مجله سماسازان

راهنمای خرید کولر گازی

راهنمای خرید کولر گازی

انتخاب و خرید کولر گازی با توجه به گستردگی روز افزون برندها و بروز رسانی آپشن های آن با توجه به نیاز روز بازار کمی مشکل است که در این مقاله سعی کردیم تا جای ممکن به بررسی این موارد بپردازیم

قبل از خرید کولر گازی ،فضای محلی که قصد سرمایش یا گرمایش آن را دارید در نظر داشته باشید، نامتناسب بودن فضا با کولر گازی یک نتیجه نامطلوب یا هدر رفت انرژی را به همراه دارد.

اندازه گیری فضایی که میخواهیم خنک کنیم

قبل از اینکه دنبال قیمت و  خصوصیات یک دستگاه باشید ،  به مشخص کردن اندازه (ظرفیت) دستگاه برای فضایی که میخواهید سرد یا گرم کنید بپردازید. بعنوان یک قانون ، یک کولر گازی به 20 بی تی یو برای هر فوت مربع از فضای زندگی نیاز دارد.ملاحظات دیگری نظیر بلند بودن سقف جایی که دستگاه در آنجا نصب می شود و ابعاد درب و پنجره ها را هم باید در نظر داشته باشید

کولر گازی بر اساس فضای مورد نیاز

اگر اتاق در محل کاملا سایه باشد، 10 درصد ظرفیت کاهش پیدا می کند

اگر اتاق خیلی آفتاب گیر باشد، ظرفیت 10 درصد افزایش پیدا می کند

اگر بیش از دو نفر به طور مرتب در اتاق هستند 600 بی تی یو به ازای اضافه شدن هر فرد.

اگر دستگاه در آشپزخانه استفاده می شود ، 4000 بی تی یو ظرفیت را افزایش دهید

آیا شما به سرمایش در تابستان و گرمایش در زمستان نیاز دارید ؟ و می خواهید این عملکرد توسط کولر گازی انجام بگیرد؟ اگر چنین است شما باید کولر گازی چرخه معکوس(سرد و گرم) به منظور کنترل آب و هوای سالیانه بخرید.

بررسی محل فیلترها

مطمئن شوید که دسترسی آسان  برای تمیز کردن فیلترها دارید. کاری که مکررا باید برای نگهداری دستگاه در شرایط بهینه باید انجام گیرد.

قابلیت کنترل از طریق وای فای و تلفن همراه

برخی از برندهای کولر گازی این امکان را به شما می دهند تا آنها را از طریق گوشی های هوشمند خود کنترل و تنظیم نمایید

گارانتی کولر گازی

بعضی از کولر گازی ها گارانتی طولانی تری دارند. موقع خرید یک دستگاه جدید سایت سازنده یا ارائه دهنده خدمات گارانتی  را برای اطلاعات گارانتی بررسی کنید (در خصوص از تاریخ خرید یا از تاریخ نصب بودن ضمانت هم تحقیق کنید)و از فروشنده درباره گارانتی مدل و برند دستگاه سوال کنید . در کشور ما کولرهای گازی بانه وجود دارد که به دلیل عدم کنترل و نظارت سازمانهای مربوطه بر روی آنها با اندکی تغییر بر املای برند ، مدعی برند مورد نظر هستند و فاقد ضمانت می باشند.

گارانتی کولر گازی

انواع کولر گازی

سیستم اسپلیت شامل دو بخش اصلی است

یونیت خارجی (کمپرسور) که بوسیله لوله مسی به یونیت داخلی متصل شده .آنها معمولا برای خنک کردن یک اتاق یا یک پلان آزاد تا 60 متر مربع استفاده می شوند.

انواع اسپلیت کولر گازی

مولتی  اسپلیت

یک نوع اسپلیت است با یک یونیت خارجی متصل به دو یا چند یونیت داخلی. میتواند یک راه خوبی برای خنک کردن یا گرم کردن دو یا سه اتاق باشد که بطور منطقی به هم نزدیک هستند.

کولر گازی پنجره ای: این مدل  معمولا در یک پنجره یا دیوار خارجی نصب می شود.و می تواند اتاق ها و فضاهایی تا 50 متر مربع خنک کند، در دو مدل تکفاز و سه فاز موجود می باشد ما در حال حاضر به بررسی این مدل نمی پردازیم زیرا بازار پسندی کمتری برای این نوع محصول در حال حاضر وجود دارد.چون در سالهای اخیر اسپلیت ها کارآمدتر و مقرون به صرفه تر  هستند.

اینورتردار یا بدون اینورتر

پس از اینکه روی نوع کلی (اسپلیت یا پنجره ای یا…)تصمیم گرفته شد، همچنین راجع به اینکه به سراغ یک مدل اینورتر دار یا بدون اینورتر بروید فکر کنید.

کولر گازی اینورتر دار: این مدل ها می توانند سرعت کمپرسور را تغییر دهند.به این معنی که کمپرسور (در یونیت خارجی) نیازی نیست بطور مداوم روشن و خاموش شود، فقط بجای آن سرعت کمپرسور بالا یا پایین می شود، در واقع  استپ کردن و استارت چندین باره در روز را ندارند که باعث فشار کمتری بر کمپرسور شده و برق کمتری مصرف می شود.بنابراین مدل های اینورتردار معمولا کارآمدترند و هزینه استهلاک کمتری دارند.انها می توانند دما را در یک محدوده باریک حفظ کنند.اکثر مدل های کولر گازی موجود در بازار این روزها اینورتردار هستند.

کولر گازی بدون اینورتر

کمپرسور که در یونیت خارجی یا با قدرت کامل در حال کار کردن است یا خاموش است(استارت و استپ).کمپرسور بر مبنای نیاز خاموش یا روشن می شود.این می تواند باعث شود به کمپرسور فشار زیادی برای هر بار استارت و استپ کردن وارد شود و استهلاک بالاتری داشته باشد.بنابراین مدل بدون اینورتر مانند مدل اینورتردار کارآمد نیستند،اما قیمت ارزان تری دارند.

دسته بندی کولر گازی بر مبنای سرد و گرم بودن

کولر گازی های چرخه معکوس

کولر گازی های چرخه معکوس(سرد و گرم) قادر به سرمایش و گرمایش هستند بعبارت دیگر این مدل ها می توانند برای خنک کردن در تابستان و گرم کردن در زمستان استفاده شوند.در حالی که هزینه های خرید و نصب می تواند در مقایسه با بخاری یا سیستم گرمایشی بالاتر باشد، کولر گازی های چرخه معکوس واقعا در زمره ارزانترین و کارآمدترین فرم گرمایش فضاهای بزرگ در طولانی مدت میباشد.حتی اگر شما فقط برای چند روز یا هفته هر زمستان نیاز به گرمایش داشته باشید یک کولرگازی چرخه معکوس می تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

فقط سرد(سرمایشی)

اگر شما فقط نیاز به کولر گازی برای سرمایش در تابستان را دارید (اگر در یک منطقه با تابستان گرم و زمستان معتدل زندگی می کنید ، یا اگر شما یک سیستم گرمایشی دیگری داشته باشید)آنگاه یک کولر گازی سرد می تواند برای شما مناسب باشد.آنها معمولا نسبت به مدلهای چرخه معکوس ارزانترنتد.

برای اغلب خانه ها، یک کولر گازی اسپلیت سرد و گرم (چرخه معکوس) بهترین گزینه خواهد بود.

انتخاب ظرفیت مناسب کولر گازی

ظرفیت سرمایشی و گرمایشی (اندازه ها) به بی تی یو بر ساعت ارزیابی می شود.یک اتاق کوچک ممکن است نیاز به مدل9000 بی تی یو بر ساعت داشته باشد.در حالی که یک فضای پلان آزاد ممکن است به مدل 30000 بی تی یو بر ساعت نیاز داشته باشد. این مهم است که محاسبه احتیاجات ظرفیت سرمایشی و گرمایشی به درستی انجام شود

بعضی نصاب ها و نرم افزارهای محاسبه آنلاین یک آنالیز ساده را ارائه می دهند و ممکن است  تمایل داشته باشند که یک ظرفیت بیشتر از نیاز واقعی شما را ارائه دهند.محاسبه خوب، تمام جزییات اتاق را در نظر می گیرد.

ابعاد اتاق:طول، عرض و ارتفاع

نوع اتاق: اتاق پذیرایی(هال) ، اتاق پذیرایی پلن آزادو آشپزخانه، اتاق خواب و…

اندازه و جهت پنجره ها و دربهای شیشه ای(روبه آفتاب بودن).

سایه و پرده های پنجره

عایق کف، سقف و دیوارها

آب و هوای محلی

یک مدل با ظرفیت برابر یا کمی بیشتر برای اتاق انتخاب کنید.بطور مثال ، اگر شما ظرفیت مورد نیاز اتاق را محاسبه کنید 11000 بی تی یو .سپس در جستجوی یک مدل 12000 بی تی یو بر ساعت باشید (تقریبا). احتمالا این حالت مطمئن تر است که یک مدل کمی با ظرفیت بالاتر از ظرفیت مورد نیاز بگیرید نسبت به اینکه یک مدل پایین تر از ظرفیت مورد نیاز را خریداری کنید،یک مقدار کم ظرفیت بالاتر از حد مورد نیاز ممکن است در دماهای خیلی بالا کمک کند، اما نباید از ظرفیت مورد نیاز بیش از حد بالا برود.

اگر یک کولر گازی با ظرفیت خیلی بالاتر از فضایمان بخریم چه اتفاقی می افتد؟

مدلهای خیلی قدرتمند به جهت اندازه اتاق، ممکن است چرخه های کوتاه مکرر برای رسیدن به دمای هدف را انجام دهند مانند اینکه در ماشینتان برای کنترل سرعت پدال گاز را ضربات آهسته و پیوسته بزنید بجای اینکه یک فشار ثابت به پدال بدهید.این باعث می شود که اتاق خیلی گرم یا خیلی سرد شود. افزایش انرژی مصرفی و هزینه های انرژی و فرسایش و مستهلک شدن سیستم از معایب ظرفیت کولر گازی بالاتر از حد مورد نیاز است.

مدل های با قدرت پایین

ممکن است مجبور باشد برای اینکه به دمای هدف برسد، اغلب با حداکثر قدرت کار کند  ، خشکی هوای زیاد و فرسایش و استهلاک سیستم به دلیل نامتناسب بودن با ظرفیت مورد نظر.

برچسب انرژی در کولر گازی

برچسب انرژی از عوامل مهم در انتخاب کولرهای گازی بوده که بسیار مورد توجه می باشد.یعنی عملا برچسب انرژی و گرید مصرف برق هر کولر گازی میزان مصرف برق آن را مشخص می کند.

برچسب انرژی صفحه ای حاوی اطلاعات مربوط به معیارها و مشخصات فنی در هر محصول و مقایسه آن با معیارها و مشخصات فنی مصوب است. اطلاعات مندرج بر روی برچسب باید به صورت خوانا و واضح باشد، برچسب باید هم بر روی دستگاه و هم بر روی کارتن بسته بندی در محلی نصب شود که به راحتی قابل رویت باشد.

برچسب انرژی کولر گازی

کولر گازی های دارای گرید انرژی A

استفاده از حالت اکونومی

تنظیم ترموستات(دمای هدف) به یک دمای مناسب به نحوی که سیستم خیلی سخت کار نکند و انرژی بیشتر از آنچه لازم است استفاده نکند

سر و صدا (نویز)

سطوح سرو صدای کولر گازی را بررسی کنید. بعضی مدل ها حالت کوییت یا ساکت دارند برای یونیت داخلی و در بعضی مدلها یونیت خارجی هم دارد،این حالت(مد) ممکن است قدرت سرمایشی و گرمایشی یا گردش هوا را کاهش دهد،اما عملکرد کولر گازی را در سطح آرام و بی صدا نگه خواهد داشت.

یک یونیت داخلی پر سر و صدا ممکن است فعالیت ها ،مکالمه و خواب شما را مختل کند.  یک یونیت خارجی پر سر و صدا می تواند زندگی شما و همسایه هایتان را مختل کند.(اگر خیلی نزدیک اتاق خواب یا پنجره اتاق نشیمن است).

سر وصدا بر مبنای دسی بل اندازه گیری می شود. سطح نویز (سر و صدا) کولر گازی در دامنه 20 تا 30 دسی بل در پایین ترین کارکرد فن،حداکثر 40 تا 50 دسی بل در بالاترین سرعت. یونیت خارجی(کمپرسور) معمولا در دامنه 45 تا 65 دسی بل می باشد.

در اینجا به چندین مثال برای مقایسه دسی بل های مختلف می پردازیم:

30 دسی بل : سطح صدای معمولی یک خانه آرام است.

50 دسی بل : داخل یک ماشین آرام در رانندگی

60 دسی بل: مکالمه معمولی

70-80 دسی بل: جارو برقی

سنسور(حسگر) حضور انسان

تشخیص می دهد که آیا واقعا در اتاق کسی هست یا نه،به طوری که دستگاه می داند به کار خود ادامه می دهد. زمانی که کسی شناسایی نشد، دستگاه ممکن است به حالت اکونومی برای کاهش مصرف انرژی سوییچ شود.بعضی از مدل ها حتی جابجایی هوا را به سمت شخص حس شده هدایت می کنند،به نحوی که سرمایش یا گرمایش به طور عمده به ناحیه ای که واقعا بکار می آید متمرکز می شود.

پره های قابل تنظیم

پره هایی که آنها را برای سرمایش بالا می دهند و برای گرمایش پایین می دهند،که برای اکثر مدل ها با ریموت کنترل قابل تنظیم است.قابلیت تنظیم راست و چپ به هدایت هوا در جایی که منحصرا مورد نیاز است کمک می کند.

Restart delay:

یک خصوصیت محافظ که از راه اندازی زود هنگام مجدد کولر گازی بعد از خاموش شدن آن  پیشگیری می کند.

گاز مبرد

کولر گازی از یک مقدار کمی از گاز مبرد تحت فشار برای رسیدن به سرمایش و گرمایش استفاده می کند. این گاز بین یونیت داخلی و یونیت خارجی بوسیله لوله مسی در حال گردش است

از دهه 1980 استفاده از مبردهای مخرب لایه ازن نظیر کلروفلوئورکربن ها (CFCs) متوقف شده است، و لایه ازون اتمسفری نشانه های خوب بازسازی از آن سال به بعد را نشان می دهد.اما رایج ترین نوع گاز مبرد مورد استفاده ، هیدروفلوروکربن ها (HFC)  هستند که آنها هم مشکل ساز هستند .این یک گاز گلخانه ای است و در سراسر جهان رایج است. HFC ها یک عامل اصلی تغییرات آب و هوایی شناخته شده است.

در سال 2016 یک توافق نامه بین المللی حاصل شد که در چند دهه آینده استفاده از HFC ها را متوقف می کند و یک مبرد جایگزین بهتر کشف شود. ما در حال حاضر شاهد یک روند به سمت استفاده از مبرد R32 بجای استفاده از   R410A  در مدل های جدید هستیم . این دو مبرد هر دو HFC  هستند اما R32 پتانسیل گرمایش جهانی کمتری دارد و همچنین باید عملکرد را بهبود ببخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *