار خواهند داد. عدم استفاده از این افراد کاربلد سبب خواهد شد که چالش های موجود به صورت ریشه ای حل نشده و و آسیب های دیگری را برای بخشهای مجاور به همراه داشته باشد. قطعاً هزینه های بعدی این موضوع نیز بسیار بیشتر از امروز خواهد بود.
 • کنترل بخشی به نام شیر پر کننده منبع که معمولاً در بخش زیرین دستگاه قرار می گیرد، از مهم ترین نکات راه اندازی و روشن کردن یک پکیج است. این بخش ممکن است باز بوده باشد و سبب سرریز منبع شود و یا اینکه حتی به دلیل استفاده های مکرر نیازمند تعویض و تعمیر باشد.
 • بخش بعدی مربوط به درجه فشار آب در مخزن مربوطه می باشد. پایین بودن فشار سبب خواهد شد که  دستگاه امکان روشن شدن نداشته باشد و خطای تعریف شده خاصی را به کاربر نشان می دهد.
 • امکان دیگری بر روی دستگاه های پکیج به کار برده شده است که راه اندازی پکیج شوفاژ در صورت بروز هرگونه مشکل از این طریق امکان مجدد خواهد یافت. دکمه ای تحت عنوان ریست یا بازیابی تنظیمات کارخانه این این قابلیت را به کاربر می دهد که در صورت نیاز می تواند از آن استفاده کند.
 • مدت زمان روشن و خاموش شدن پکیج، موضوعی است که معمولاً از طریق تنظیم دما با پیچ های مربوط به آن انجام میشود. در واقع پکیج با استفاده از قطعه ای به نام ترموستات، قدرت کنترل دما را داشته و در صورت افزایش یا کاهش از یک محدوده تعیین شده، اقدام به روشن یا خاموش کردن آن خواهد کرد.
 • طریقه راه اندازی پکیج از طریق متخصصین آن، عنوان بهترین و استاندارد ترین شیوه شناخته شده است و بهتر است حتماً از نصابان مجاز آن بهره ببرید.

نحوه روشن کردن شمعک پکیج

در صورتی که به دنبال روشن کردن دستگاه پکیج از طریق بخش شمعک تعبیه شده بر روی آن هستیم، باید برخی از  دستورالعمل های ساده اما مهم را رعایت کنیم.  معمولا دستگاه هایی که از این بخش به صورت مجزا بهره می برند و نیاز به روشن کردن آن در حالت مستقل وجود داشته باشد، بخشی به نام شستی بر روی آن قرار گرفته است که شکل استوانه ای دارد و همچنین امکان فشردن آن برای آزادسازی وجود گاز  یا هر نوع سوخت دیگر به دستگاه وجود خواهد داشت. این شستی دقیقا مانند اهرم قرار گرفته بر روی فندک های معمولی می باشد. در واقع این بخش از دستگاه علاوه بر ایجاد جرقه لازم برای اشتعال، امکان ورود سوخت به این بخش را نیز فراهم می کند تا نهایتاً احتراق لازم برای این منظور صورت گیرد.  با فشار دادن شستی و قرار گرفتن جرقه دقیقا در نقطه مقابل شیر ورود سوخت، امکان شعله ور شدن آن به وجود خواهد آمد.

مشعل پکیج را چگونه روشن کنیم

روشن کردن مشعل پکیج مرحله بعد از اشتعال در بخش شمعک است. در واقع همان شستی اشاره شده در زمان روشن کردن شمعک، پس از آغاز شعله ور شدن، باید در جهت خلاف عقربه های ساعت حرکت داده شود تا علامت شعله بر روی آن دقیقا در نقطه مقابل محل نمایش قرار گیرد، سپس با رها کردن شاسی، شعله مورد نظر بدون مشکل روشن خواهد ماند.

روشن كردن پكيج ايران رادياتور چگونه انجام میشود

برند ایران رادیاتور یکی از مشهورترین و به نام ترین تولید کنندگان دستگاههای گرمایشی و خصوصاً پکیج ها در کشور است. این برند کاملاً اعتماد مشتریان را در طول سال ها فعالیت خود در بازارهای کشور و مراکز فروش آن به دست آورده است. این اعتماد و اطمینان به قدری عمیق و قابل تقدیر بوده است که می توان ایران رادیاتور را به عنوان یکی از سه تولید کننده برتر در لیست اولویت بندی مشتریان معرفی کرد.

روشن کردن پکیج ایران رادیاتور

اطلاعات بیشتر: قیمت پکیج ایران رادیاتور

 

نحوه روشن کردن پکیج ایران رادیاتور تفاوت چندانی با نمونه مدل های دیگر از برند های مختلف نیز ندارد. در واقع می توان گفت که شکل استفاده و روشن کردن پکیج این برند، نیازمند طی برخی از مراحل ساده مطابق پروسه زیر است :

 • ابتدا با استفاده از یک نوسان گیر برق، دوشاخه دستگاه را به پریز تعبیه شده در محل متصل کنید. استفاده از نوسان گیر سبب خواهد شد که هرگونه تهدید به دلیل بالا یا پایین بودن ولتاژ، منجر به خرابی کل سیستم گرمایشی نشود.
 • تمامی پکیج های ایران رادیاتور، دکمه ای را تحت عنوان پاور یا روشن کردن در اختیار کاربر قرار داده‌اند که پس از اتصال دو شاخه باید از این بخش اقدام به انتقال نیروی برق به درون ساختار پکیج کرد.
 • اکنون زمان آن است که با استفاده از شیرهای ورودی آب، نسبت به انتقال آن به درون دستگاه اقدام کنیم. در این بخش باید هم شیر آب سرد و هم شیر آب گرم را به صورت کامل باز نماییم.
 • با آغاز به کار پکیج، دمای آب از طریق نمایشگر ارائه شده کاربر، بالاتر می رود و در محدوده تعیین شده و پس از رسیدن به دمای مورد نظر متوقف خواهد شد. مشاهده این روند نشان می دهد که پتانسیومتر پکیج و حسگرهای دمایی آن به خوبی عمل کرده  و  سالم هستند.
 • طبق یک استاندارد تعریف شده برای متخصصین راه اندازی پکیج های ایران رادیاتور، سه مرتبه نسبت به روشن و خاموش کردن مشعل درون آن اقدام می شود تا به صورت کامل از صحت عملکرد آن اطمینان پیدا کنند.
 • مخزن آب دستگاه پکیج ایران رادیاتور، باید از طریق شیر پرکن تعبیه شده در بخش زیرین آن پر شود و متناسب با این موضوع درجه فشار آب قرار داده شده بر روی پکیج نیز بالاتر خواهد رفت. بهتر است از فشار آب یک و نیم برای این منظور استفاده شود.
 • در صورتی که راه اندازی پکیج در فصل سرد سال بوده باشد، باید گزینه گرمایش زمستانی که با علامت دانه برف مشخص شده است، انتخاب شود. در غیر این صورت کارکرد پکیج تنها برای تامین آب مصرفی بوده و باید در حالت تابستانی که با علامت خورشید نمایش داده شده است، قرار گیرد. همچنین با توجه به روشن کردن پکیج ایران رادیاتور در زمستان و تامین آبگرم مصرفی و رادیاتورها، بهتر است از دمای اولیه ۵۰ درجه برای این منظور استفاده شود.

 

نحوه روشن کردن پکیج بوتان

شرکت بوتان را می توان به عنوان یکی از بهترین و با کیفیت ترین تولیدکنندگان دستگاه‌های پکیج در کشور نامید. این شرکت با تامین دستگاه های پربازده و با راندمان بالا، نظر بسیاری از مخاطبان و علاقمندان به خرید آنها را جذب کرده است. نحوه روشن کردن پکیج بوتان طبق یک روند ساده و اما مهم به صورت زیر قابل شرح است:

 • قبل از هر چیز در فرایند روشن کردن دستگاه های پکیج بوتان، باید به نمایشگر فشار آب دقت کنیم و آن را بر روی درجه یک و نیم تنظیم کنیم. این موضوع را میتوانیم از طریق شیر پرکن قرار داده شده بر روی دستگاه انجام داده و میزان آب موجود در مخزن را افزایش و کاهش دهیم.
 • حتماً نیم نگاهی به چراغ های هشدار قرار داده شده بر روی پکیج نیز داشته باشید. چراغ سبز به معنای روشن شدن کامل پکیج بوتان  و عملکرد صحیح آن است. چراغ سبز چشمک زن نشان دهنده نیاز به عملکرد صحیح مشعل دارد که باید توسط اپراتور کنترل شود. در نهایت چراغ زرد به معنای بروز خطا در عملکرد دستگاه پکیج محسوب می شود.
 • دمای آب مصرفی دستگاه پکیج بوتان را خصوصاً در فصول گرم سال باید با دقت بیشتری تنظیم کرد. این موضوع به این دلیل است که معمولاً دمای بالای آب مصرفی در فصول گرم و خصوصاً تابستان با افزایش بی رویه مصرف انرژی و سوخت همراه خواهد شد که هزینه های بسیاری را به مصرف کنندگان تحمیل خواهد کرد.
 • وضعیت زمستانی دستگاه را نیز با استفاده از تست دما و کنترل گرمایش رادیاتور ها میتوان بررسی کرد.
 • ارائه شرح کوتاهی از خطاهای رایج در در استفاده از پکیج، می تواند کاربران را در مقابله با بروز چالش ها کاملاً آماده کند.

روشن کردن پکیج بوتان

اطلاعات بیشتر: قیمت پکیج بوتان

علت خاموش شدن پکیج بوتان در حالت زمستانه

یکی از شایع ترین اختلالات به وجود آمده در عملکرد پکیج های بوتان و کلیه دستگاه های پکیج موجود در بازار، خاموش شدن ناگهانی این دستگاه و توقف عملکرد آن می باشد. می توان علل و عوامل بسیار زیادی را برای این زمینه مطرح کرد اما باید گفت که مهمترین عامل در بروز چنین خطایی، کاهش فشار آب و جایگزینی هوا به جای آن در سیستم گرمایش می باشد. در واقع دستگاه پکیج در تلاش برای تامین آب گرم برای سیستم گرمایشی، وجود هوا در این مسیر موفقیتی به دست نیاورده و ناچار به خاموشی مدار خود می شود. برای حل این موضوع باید با استفاده از مفهومی به نام هواگیری، آب موجود در مسیر لوله کشی را به صورت یکپارچه و بدون هوا تحویل سیستم پکیج کرد.

عوامل مهم دیگری مانند قطعی جریان گاز شهری، عدم تخلیه مناسب دود از مسیر دودکش تعبیه شده، خرابی ترموستات تعیین دما، کاهش فشار آب در مخزن آن، خرابی پمپ و بسیاری از موارد دیگر، از جمله عوامل تاثیرگذار در خاموشی دستگاه پکیج در فصل زمستان می باشد.

علت خاموش شدن پکیج بوتان در حالت تابستانه

در واقع نمی توان تفکیک کامل و مشخصی از عوامل خاموشی پکیج در فصول مختلف سال ارائه داد. اما در مورد شایع ترین و متداول ترین عوامل رخ داده در هر یک از این فصول میتوان به وضوح صحبت کرد. فصل تابستان با توجه به نوع مصرف و استفاده از دستگاه پکیج، شکل خاص و منحصر به فردی از این دستگاه را به کاربر نمایش میدهد. در واقع با توجه به اینکه در فصول گرم سال مانند تابستان، تنها استفاده از آب مصرفی به عنوان خروجی دستگاه پکیج شناخته می شود، بنابراین هرگونه خاموشی و بروز مشکل در عملکرد این دستگاه، مرتبط با این بخش از این قضیه خواهد بود. میتوان عوامل زیر را به عنوان شایع ترین دلایل بروز مشکل خاموشی در فصل تابستان ارائه کرد :

 • مهمترین دلیل را میتوان در پایین بودن فشار آب دستگاه دانست. حتماً نسبت به کنترل این بخش از پکیج خصوصاً در فصول گرم سال دقت بیشتری داشته باشید.
 • بخشی به نام فلوسوئیچ در دستگاه های پکیج وجود دارد که برای عملکرد دقیق آنها در فصول تابستان مورد استفاده قرار می گیرد. خرابی این بخش می‌تواند سبب خاموشی دستگاه پکیج شود.
 • بخش دیگری از این دستگاه پکیج به نام شیر موتور، امکان سوئیچ از حالت تابستان به زمستان و برعکس را برعهده دارد. خرابی این قطعه می تواند سبب شود که دستگاه به صورت پیش فرض بر روی حالت زمستان مانده باشد.
 • خرابی سنسور ها از جمله سنسور دما عامل دیگر مهم در خاموشی خواهد بود.
 • بخش پرشر سوئیچ هوا عامل مهمی در انتقال اکسیژن برای اشتعال می باشد که در صورت خرابی سبب خاموشی دستگاه خواهد شد.
 • پکیج های دو مبدله دارای بخشی به نام پمپ آب می باشد که خرابی آن عامل مهم در سرویس دهی دستگاه خواهد بود.
 • رسوب در مبدل ها نیز از جمله عوامل دیگر شناخته شده در خاموشی دستگاه پکیج است.
 • و نهایتا اختلال در مدارات و برد ها مشکل بسیار بزرگی در مسیر عمل کرده یک دستگاه پکیج است.

 

راه اندازی پکیج بیتا چگونه انجام می شود

پکیج بیتا یکی از چندین مدل ارائه شده توسط شرکت بوتان برای بازار این محصولات است.. در مورد راه اندازی پکیج بیتا باید به نکات مختلف و مهم اشاره کرد که رعایت هر یک از آنها می‌تواند سبب بهبود عملکرد و افزایش طول عمر دستگاه شود :

 • در مورد نصب و قرارگیری دستگاه نسبت به دیوار، حتما دقت کنید که وضعیت H را رعایت کرده و از خروجی های دودکش و عدم وجود مانع اطمینان حاصل کنید.
 • عایق بندی شیر های آب سرد و گرم خصوصاً برای فصول خاص سال، بهترین راه حل برای اطمینان از عدم بروز مشکل در ورودی دستگاه خواهد بود.
 • با توجه به اینکه امکان نصب پکیج بیتا برای فضاهای مسقف هم وجود دارد، حتما دقت کنید که هیچ عامل خارجی و بیرونی به عنوان تهدید کننده عملکرد آن وجود نداشته باشد.
 • مسیر انتقال گاز به دستگاه برای ایجاد اشتغال، باید بدون وجود ذرات و گرد و غبار ها و حتی موارد بسیار جزئی تر از آن نیز باشد. وجود هرگونه ناخالصی سبب خواهد شد که عملکرد دستگاه با چالشهای فراوانی روبرو شود.
 • ایمنی دستگاه را با اطمینان از خروج گازهای سمی و وجود تهویه مناسب در محل نصب فراهم کنید.

هزینه نصب و راه اندازی پکیج

همانطور که در متن بالا اشاره شد، استفاده از متخصصین و افراد کارآمد در نصب و راه اندازی پکیج ، قطعاً نتیجه بهتری را برای کاربران و خریداران به همراه خواهد داشت. روشن کردن پکیج علیرغم ظاهر ساده و بدون پیچیدگی آن، در صورتی که با کمترین و کوچکترین چالشی همراه بوده باشد، می تواند تا مدت ها به عنوان یک عامل آزار دهنده در عملکرد آن محسوب شود و حتی هزینه های بعدی را برای کاربران به همراه داشته باشد.  این طریقه روشن کردن پکیج دیواری در صورتی که با نظارت و همراهی یک عامل تعیین شده از سوی برند تولید کننده باشد، کاملاً به صورت علمی و دقیق خواهد بود و همچنین هرگونه ایرادات و خطا های بعدی نیز توسط این فردیا تیم رفع خواهد شد. اغلب برندهای حاضر در بازار و خصوصاً بوتان و ایران رادیاتور، همراه با هزینه یا بدون این موضوع، اقدام به اعزام تیم یا فرد راه انداز و روشن کننده دستگاه می کنند تا علاوه بر این موضوع، گارانتی ها و ضمانت نامه های مربوط به آن را نیز امضا کنند تا در مراجعات بعدی از صحت و سقم آن کاملاً اطمینان داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *