مجله سماسازان

تفاوت کولر گازی اینورتر با کولر گازی معمولی

فرق کولر گازی اینورتردار با کولر گازی معمولی

با توجه به افزایش مصرف برق، و رویکرد کاهش هزینه ها همزمان با حفظ بهترین عملکرد می تواند تقاضای خرید کالاهایی که مصرف انرژی پائینی دارند را افزایش دهد با توجه به اهمیت آن،در این مطلب به بررسی تفاوت کولر گازی اینورتر با کولر گازی معمولی می پردازیم.
فناوری اینورتر، آخرین تحول مربوط به تکنولوژی کمپرسورها است.کولرهای گازی اینورتر از یک دستگاه کنترلی بهره مندند که عملکرد کمپرسور را مدیریت می کند قبل از توضیح اینکه کولر گازی اینورتر چگونه کار می کند به بررسی کارکرد یک کولر گازی معمولی (گرید انرژی A)می پردازیم.در یک  کولر گازی معمولی وقتی دمای ترموستات بر روی یک عدد تنظیم می شود اول به درجه حرارت تنظیم شده می رسد سپس کمپرسور قطع می شود زمانی که حسگر ترموستات افزایش دما را بالاتر از دمای تنظیم شده ببیند کمپرسور دوباره شروع بکار نموده (روشن می شود) این چرخه تا زمانی که کولر گازی خاموش نشده ادامه می یابد.

فناوری اینورتر چیست و چگونه کار میکند؟

دستگاه اینورتر جریان متناوب AC را به DC  تبدیل می کند و به دلیل اینکه جریانDC  با فرکانس متغیر کار می کند که شامل اینورتر الکتریکی قابل تنظیم برای کنترل سرعت الکتروموتور کمپرسور است و سپس از طریق یک مدولاسیون در اینورتر الکتریکی جریان فرکانس دلخواه را تولید می کند.در حالی که در یک اسپلیت اینورتر ، در سرعت بالاتر بر مبنای RPM  (سرعت در دقیقه) شروع بکار نموده و کمپرسور بصورت تمام وقت کامل روشن می ماند.اینورتر برای کنترل سرعت موتور کمپرسور استفاده می گردد.بطوری که دائما دما را تنظیم می کند.

عملکرد کولر گازی اینورتر

اطلاعات بیشتر: انواع کمپرسورهای کولر گازی

مزایای اسپلیت اینورتر

در بخش ذیل به بررسی مزایای کولر گازی اینورتر می پردازیم.

سازگاری با محیط زیست 

بزرگترین تفاوت بین کولر گازی معمولی و اینورتر، در عمکلرد موتور کمپرسور اینورتر که دارای سرعت متغیر است . سرعت کمپرسورهای معمولی ثابت است، به این معنی که با حداکثر سرعت ممکن کار می کند یا کار نمی کند.یک سنسور در اینورتر قدرت را برای کاهش مصرف برق و صرفه جویی در انرژی بر حسب دمای اتاق تنظیم می کند.

راندمان انرژی بالاتر در کولر گازی اینورتر

بواسطه متد پیچیده کارکرد اینورتر ، کمپرسور تمام وقت با تمام ظرفیت کار نخواهد کرد . موقعی که سرعت کمپرسور پایین است انرژی مورد نیاز نیز پایین تر است و باعث صرفه جویی در مصرف برق خواهد شد. هر لوازم خانگی موقعی که روشن است نیاز به ماکزیمم مقدار برق  دارد . بنابراین یک کولر گازی معمولی مصرف انرژی بیشتری ناشی از روشن شدن کمپرسور بعد از هر چرخه سرمایشی دارد.

مطالعه بیشتر: نگهداری از کولر گازی

 

صرفه جویی در برق

کولر گازی های معمولی به دو دلیل مصرف برق بیشتری دارند

 

مضرف انرژی کولر گازی اینورتر

  1. سرعت ثابت کمپرسور . کولر گازی های معمولی تنها در حالت تمام ظرفیت می توانند کار کنند ، حتی زمانی که نیاز به خنک کردن کم است ، کمپرسور با تمام ظرفیت کار می کند ، در نتیجه مصرف برق بیشتر می شود.
  2. کمپرسور بطور مداوم در حال استارت و استپ می باشد . افزایش قدرت در زمان شروع بکار کمپرسور اتفاق می افتد ، در نتیجه به یک قدرت راه اندازی بالاتری نیاز دارد. این پیک قدرت استفاده می شود در نتیجه مصرف برق کولر گازی های معمولی را بالاتر می برد.

تکنولوژی اینورتر هر دو مشکل فوق را حل می کند

  1. سرعت کمپرسور متغیر . کمپرسور کولر گازی های اینورتر به گونه ای طراحی شده است که سرعت کمپرسور را بطور اتوماتیک بر مبنای نیاز تنظیم می کند. بنابراین ، زمانی که به دمای دلخواه رسید ، اینورتر کمپرسور سوییچ می شود به سرعت بهینه برای نگهداری دمای پایین.
  2. عملکرد متوالی- کمپرسورهای اینورتر خاموش نمی شوند . آنها بطور مداوم با سرعت پایین کار می کنند که این امر موجب کاهش مصرف برق می شود.

بطور کلی کولر گازی اینورتر 60 درصد کاهش مصرف برق در مقایسه با کولر گازی های معمولی دارد.

کارکرد بی صدا در کولر گازی اینورتر

همانطور که موتور کمپرسور اینورتر روشن خاموش نمی شود بلکه با قدرت کم به کار خود ادامه می دهد ، عملکرد بی صدایی خواهد داشت

سرمایش و گرمایش سریعتر

کولر گازی اینورتر سرمایش یا گرمایش سریعتری نسبت به کولر گازی های معمولی دارند. به این دلیل که در آغاز این روند کار، اینورتر از حداکثر سرعت عملکرد موتور (RPM) استفاده می کند بعد از اینکه به دمای تنظیم شده اتاق رسید سرعت کمپرسور پایین آمده و در حالت کاهش مصرف برق برای نگهداری اتاق در آن دما می رسد بعد از اینکه اتاق به دمای بالاتر از دمای تنظیم شده ترموستات رسید دوباره سرعت کمپرسور بالا رفته تا دما مجددا به دمای تنظیم شده برسد.

از آنجایی که کمپرسور در کولر گازی اینورتر هیچ وقت خاموش نمی شود نوسانات دمایی در کولر گازی اینورتر در حداقل حالت ممکن است در قیاس با کولر گازی معمولی.

در خصوص مطلب تفاوت کولر گازی اینورتر با کولر گازی معمولی لطفا نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *